Soutěž českých kapel o poslední volné místo na Szigétu zná svého vítěze!

Není to tak dávno, co jsme psali o tom, které kapely zahrají na slavném maďarském hudebním festivalu Sziget. Nebudou to jen Foo Fighters, Ed Sheeran či Florence and the Machine. Své zastoupení tu budou mít i Češi a Slováci. A včera se v Café V lese rozhodovalo, která z kapel do Maďarska v rámci soutěže Jednou ranou na Sziget doprovodí Pipes and Pints a Celeste Buckingham, o jejichž účinkování už bylo rozhodnuto.

Café V lese včera hlásilo vyprodáno. Věkový průměr návštěvníků byl takový festivalový, tedy okolo dvacítky. O místo na slunci a na Szigetu si to zde v soutěži Jednou ranou na Sziget rozdali The Silver Spoons, I Love You Honey Bunny a Bratři. A nutno říct, asi ani jedna z vystupujících kapel by nám v Budapešti ostudu neudělala.

Muži vnímají teplé barvy „tepleji“. Výzkum potvrdil i další odlišnosti od zraku žen: Čí tráva se zdá zelenější?2. 12. 2021

O tom, kdo postoupí, rozhodovali návštěvníci. Hned před vchodem byly připraveny tři nádoby se jmény kapel, každý u vstupu pak obdržel jeden hlasovací lístek. Ty byly mimochodem slosovatelné, po koncertě jeden šťastlivec vyhrál permanentku na celý festival. Stačilo jen mít štěstí a vydržet do slosování.

Koncert začali pražští The Silver Spoons. Jejich vystoupení se neslo v duchu příjemného kytarového retra. Jako by byl zase rok 2008 a na vrcholu hitparád byli Artic Monkeys nebo The Strokes. Pánové začali hezky od podlahy, ale přišel čas i na balady či jednu píseň zahranou z půlky jen na akustickou kytaru. A při jejich největším hitu He's Got My Money Now refrén "Where Did My Money Go – I don’t know, I don’t know" zpívalo celé Café v lese. Sóla svištěla, pánům to hrálo i zpívalo, jen by se dalo říct, že u pomalejších skladeb trochu spadl řetěz.

Začátek příjemně navnadil, ale večer ještě zdaleka nekončil. Výrazně mladší I Love You Honey Bunny přišli s těžkým kalibrem. Večer odpálili tak trochu v duchu Queens of the Stone Age, aby pak ukázali, že jim cizí nejsou ani tanečnější věci třeba v duchu Quemists nebo působivá melancholie. Zvuk navíc měli výrazně lepší než předchozí kapela, snad jedině baskytara byla možná v některých pasážích moc nahlas.

Sál se během jejich vystoupení naplnil takřka po okraj, kdo netancoval, ten alespoň pohazoval hlavou do rytmu. V tuhle chvíli bylo jasné, že pokud Bratři nepřijdou s něčím opravdu výjimečným, budou to mít těžké…

A skutečně, na vystoupení elektronických Bratří řady návštěvníků výrazně prořídly. Taneční hudba beze zpěvu, zato s živým bubeníkem či perkusistou, by rozhodně na festival zapadla. Jenomže do malého klubu před půlnocí se zrovna nehodila. Stejně tak po dvou kytarových kapelách působila trochu jako pěst na oko či spíše na ucho.

Recenzent zaslechl přirovnání Bratří k „českým Moderat“, ale potupně se přiznává, že takřka veškerá taneční elektronika mu zní stejně a není to hudba, kterou by vyhledával střízlivý.

Přibližně v půl jedenácté přišel čas na vyhlášení vítěze diváckého hlasování. Tím, kdo ho oznámil, byl stylově kapelník Pipes and Pint Vojta Kalina. Málokoho asi překvapilo, že se jím po dnešním strhujícím vystoupení stali I Love You Honey Bunny. Redakce LUI přeje pánům hodně zdaru a ať jim to v Maďarsku hraje minimálně stejně dobře jako včera.

Cestujte po městě levně a ekologicky: sdílet můžete kolo, koloběžku, skateboard a dnes dokonce i koště!30. 4. 2019

Mimochodem, Pipes and Pints ani I Love You Honey Bunny nejsou prvním českým zástupcem na maďarských ostrovech. První vlaštovkou byl loni zpěvák a písničkář Thom Artway, který zahrál v jeden den společně třeba s Arctic Monkeys či Lewisem Capaldim.

Sziget, festival, který není jen svátkem hudby, ale všech druhů audiovizuální kultury, bude i letos trvat celý týden. Proběhne na budapešťském ostrově Hájorgyári od 7. do 13. srpna. Návštěvníci se mohou těšit na to nejlepší ze všech hudebních žánrů, ale i na divadlo, výstavy, i na to nejlepší jídlo, jaké se na festivalu sežene. Pořadatelé si také dali jako předsevzetí ekologické udržitelnosti, přátelství a lásky. Takže čas vyrazit...

Zdroj: Facebook, Indie Scopes