Legendární gay party La Demence láká na velikonoční edici. „Název La Demence akci dokonale vystihuje,“ dodává se smíchem organizátor

Není party jako party. Své o tom jistě vědí všichni ti, kteří se již někdy měli možnost zúčastnit party La Demence, která se koná v Bruselu, a to pravidelně již skoro 30 let. Nyní je za dveřmi „velikonoční La Demence“ – tedy prodloužený party víkend, kam opět zamíří tisíce návštěvníků z desítek zemí světa. Jak tradice La Demence vznikla? A proč byste si neměli nechat ujít její velikonoční prodlouženou verzi?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: La Demence, redbullelektropedia.be, visit.brussels / 9. 4. 2019

Noční život gay komunity prošel dlouhým vývojem – od skrývání se přes vzdor po nefalšovaný „party-night-life“ a dnes dokonce až do fáze, kdy mnozí hovoří o jeho úpadku. Přeci jen – dnes již není tak úplně nutné chodit se bavit do klubů, které jsou specificky určeny konkrétnímu výseku společnosti, sexuální orientaci jako faktor „odlišnosti“ nevyjímaje. Zatímco v Česku lze v souvislosti s LGBT (resp. především gay) nočním životem mluvit zejména o konkrétních (nezřídka nevelkých) klubech, nedaleko za českými hranicemi, v Bruselu, situace vypadá diametrálně odlišně.

Právě v belgické metropoli má svou téměř tři desítky let dlouhou tradici velkolepá gay party La Demence, která je zároveň spojena s klubem Fuse a v posledních letech také s prostory největší belgické koncertní haly Palais 12 s kapacitou až 15 000 návštěvníků. V čem je tato akce tak specifická a jak se jejím organizátorům daří neustále zvyšovat počty účastníků?

24. 6. 2019Přehlížení malí muži aneb Když je malý vzrůst stigma ovlivňující práci, plat i osobní život

Party s kořeny na počátku devadesátek

První La Demence party uspořádal její zakladatel Thierry Coppens před 29 lety ve flanderském městě Kortrijk, tehdy měla ale charakter pravidelné „party na neděli“. O dva roky později se konání La Demence přesunulo do Bruselu, kde akce zakotvila a má měsíční interval. Kromě svého zakladatele a organizátora je akce spojena také s bruselským klubem Fuse, ačkoliv v posledních pěti letech – i z důvodů kapacitních – se některé akce konají také v Palais 12. „V roce 2018 jsme měli více jak 8 000 návštěvníků ze 78 různých zemí. O rok později toto číslo dosáhlo ke stovce. Přijeli ze zahraničí, zůstali několik dní – a chtěli zažít i originální party ve Fuse. Protože jsme se ale do klubu nemohli vejít, rozhodli jsme se jej otevřít hned 4 noci za sebou,“ upřesňuje Coppens, který ještě s kolegou Peterem Decuyperem klub Fuse vlastní a stojí i za jeho přerodem. Fuse přitom jako gay klub funguje výhradně v době, kdy hostí La Demence party.

Velikonoční party víkend

Mezinárodní DJové, tři sály s rozličnou hudební produkcí od techna až po house, právě tak vypadá klub Fuse, když se v jeho prostorách koná La Demence Party. Pravidelně v pátek – jednou za měsíc, třikrát do roka navíc také v prodloužené podobě, která zahrnuje také „main night“ v  Palais 12 v bruselském EXPO centru.  Jeden z prodloužených party (velikonočních) víkendů pak připadá také na duben, konkrétně na termín 19. – 21. 4. 2019. A podle Coppense bude akce opět velkolepá – na hlavní party, která se uskuteční v sobotu 20. 4. v Palais 12, dorazí 60 profesionálních tanečníků, tým go-go tanečníků a nespočet dalších umělců, kteří na podiu předvedou své dovednosti. Tentokrát navíc návštěvníci vstupí přímo do říše divů, Wonderlandu...

19. 8. 2019Toxická homofobie: Muži na ekologii kašlou, aby si o nich okolí nemyslelo, že jsou gayové

La Demence spojuje

Zatímco tedy někde postupně příliš LGBT komunitou roztříštěný noční život strádá, bruselská La Demence má recept na úspěch. „Ostatní gay party mají tendenci cílit pouze na určitou část komunity. La Demence ale přitahuje jednoduše všechny bez ohledu na věk a národnosti. Tato jedinečná rozmanitost vytváří neopakovatelnou rodinnou atmosféru bez jakéhokoliv ATTITUDE. Právě otevřenost na našich akcích je naší ´ochrannou známkou´, důvodem našeho úspěchu,“ vysvětluje Coppens. Se smíchem také objasňuje poměrně netradiční název celé akce – název La Demence údajně vznikl velmi jednoduše, když otevřel francouzský slovník a slovo se mu prostě líbilo… „Myslím, že právě toto slovo naprosto dokonale odráží naši party,“ shrnuje.

Více informací o akci najdete na jejím oficálním webu nebo na facebookovém profilu