Adam Naas – zpěvák, který je přirovnáván k Princovi i Davidu Bowiemu, míří koncertovat do ČR

Pařížan s kořeny v Alžírsku, Sýrii a Egyptě, to je Adam Naas, mladý hudebník, který je nezřídka srovnáván s Princem, vokálně pak místy připomíná Jamese Blunta. Jeho debutovému albu se dostalo velmi vřelého přijetí, nyní tak Naas míří se svou tvorbou i mimo Francii a koncertovat se chystá i v Praze a Brně.

Autor: Redakce / Zdroj: lofficielbaltics.com, culture.tv5monde.com / 16. 8. 2019

Nový Prince na obzoru?

Adamovy hudební začátky rozhodně nijak nevycházejí z rodiny (což by s ohledem na africké kořeny bylo možné předpokládat), sám dle vlastních slov již v mládí propadl především tvorbě kultovních černošských zpěvaček, jako je Nina Simone, Etta James či Lauryn Hill. „To, že je pro mě hudba důležitá, jsem si poprvé uvědomil, když jsem začal pronikat do těchto skvělých hlasů,“ tvrdí hudebník s tím, že v pěvecké kariéře měl jasno poměrně brzy. Přesto však na univerzitě studovat ekonomii. Prý proto, aby pochopil, jak svět funguje. Jeho hudební tvorba je však navzdory poměrně exaktnímu vzdělání víceméně pocitová.

„Vždycky jsem si myslel, že vztahy jsou tématem veškerého umění, s hudbou jsem ale chtěl jen prožívat spontánní pocity, ne jim porozumět. Texty jsou pro mě důležité, protože píšu o sobě a svých niterních zkušenostech. Zároveň chci, aby posluchači při poslechu přemýšleli o sobě,“ říká zpěvák, jehož tvorba zahrnuje písně výhradně v angličtině. „Snažil jsem se psát i ve francouzštině, ale francouzské texty neumím zazpívat, nevím proč,“ doplňuje.  

28. 1. 2020Čeští LGBT lidé se bojí vyoutovat, což brzdí změny,“ říká vědec, který provádí unikátní výzkum zdejších sexuálních minorit

Bez ohledu na to, že Naas je napříč tvorbou rozhodně svůj, mnozí jeho styl přirovnávají k Davidu Bowiemu či Princovi. Naas ostatně i svým vzhledem odráží některé trendy, které již dříve definovaly i jeho idoly a hudební ikony, a zároveň Davida Bowieho označuje za jeden z hlavních zdrojů hudební inspirace. Přesto je Naas originální, smyslný a právem je také kritiky označován za jednoho z nejnadějnějších nováčků ve stávající hudební branži.

Intimní pop, který chytí za srdce

Zatímco single Fading Away (2016) na mladého pop-soulového zpěváka upoutal pozornost, jeho následující album The Love Album (2018) potvrdilo, že Naas našel svou ideální hudební polohu, z níž umí vytěžit skutečně vše. Pro jeho tvorbu by skutečně bylo možné užít označení „intimní pop“, na pozadí elektrických beatů, za doprovodu kytary či piana, volně plyne Naasův velmi specifický hlas, který zvládá okouzlit jak v nižší, tak i vyšší poloze.

Již v baladě Fading Away Naas předvádí kombinaci současného popu s náladovými rytmy a bluesovými kytarovými riffy, jež vystupují do popředí především v závěru skladby. Nepřehluší však stejně Naasův hlas, který jako by v sobě do jisté míry odrážel Paříž samotnou – pochmurnou, ale romantickou, něžnou. V dalších písních však zároveň ukazuje, že se dokáže plynule přesunout také do vod funky žánru, a to především díky velké hlasové variabilitě a vysokým vokálům. I proto, že Naas zatím jen naznačil, jak flexibilně dokáže s hudbou a především se svým hlasem pracovat, je označován za umělce s velkým potenciálem.

20. 2. 2020Předávání Cen Anděl letos zpestří Mirai, Ben Cristovao, Vojtěch Dyk, Ewa Farna a mnoho dalších

Pokud byste si chtěli Adamovu tvrobu vychutnat naživo, můžete v rámci jeho evropského turné zavítat na koncert do Prahy (Klub Futurum, 20. 10. 2019) či Brna (Kabinet Múz, 22. 10. 2019), kde hudebník představí nejnovější kousky z alba The Love Album.  Vstupenky jsou online k zakoupení na portále GoOut.