"Česká Mona Lisa"  překonala aukční rekordy a vydražila se za 57 milionů korun

"Česká Mona Lisa" překonala aukční rekordy a vydražila se za 57 milionů korun

Víte, že i Česko má svoji Monu Lisu? A že se tento obraz začátkem tohoto měsíce prodal za rekordní cenu? Zajímá vás, kdo ho namaloval, jaký je jeho příběh a za kolik se obraz vydražil? Tak čtěte dále.
Petr Opršal Petr Opršal Autor
7. 7. 2019

Vajíčko, nebo také Akce I, vybočuje z obvyklého díla modernistického malíře Mikuláše Medka. Jeho postavy bývají většinou červené. Zobrazená žena rozbíjející vajíčko je však jako jedna ze dvou pouhých postav v jeho celém portfoliu vyvedena v modré. Tento krásný a netradiční obraz dlouho patřil americkému majiteli, do České republiky se vrátil po sedmnácti letech.

<Path> Design a krása zvítězí! Havel, DOX, česká tvorba – a co dalšího si nesmíte nechat utéct?Zdroj:

Po dlouhé a dramatické dražbě v galerii Arthouse Hejtmánek je jasno. Obraz se vydražil za více než 57 milionů českých korun. Průběh dražby tak stanovil rekord, co se týče českého poválečného modernistického umění.

„Obraz Akce I neboli Vajíčko je obrazem ikonickým a lze o něm směle prohlásit, že je na něm zachycena česká Mona Lisa 20. století,“ uvedl Tomáš Hejtmánek, majitel Arthouse Hejtmánek. Jeho aukční síň stála i za dražbou dosud nejdražšího Medkova obrazu: tím je Akce II (Vlna), druhý ze dvou „modrých“ obrazů tohoto malíře, prodaný na nedávné aukci na Floridě za cenu v přepočtu téměř 25 milionů korun. Obraz byl tehdy prostřednictvím Arthouse Hejtmánek vydražen pro českého sběratele.

„Žena rozbíjí Vajíčko. Situace obecně všední, ale mně šlo o vajíčko jako o symbol. A pak také o jeho křehkost. Já chápal tu všednost jako mezní situaci,“ uvedl o obraze sám Mikuláš Medek, pro něhož bylo vajíčko, symbol života i jeho křehkosti, jeho oblíbeným objektem.

Nejednalo se ale o jediný zajímavý obraz či umělecký objekt, který se na této zahradní dražbě v Arthouse Hejtmánek prodal. Byl to třeba obraz U pultu od Josefa Čapka z roku 1933, jehož cena dosáhla 9,5 milionů korun, glazovaná kubistická váza od Vlastislava Hofmana či třeba židle Fan-back navržená architektem Adolfem Loosem.

<Path> FOTOGALERIE: Muži - ležící, spící a v zajetí prostěradelZdroj:

K raritám zahradní aukce patřilo také piano Petrof AP 225, sloužící od roku 2016 koncertním hvězdám v pražském Rudolfinu. Vzácný nástroj, oblíbený i vynikajícím českým klavíristou Ivo Kahánkem, byl prodán za 1 860 000 korun.

V Arthouse Hejtmánek už padla řada aukčních rekordů: zatím nejdráže prodaným dílem tu byl v roce 2017 velkoformátový obraz Praha (1936–1937) Oskara Kokoschky, vydražený zájemcem na telefonu za víc než 52 milionů korun.

Zdroj: Galerie Hejtmánek Advertoriál

Populární
články

E-Shop