Pardubický Friends Fest láká na plážové koňské pólo, rodeo i Suzi Quatro

Koňské pólo nepatří v českých luzích a hájích zrovna k běžným sportům, i proto je blížící se turnaj, který se odehraje částečně také v rámci pardubického Friends Festu, unikátní příležitostí, jak si tento sport vychutnat nejen okem diváckým, ale příp. si jej i vyzkoušet.

Dostihoví koně, široké travnaté plochy, skvělí jezdci a soutěžní atmosféra – to je ideální základ pro ojedinělý turnaj v beach pólu, tedy koňském pólu odehrávajícím se na písku. Přesně to si můžete nejen vychutnat, ale dokonce i sami vyzkoušet na pardubickém Dostihovém závodišti již za pár dní. To vše v rámci Friends Festivalu, akce, která co do programu vzdává hold americké kulturní tradici – těšit se tedy můžete na country hudbu, country tance, westernovou show, ale i kaskadéry nebo přehlídku amerických motocyklů či vojenské techniky. Ačkoliv scházet nebudou ani hvězdy české provenience (Kovy, Pekař, Sharlota ad.), zlatým hřebem festivalu je závěrečný koncert americké legendy, Suzi Quatro

„Narcistické buzní ego“ skutečně existuje. Tito muži jsou posedlí sami sebou a také vlastním vzhledem, žít s nimi je utrpení29. 7. 2020

Taxis Polo Grandslam

Polo, to je týmová hra, k níž neodmyslitelně patří hráči na koňském hřbetě a také dlouhé palice, jimiž se po (obvykle) travnatém poli mezi dvěma brankami pohání dřevěná koule. Hra, která je považována za nejstarší jezdecký sport. A ačkoliv kořeny póla sahají až do někdejší Persie (dnešní Írán) a dob skutečně dávných – jednalo se zpočátku o cvičnou hru pro elitní jízdní jednotky, např. královskou gardu, a když se přenesla mezi běžné obyvatelstvo, měla spíše podobu „minibitev“ – dnes se s ním lze setkat i v Česku.

Důkazem toho je série prestižních turnajů, TAXIS POLO GRAND SLAM, jehož jedna část, Taxis Beach Polo (na písku), se uskuteční na pardubickém Dostihovém závodišti již od 16. do 18. srpna (16. a 18. 8. je vstup zdarma, 17. 8. se pak akce koná jako součást již zmiňovaného Friends Festivalu, bližší informace naleznete na webu Taxis Polo). Samotný Grand Slam je potom tvořen ještě dalšími dvěma částmi, Taxis Polo Open (na trávě) a Taxis Snow Polo (na sněhu/ledové ploše).

Že není pólo zrovna pro Česko „typický“ sport? Pravda. Historie koňského póla není v ČR příliš rozsáhlá. Za myšlenkou uspořádat Taxis Polo Grand Slam stojí Jan Průcha, viceprezident České asociace hráčů koňského póla, který se sám tomuto sportu začal věnovat teprve před sedmi lety. Ačkoliv zatím není popularita koňského póla v ČR taková jako třeba jinde ve světě, Asociace má již přes 50 hráčů, kteří se všichni zasazují o rozšíření povědomí o tomto sportu. A i když by se mohlo zdát, že i historicky je koňské pólo „zábavou jen pro vyvolené“, opak je pravdou.

„Nechceme, aby koňské pólo bylo vnímáno jako sport pro pár snobů. Je to úžasná hra, která v sobě spojuje týmovost, odhodlání, odvahu, fair-play a lásku ke koním. Mimo jiné, na žádný oficiální mezinárodní pólo turnaj není možno sázet – především z důvodu, aby nebyl důvod k ovlivňování výsledků,“ upřesňuje Jan Průcha, který je ostatně na veškeré aktivity České asociace hráčů koňského póla právem hrdý. Aby ne – jedná se o devátou největší asociaci v rámci 28 členských zemí EU.

„Jsem homosexuál, ale poslouchám tvrdý metal a gotickou hudbu“, říká Robin Papáček (20), který boří předsudky o gayích24. 7. 2020

Bohatý program pro každého

Nejen fandové ušlechtilých zvířat a vizuálně atraktivního sportu si však na pardubickém Friends Festu přijdou na své. Kromě legendární průkopnice ženského rocku, Suzi Quatro, na jedné ze stageí vystoupí také Pekař se skupinou nebo extravagantní zpěvačka Sharlota. Scházet však nebude ani mnohem akčnější podívaná – rodeo, dřevorubecká show, ukázky kaskadérského umění, přehlídka vojenské techniky, ale také automobilů Ford či amerických motocyklů. Pro děti pak bude připraven „dětský den“. Kompletní informace o programu naleznete na oficiálním webu akce.

Zdroj: Taxis Polo