Cestujte po Evropě a navštivte netradiční památky: muzeum slavných nosů, svatyni Davida Hasselhoffa či kočičí loď

Máte pocit, že už jste v Evropě viděli všechno? Máte plné zuby turistů, kterým připadají vtipné fotky, na kterých podpírají Šikmou věž v Pise, a nebaví vás navštěvovat přelidněné a drahé turistické pasti? Tak proč tentokrát nezkusit něco netradičního? Turistická lákadla nemusí být jen historické památky či lázně...

S bláznivým cestováním začněme u našich západních sousedů v Německu. V Česku se to málo ví, ale Němci mají opravdu rádi Davida Hasselhoffa. Hvězda Pobřežní hlídky a Knight Ridera totiž měla štěstí a byla ve správnou dobu na správném místě. Koncem roku 1989 ho hudební turné zavedlo do právě se sjednocujícího Německa, na Silvestra pak Němcům zazpíval u Berlínské zdi svůj hit Looking for a Freedom. Není divu, že se tato píseň stala neoficiální hymnou vzniku sjednoceného Německa.

V Berlíně tak dnes najdete i Muzeum Davida Hasselhoffa. Co původně vzniklo jako sbírka jednoho fanouška, je dnes atrakcí jak pro milovníky osmdesátek, tak pro sarkastické hipstery. Kromě mnoha různých podobizen „Hoffa“ tu najdete třeba i šálu, kterou měl na sobě při slavném berlínském koncertě, či jeho plavky a plovák z Pobřežní hlídky.

Neradi chodíte do fitka? Řadu posilovacích cviků zvládnete i doma - pomůže vám obyčejná stěna!15. 11. 2021

Milovníci koček by si zase měli v Amsterodamu na mapě najít „De Poezenboot“. Jedná se o jediný kočičí útulek na lodi na světě. Příběh má toto místo podobný jako Hasselhoffovo muzeum. Co začalo jako aktivita jedné osamělé ženy, jíž se zželelo toulavých koček, skončilo jako netradiční a zajímavá turistická atrakce. Na Kočičí lodi dnes bydlí okolo padesáti koček. Celý útulek je zařízen nejen tak, aby se zde kočkám žilo co nejpohodlněji, ale je též bohatě vyzdobený v duchu „kočičí svatyně“.

Někoho možná láká něco vědečtějšího, ale zároveň uhozeného. Přesně takové muzeum najdete ve švédském Lundu. V místní Akademii nosů se nachází stovky sádrových odlitků frňáků slavných osobností historie. Nechybí zde dokonce ani odlitek slavné stříbrné nosní protézy astronoma Tycha de Braheho, či nenápadný křivý nos „neznámého vojína“.

Zamilované páry někdy jezdí na slavné mosty, aby zde „zamkly“ svoji lásku, fotí se před Eiffelovkou či dovádí na plážích. Ale pokud vás vaše láska opustila, nesmutněte. V chorvatském Záhřebu najdete i Muzeum rozpadlých vztahů. K vidění jsou zde příběhy nešťastnuých lásek, návštěvníci zde také mohou zanechat věci po svých „bývalých“. Vystavena je tu třeba „ex-axe“, sekera, jejíž pomocí žena z Berlína rozštípala všechny věci, které ji expartner nechal v domácnosti.

Na světě najdete spoustu muzeí a galerií, které jsou věnovány vynálezcům a umělcům, kterým se povedlo změnit svět. Ne tak ve švédském Helsingborgu, kde najdete Muzeum neúspěchu. Zdejšími exponáty jsou třeba kazety Betamax, zelený kečup od Heinze, telefon-konzole Nokia N-Gage či třeba propisky Bic for Her. Všechny tyto produkty spojuje to, že na trhu neuspěly a zcela propadly.  Část expozice je také věnovaná podvodníkům a šarlatánům. Vystavena je tu třeba maska, která měla pomocí elektrošoků projasnit vaši pleť, či nástroje, jimiž pochybní zdravotníci prováděli lobotomie.

Muži hubnou snáze než ženy! Ale často se jim do toho nechce…29. 4. 2019

Ještě jedno netradiční muzeum vám doporučíme. V Německém Alfeldu můžete už 25 let navštívit Muzeum chrápání. Zdejší společnost pacientů stižených spánkovou apnoe si tu založila netradiční výstavní plochu. Na ní jsou vystaveny nejrůznější nástroje, které měly zabránit chrápání, od chráničů nosu a úst přes roztodivné soupravy na výplach nosu až po nejnovější výdobytky moderní techniky. Mimochodem, podle serveru AtlasObscura není umístění tohoto muzea náhodné. V tomto městě prý bratři Grimmové napsali Šípkovou Růženku...

Zdroj: Independent, AtlasObscura