Rádi cestujete, ale nemáte dostatek financí? Existují i způsoby, jak cestovat téměř zadarmo

Rádi cestujete, ale nemáte dostatek financí? Existují i způsoby, jak cestovat téměř zadarmo

Cestování a objevování jiných míst a kultur je jednou z nejvíce obohacujících činností, ale často vychází také dost draho. Existují však i způsoby, jak cestovat za i s velmi nízkých rozpočtem. Stačí znát jen několik vychytávek...
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
11. 4. 2019

Která země bude vaším cílem?

Ceny se odvíjí od toho, kam máte namířeno. Existují pro nás země dražší a samozřejmě i ty levnější. Spousta Čechů míří do zemí jihovýchodní Asie, jako je třeba Thajsko, Vietnam či Indonésie. Tyto země jsou pro nás jedny z nejlevnějších a s částkami, které byste jinde zaplatili za týden, si zde můžete užívat třeba i měsíc. Je pravda, že do těchto destinací jsou trochu dražší letenky, ale i na nich lze mnohdy ušetřit. Nicméně levně a téměř zadarmo se dá dostat i do zemí, které patří mezi ty dražší. Díky několika tipům níže zjistíte jak.

Buďte flexibilní

Čím více jste flexibilní, tím více peněz ušetříte. Jistě, ne každý si neomezené plánovaání může kvůli rodině, práci či škole dovolit, ale flexibilita je v případě low-cost cestování základem.

Stopujte a seznamujte se

Nejméně nákladnou formou cestování je pochopitelně stopování. Navíc díky němu můžete poznat zajímavé lidi, kteří vám řeknou věci, které často v turistických průvodcích ani nenajdete. Někdy se dokonce může stát, že vám nabídnou i přístřešek či teplou večeři.

<Path> Místa "na konci světa", kde vám nákaza koronavirem rozhodně nehrozíZdroj: Foto: Archiv hotelů

Své zkušenosti se stopováním sděluje cestovatelka Martina, která cestuje po celém světě a o svých zážitcích píše úspěšný blog Za svým snem: „Stopovala jsem po Austrálii, Novém Zélandu, Asii, Kanadě a po Evropě. A téměř vždy naprosto bezproblémově. Netřeba zmiňovat, že stopováním ušetříte. Co mě na tom ale baví nejvíc je fakt, že se díky stopování seznámíte s naprosto neuvěřitelnými lidmi a je jedno, jestli jste ve Francii nebo Vietnamu. Někteří lidé si neváhají udělat dvouhodinovou zajížďku, aby vám ukázali ty nádherné vodopády, o kterých běžný turista neví. Poznáte lidi, kteří vás dostanou svou laskavostí a nezištností, lidi, kteří vám nabídnou jídlo a přístřešek, i když sami téměř nic nemají. Z cizinců za volantem se leckdy stanou přátelé na celý život.“

Pokud nad stopováním stále přemýšlíte, ale zatím nemáte moc odvahy, pomoc můžete najít třeba i na speciálním webu Hitchwiki, který se stopováním zabývá. Můžete na něm najít užitečné tipy, včetně popisu destinací, základní údaje o stopování v nich apod.

Mnoho lidí pro přesun používá také aplikaci BlaBlaCar, která umožňuje spolujízdu autem a často nabízí daleko nižší ceny než veřejná doprava. Opět máte možnost potkat zajímavé lidi a cestovat pohodlněji.

Existuje ještě jeden zajímavý způsob přesunu s místa A do místa B, který však funguje převážně v Americe, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Právě tam můžete získat pronájem auta úplně zadarmo, a dokonce i s plnou nádrží - a to v rámci převozu aut z autopůjčovny. Některá auta se totiž půjčí na jednom místě, ale vrácení proběhne jinde. Autopůjčovny tak využívají cestovatelů, kteří jim tato auta přivezou zpět na požadované místo, což je pro ně ekonomičtější, než kdyby musely platit profesionálního řidiče. Podobné nabídky najdete na stránkách jako Transfercar, Autodriveway či HitTheRoad.

Pokud vám to fyzička a čas umožňuje, ideální formou je pak samozřejmě chůze pěšky či cestování na kole.

Levné letenky

Pokud se vám cesta stopem nevydaří a rádi byste okusili kouzlo vzdálenějších krajin, do kterých se autem, pěšky ani na kole úplně nedostanete, můžete se snažit srazit cenu letenek na minimum. Důležité je sledovat akční nabídky leteckých společností a srovnávačů letenek. Stačí odebírat jejich newslettery, ve kterých vás pravidelně informují o těch nejlepších akcích.

Letenky vyhledávejte pomocí tzv. cenových srovnávačů, mezi které patří například Momondo, český vyhledávač Kiwi či Skyscanner. Akční nabídky však můžete sledovat i na nejrůznějších stránkách a skupinách na Facebooku. Jednou z nejznámějších je například stránka Honzovy letenky, kterou na Facebooku sleduje již přes 200 tisíc lidí a často upozorňuje na letenky v řádech nižších stovek korun.

Bydlení v luxusu a zadarmo? Jde to!

Existuje několik možností, jak v cílových destinacích najít střechu nad hlavou, a to zcela zadarmo. Známou službou je například Couchsurfing, což je portál, který sdružuje hostitele a cestující. Registrovaní hostitelé nabízejí přespání u nich doma a velmi často také služby průvodce. Vše funguje na principu toho, že takový hostitel zase využívá možnosti cestování v jiných místech a městech. Svého hostitele si můžete předem najít na webu, pročíst jeho profil, ověřit časové možnosti, podívat se na místo ubytování apod. Vždy je však nutné pořádně profil hostitele prostudovat, aby nedošlo k nějakým nedorozuměním – někdo má rád větší klid, někdy jde o spaní v jednom pokoji apod. Podobnou službou je třeba také BeWelcome.

Ještě luxusnější formu ubytování nabízí tzv. house sitting či pet sitting. Tehdy majitelé bytu, domu či vily cestují pryč na delší dobu a potřebují najít někoho, kdo se o jejich dům, zahradu a často také o mazlíčky v době jejich nepřítomnosti postará (proto pet sitters). Cestovatel tak díky tomu získá ubytování zdarma, a to často ve velmi luxusních rezidencích. Nabídku takových možností můžete najít třeba na Trusted housesitters. Registrace na těchto stránkách vyjde sice na nějakých 119 dolarů na rok, což je zhruba 2 700 Kč, ale k této sumě obvykle dosahuje cena jedné noci v trochu luxusnějším hotelu.

Podobnou službou je i tzv. výměna domů, která je oblíbená hlavně mezi mladými páry a rodinami. Jde o to, že se domluvíte s rodinou na stejném termínu dovolené a navzájem si vyměníte domy. Tahle forma cestování je skvělá v tom, že máte celý dům pro sebe úplně zadarmo navíc v požadovaném termínu. Zájemci o výměnu domovů se sdružují na stránkách jako Knok, Homeexchange, Lovehomeswap či Stay4free.

Lidé se také často sdružují do nejrůznějších skupin a komunit, v rámci kterých si ubytování zdarma nabízejí. Není tak výjimkou, že najdete třeba portál určený pro ženy (Womenwelcomewomen) či LGBT komunitu (Lesby a gayové sobě). Zvlášť v souvislosti s LGBT komunitou občas vznikaly problémy, a to třeba na platformě AirBnb, kde lidé nabízejí pronájem svých nemovitostí za určitý poplatek. Objevilo se několik případů, kdy hostitelé nepřijímali právě gaye, ale třeba i černochy apod.

Vyústěním těchto diskriminačních požadavků bylo zavedení tzv. antidiskriminačního závazku (anti-discrimination pledge) pro všechny uživatele služby AirBnb, ve kterém se všichni hostitelé museli zavázat k tomu, že budou jednat s každým zájemcem o ubytování – bez ohledu na rasu, náboženství, etnický původ, zdravotní postižení, pohlaví či sexuální orientaci – s respektem a bez předsudků.

Na letišti již nestačí „jen“ doprava, je třeba zábava a služby. Jak pražské letiště následuje světový trend tzv. „airport city“?27. 3. 2019

Spojte cestování s prací

Pokud se nebojíte práce a navíc máte zájem přiučit se něco nového, určitě pro vás bude nejlepší forma spojit cestování s prací. I v tomto případě existuje několik možností. Můžete zkusit některé oblíbené zahraniční brigády např. na postech v restauraci, hlídání dětí (au-pair), můžete být třeba i animátory v hotelovém resortu apod. Většinou vám bude poskytnuto ubytování a ještě si něco vyděláte.

Daleko intenzivnějším zážitkem však může být práce dobrovolníka. Dostanete se tak k daleko zajímavějším profesím více poznáte kulturu země, ve které budete dobrovolníka dělat. Výborné a zajímavé nabídky můžete najít třeba na webu Workaway či Helpx. Ať už je to práce na farmě, pomoc ve školce či hlídání dětí, každý najde to své.

Na podobné bázi fungují také projekty Evropské unie, jako třeba EDS (Evropská dobrovolná služba). Zde je však podmínkou, aby vám bylo mezi 17 až 30 lety. V rámci těchto projektů je účastníkům většinou proplacena doprava, stravování, ubytování, kapesné, pojištění a často také jazykový kurz. Podobné nabídky zveřejňují i různé charitativní organizace jako třeba Člověk v tísni.

Vzhůru na cesty!

Zdroj: Foto: Shutterstock

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop