Každý den není posvícení! Podívejte se na ty nejzábavnější špatné filmy!

Jsou filmy, které člověka nadchnou propracovaným scénářem, skvělými hereckými výkony, úžasným vizuálem, trikovými scénami a nečekanými nápady režiséra. A pak jsou filmy, na kterých tvůrci pokazili snad všechno, co mohli – ale o to zábavnější jsou. Pojďte si s námi připomenout ty nejzábavnější špatné filmy dob dávných i nedávných.

Vybrali jsme pro vás čtyři z těch nejzábavnějších špatných filmů. Připravte si popcorn, přichystejte si koktejl přesně dle své chuti a dobře se bavte!

Umělá inteligence „trénovaná“ na lidské morálce nám nastavuje zrcadlo – je rasistická jako my, schvaluje genocidu a preferuje heterosexuály10. 11. 2021

The Room

Bylo nebylo, svérázný herec, režisér a producent s podivnou minulostí a ještě podivnějším přízvukem jménem Tommy Wiseau se rozhodl natočit film, který se stane Občanem Kanem nového tisíciletí. Jenomže místo toho vznikl The Room, jeden z nejbizarnějších a nejzábavnějších špatných filmů. Zápletka o nebohém bussinesmanovi, kterého přátelé jen využívají a snoubenka ho podvádí, je natolik přitažená za vlasy, až je směšná. K tomu si přidejme bizarní scény, jako když si hlavní postavy ve smokinzích házejí fotbalovým míčem, dialogy, které tahají za uši, a jednání postav, které absolutně nedává smysl. Hrdinova matka dokonce zapomene na to, že by údajně měla umírat na rakovinu.

Mimochodem, i když film vypadá jako něčí víkendový projekt za pár dolarů, celkový rozpočet se vyšplhal na 35 milionů. Wiseau se totiž rozhodl pro film zakoupit nové kamery, místo toho, aby si je jen pronajal, a všechny scény natáčel souběžně na klasický formát i v HD. Mimochodem, doporučujeme i film The Disaster Artist, který pojednává o vzniku tohoto kultovního snímku.

Dünyayı Kurtaran Adam – Turkish Star Wars

Kdysi dávno v jedné daleké galaxii… vzniklo turecké bizarní sci-fi, kde si logika asi zašla na oběd a několik dní se nevrátila. Film s evidentním nizoučkým rozpočtem krade záběry z Hvězdných válek, hudbu odtamtud, ale i z Indiana Jonese a Bondovek a vlastní záběry tureckého štábu taktéž nemají chybu. Hrdinové zde bojují proti mumiím obaleným v toaletním papíře a medvědům v karnevalových kostýmech, kteří při porážce vybuchují. Hlavní hrdina trénuje tak, že si na nohy přiváže dva papundeklové balvany a pak skáče po horách a mlátí do skal.

Když byl film poprvé přeložen do angličtiny a dabéři se divili nad tím, jaké repliky mají pronášet, překladatel je prý uklidňoval slovy, že v turečtině to taky nedává smysl. Každopádně tento nízkorozpočtový epos o muslimech ve vesmíru bojujících proti zlému černokněžníkovi je perfektním filmem, který si užijete při sledování s kamarády, několika basami piva a nejmenovanou zelenou substancí.

Ben and Arthur

Kdepak, to by nebylo LUI, kdybychom nenašli alespoň jeden film s LGBT tematikou. Ve filmu Ben & Arthur můžete sledovat příběh jednoho nešťastného zamilovaného páru ve světě, kde kromě nich dvou žijí jen homofobové. Ani právníci nevědí nic o pravidlech registrovaného partnerství či stejnopohlavního svazku a nic celkově nedává smysl.

Autor scénáře, režisér, kameraman a hudební skladatel Sam Mraovich se dá podle výsledku považovat za trochu méně narcistního Tommyho Wiseaua. V jeho filmu se mezistátně létá nákladními letadly, při výstřelu revolver ani nebleskne a zastřelení umírají na šok. Nejlepším řešením, jak bojovat proti homofobii, je upálit fanatického kněze zaživa. Není divu, že tenhle film nemají rády ani ty nejaktivističtější LGBT organizace

Plan 9 From Outer Space

Psát článek o nejzábavnějších špatných filmech a nezmínit jejich praotce Eda Wooda je jako psát o o šedesátých letech a nezmínit Woodstock. V téhle brilantně špatné sci-fi najdete všechno. Mimozemšťany, kteří chtějí ovládnout svět tím, že oživí mrtvé. Konkrétně dohromady tři. Vyhaslou hvězdu hororů Belu Lugosiho, který před svou smrtí stihl natočit jen krátkou scénu a ve zbylých záběrech ho zastupuje nevěrohodný dublér s pláštěm vytaženým přes oči.

Létající talíře na drátkách. Papundeklové hřbitovy, kokpit letadla, kde piloti sedí na bedýnkách či zřetelná X na podlaze, jako značky, kde mají herci stát. Oblíbenou scénou autora tohoto článku je, když policisté nasednou do jednoho policejního auta, v dalším záběru jedou na místo činu druhým a v posledním na něj dorazí třetím, zcela jiným.

Obrazy tvoří pomocí plamene svíčky a obtisků vlastního těla. Umělec Pavel Bultas zve na svou vernisáž, bude lechtivá i k zamyšlení4. 10. 2021

Kdo si chce po tomto zážitku spravit chuť, tomu doporučujeme dnes už klasický film Ed Wood Tima Burtona, který pojednává o životě tohoto guru špatných filmů, jeho fetiši na dámské prádlo a angorské svetry a také o vzniku toho „mistrovského díla“.

Zdroj: IMDB, TvTropes, Csfd, RottenTomatoes