Cestujte po městě levně a ekologicky: sdílet můžete kolo, koloběžku, skateboard a dnes dokonce i koště!

Jaro je v plném proudu, i když se tento týden počasí maličko zkazilo, málokomu se chce zůstávat doma. Je čas vyrazit do víru města, za přáteli, za zábavou, nebo třeba i za skrytými krásami přírody. Auto nechte v garáži, je čas užít si město tak trochu jinak.

Pohybovat po městě se lze tisíci různými způsoby. A nejlepší jsou ty, při kterých si člověk může užít jara, udělat něco pro své tělo a nezanechat za sebou takřka žádnou uhlíkovou stopu. Procházky po městě jsou sice krásné, ale někdy se hodí rychlejší dopravní prostředek. Na řadu tak přicházejí nejrůznější kola, koloběžky – a vlastně cokoliv, co má kola, ale obejde se bez spalovacího motoru.

Nevíte, jak vybrat univerzální vánoční dárek? Zkuste dát šanci elastinu! Nebojuje jen proti stárnutí pleti, uvítají ho i sportovci14. 12. 2021

Lidé v Praze nejradši jezdí na kole z práce. Nemusejí spěchat a chtějí si vyčistit hlavu a podívat se na město z jiné perspektivy,“ říká Magda Zicháčková z bikesharingového projektu Rekola. „Když sednete na kolo, zároveň tím opustíte svoje vyšlapané stezky. Ani nemusíte jezdit za hranice, najednou vidíte město v úplně jiném světle.“

„Snažíme se naše uživatele vychovávat, aby nejezdili po chodníku nebo nepohazovali kola tam, kde překážejí. Infrastruktura Prahy se mění a k cyklistům je čím dál více příznivá. Teď my, ani jiní zástupci cyklistů nemáme problém jednat přímo s městskými částmi a spolupracovat s nimi. Radíme jim, třeba kde jsou frekventované cyklistické trasy, vedle kterých chybí stojany.“ Ale třeba zrovna Rekola se neomezují své aktivity jenom na Prahu. Jejich kola najdete i v dalších českých městech, jako je Brno, Ostrava, Frýdek Místek, české Budějovice a nejnověji i Kladno.

Praha je poměrně kopcovitým městem a ne každému se chce denně zdolávat terén. „Často se nám stává, že se nám kola hromadí na stanovišti pod kopcem. Proto jsme se rozhodli letos rozšířit nabídku i o elektrokola. Elektromobilita je teď trendem, kterému nemá cenu se vyhýbat,“ říká Magda.

Elektrokola nejsou v Praze zas až tak velkou novinkou, ale rozhodně nejsou jediným, co Rekola nabízejí. V létě půjčujeme i koloběžky a skateboardy. Teď 30. dubna ale máme ještě jeden projekt – růžová Rekošťata pro všechny čarodějnice,“ usmívá se Magda.

Ale někomu vypůjčené kolo nestačí. Právě proto v Praze také vznikají nejrůznější dílny a servisy, určené zejména pro městská kola.  Jeden z nich se nachází kousek pod Petřínem. Bývalí spolužáci Jakub Kaiser a Dan Suchařípa si zde na malostranském dvorku v bývalé garáži a skladu otevřeli dílnu jménem Bicykl, kde vznikají kola všední i nevšední.

Nejčastěji tu lidem přestavujeme starší kola do takové podoby, která se hodí do města, ale baví nás i různé bláznivější projekty. Třeba vezmeme předek od vysokého kola ´osmadvacítky´, a přiděláme k němu zadek od nízké skládačky,“ říká Jakub. Za pravdu mu dávají kousky, které na dvoře dílny asi nepřehlédnete, netradiční kolo s malým čínským motorem, i další rozdělaný projekt, tentokrát přímo na zákaznické zadání.

Z docela obyčejného rámu dámského kola tu vzniká nevšední hádanka. Souřadnice GPS, název keltského svátku a dobře ukrytý obrázek ciferníku, takové polepy si zákaznice vybrala. A když je dáte dohromady, zjistíte, kam a kdy máte dorazit na akci s překvapením.

Servis tu nekončí seřízením brzd a přehazovačky, nahuštěním pneumatik či oprav nejrůznějších ťukanců. „Kola tu upravujeme i na krásu. Zákazník má možnost si z kola udělat originál přesně podle svých představ. Stačí nám říct svou představu, my se postaráme kromě barvy i o design a grafiku polepu kola na míru.“

Období pikniků zahájeno: buďte styloví! Kromě koše s dobrotami a deky se vybavte trendy kloboukem!26. 4. 2019

Kdo si kolo personalizuje, ten má i nižší šanci, že mu jej někdo ukradne. Na tom se shodují jak pánové z Bicyklu, tak zástupkyně Rekol.  Přeci jen, i ten nejméně poctivý majitel bazaru si spočítá, že takové kolo snadno pozná nejen majitel, ale i jeho přátelé. Snáze se také hledá podle fotografií.

„Rozebrat a složit staré kolo, to dá leckdy víc práce než dát do kupy nové,“ říká Dan. „Jedna zákaznice nám vnukla takový nápad. Ptala se, jestli bychom ji nemohli naučit, jak staré kolo rozložit a složit. Tak si říkáme, že bychom mohli rovnou na tohle téma zkusit udělat workshop,“ doplňuje ho Jakub.

Počasí teď alternativním způsobům dopravy po městě přeje. Takže možná je čas popadnout kolo, koloběžku, skateboard, nebo se třeba vydat k nejbližšímu stojanu se sdílenými dopravními prostředky. Stačí už jen šlápnout do pedálů, odrazit se a jet.

Zdroj: Rekola, Bicykl