Panství Downton zachycuje i děsivý život homosexuálů. Poučme se a nevracejme se zpět, varuje představitel gay sluhy

Seriál Downton Abbey (Panství Downton) se po čtyřech letech od odvysílání svého posledního dílu dočkal filmové tečky. Zatímco smetánka se vypořádává s novým společenským uspořádáním, tvůrci neopomněli ani dějovou linku týkající se Thomase Barrowa (Rob James-Collier), homosexuálního sluhy, který se svou orientací v průběhu celého děje bojuje. A nabízejí historickou sondu do světa, kde odlišná sexuální orientace rozhodně nebyla žádoucí.

Královská návštěva a objevování sebe sama

Píše se rok 1927 a životní příběhy všech obyvatel Panství Downton pokračují. Zatímco hlavním tématem filmového zpracování populárního seriálu z produkce britské BBC je návštěva krále na Downtonském panství, samozřejmě neschází ani další vedlejší dějové linie týkající se jeho obyvatel. Ani Thomas Barrow, sluha, o němž již během seriálu vyšlo najevo, že je gay (a prožije také jeden krátký románek s neveslým koncem), není výjimkou. „Na plátně vidíte, jak Thomas začíná objevovat úplně nový svět, dojde na okamžiky štěstí, o které ale přijde. Celá Thomasova cesta je velmi emotivní a ukazuje, jak moc těžké a nebezpečné bylo být gayem v meziválečné Anglii,“ popisuje představitel Thomase, Rob James-Collier.

Polský biskup, gay a aktivista boří církevní tabu: „Naši kněží užívají Bibli jako zbraň proti LGBT lidem, jde nám o život“23. 5. 2020

Gayové v utajení

„Naším záměrem bylo na Thomasově dějové lince ukázat, čemu homosexuálové v této historické etapě čelili,“ tvrdí Alastair Bruce, který na celém projektu pracoval jako historický poradce. Dle něj navíc filmové zpracování Panství Downton v Barrowových zkušenostech zahrnuje přesné zachycení života homosexuálů v meziválečné Británii. Diváci tedy poprvé uvidí Barrowa, jak se začíná zapojovat do utajeného gay dění, navštíví tajný gay bar, bude čelit policejnímu obtěžování, ale také hledat lásku. „Je to krásná scéna, když Thomas nakonec zjistí – můj Bože, jsou tu i další lidé jako já! Nejen vyprávět ten příběh, ale vidět celou tuto odvrácenou stranu gay života, to je prostě srdcervoucí,“ dodává James-Collier.

Ve světle historického kontextu, kdy i světy žen a mužů byly ještě ve 30. letech minulého století přísně odděleny, je pak homosexualita tématem, které bylo záměrně přehlíženo. Na druhou stranu nebyla-li manželství (nezřídka uzavíraná z ryze praktických důvodů) naplněna, začala se stávat podezřelými. „V té době byla homosexualita nezákonná, byla proti Bohu, a pokud byl člověk gay, lidé si mysleli, že je nechutný,“ shrnul Robert James-Collier, který se proto v seriálu jako Barrow snažil svou homosexualitu také „léčit“ pomocí drog a prošel jako postava dlouhým vývojem – z nenáviděného a pomstychtivého muže se stal postavou budící velký soucit a sympatie.

Mamánek: hloupý stereotyp o zhoubném vztahu syna a matky. V čem jsou „maminčini chlapci“ skvělí?17. 9. 2019

Britská realita

Homosexuální chování/vztahy byly v Británii dekriminalizovány až v roce 1967. V této realitě tedy všem mužům, kteří byli gayi, dříve hrozila ztráta zaměstnání a také vězení. Záměrem tvůrců tak dle jejich vlastních slov bylo nejen prozkoumat všechna zákoutí problematiky odlišné sexuální orientace v meziválečné Anglii, ale také vykreslit všechny psychologické dopady, které na gaye tento stav mohl mít. „Jdeme kupředu a díváme se, odkud jsme přišli,“ dodává James-Collier k tématu boje za rovnost LGBTQ lidí. „Je to důležité a správné předat tuto zprávu a připomenout lidem, čemu čelili prakticky před nedávnem. Celá Thomasova dějová linka je plná naděje a říká – už se tam nikdy nevracejme,“ uzavírá.

 

Zdroj: metro.co.uk, pinknews.com, attitude.com