Na festivalu Sziget i letos najdete české a slovenské muzikanty! Vystoupí tu třeba Celeste Buckingham nebo Pipes and Pints

Konečně je tu jaro. Počasí přeje, mnozí už chodí v tričku a na zahrádkách restaurací je plno. Leckdo už proto začíná myslet na léto a kam se tentokrát podívá. I letos se koná v Maďarsku jeden z největších a nejlepších evropských festivalů se jménem Sziget. A stejně jako lomi, i tentokrát zde budou mít Češi a Slováci své zástupce.

Zatímco loni v Budapešti zahrál písničkář Thom Artway, letos bude československé zastoupení větší. Zemi za Dunajem tentokrát zastoupí zpěvačka s americko-švýcarskými kořeny Celeste Buckingham. Mám velkou radost, že si s mojí kapelou King Shaolin zahrajeme na Szigetu, na jednom z nejprestižnějších mezinárodních festivalů v Evropě i ve světě,“ říká interpretka mezinárodně úspěšného hitu Run Run Run. „Zároveň se osobně těším na jedinečný zážitek z hraní před velkým zahraničním publikem, i na samotnou atmosféru festivalu, který budu moci porovnat s koncertováním například v USA,“ dodává Celeste Buckingham.

Martin Doležal (30): Příběh policisty, který začínal jako hulič, alkoholik a grázl, jehož všichni šikanovali, vás zcela určitě inspiruje24. 5. 2020

Češi zde budou zastoupeni hned dvěma kapelami. První z nich jsou známí rockoví ranaři s ostře nabroušenými dudami Pipes and Pints, kteří vystoupí na Europe stage poslední den festivalu, tedy v úterý 13. srpna. A kapelník Vojta Kalina neskrývá nadšení: „Máme velkou radost, že si letos na Szigetu zahrajeme. Aby toho nebylo málo, dozvěděli jsme se, že ten samý den na hlavní stagi hrají Foo Fighters. To je prostě muzikantský sen.“

Třetí účastník zatím není známý. V soutěži Jednou ranou na Sziget, která nabízí vítězi možnost zahrát si na obřím festivalu v Maďarsku, postoupily do finále tři kapely: The Silver Spoons, I Love You Honey Bunny a Bratři. Ať už ale v Maďarsku vystoupí kdokoliv, přejeme mu, ať se mu hraje co nejlépe a co před největším publikem.

Ale na Sziget asi nepojedete jen za vašimi českými oblíbenci. Už teď na line-upu najdete taková jména, jako jsou třeba rockové legendy Foo Fighters, Twenty One Pilots mixující indie s hiphopem, indierockové hvězdy Florence and the Machine. Nebo třeba The National, kteří nejen pro fanoušky Hry o trůny nazpívali oficiální verzi hymny rodu Lannisterů Rains of Castamere. Ale na své si přijdou i milovníci popu. Pro ně zde vystoupí třeba Ed Sheeren nebo Tom Odell.

O zábavu postaráno budou mít i fanoušci taneční hudby. Celá třicítka producentských jmen jako např. britská ikona John Digweed nebo Marco Bailey si na Szigetu vytvoří království v kruhové pevnosti jménem Colloseum postaveném výhradně z palet. Do ostrovního areálu se vrací také legendární španělská show Elrow, která fascinuje svojí barevností a pompézností útočí na všechny smysly a vloni uchvátila nemalou část fanoušků taneční scény.

Na ostrově uprostřed maďarské metropole však nepůjde jen o muziku. Hudebnímu programu tu poměrně zdařile sekunduje ten nehudební. Sziget každoročně láká i na moderní cirkus, divadla, pouliční umění všeho druhu včetně francouzského souboru Les Commandos Percu, který představí post-apokalyptickou pyrotechnickou show Silence!

Fanoušci nelení a vstupenky mizí rekordním tempem. Hned na první den festivalu jsou již jednodenní vstupenky vyprodány, takže Eda Sheerana a další umělce, kteří vystupují ve středu 7. srpna, je možné vidět, pouze pokud si zakoupíte permanentku. K dispozici jsou tří, pěti a sedmidenní a návštěvníci by neměli váhat s jejich koupí, protože vstupenky se budou 9. května zdražovat.

Dvacátý sedmý ročník festivalu Sziget se jako každý rok uskuteční na zeleném ostrově Óbudai v centru Budapešti od 7. do 13. 8. 2019. Na jeden týden v srpnu se promění ostrov v srdci maďarské metropole na legendární Ostrov svobody a přivítá Szigeťany z více než 100 zemí světa. Během festivalu se odehraje více než 200 koncertů a stovky dalších vystoupení divadel a umělců z celého světa, a to na více než 50 místech celého areálu.

Influencer David Pártl28. 3. 2019

Obrovský ostrov s denní kapacitou areálu přes 85 000 návštěvníků nabízí nadstandardní komfort všem Szigeťanům a v posledních letech je řada jednotlivých dní festivalu vyprodána. Sziget navíc nedávno získal na European Festival Awards 2017 již podruhé cenu v kategorii Line – Up of the Year. Porazil tak 10 nejlepších evropských festivalů, mezi nimiž bylo i Glastonbury, Roskilde a Lollapalooza.

Zdroj: Sziget