Coober Pedy a ikonický The Ghan: poznejte drsnou australskou divočinu, život pod zemí a nejdelší dopravní vlak na světě

Coober Pedy, městečko dostatečně daleko od kterékoli hlavní turistické trasy na to, aby se z něj stala masová atrakce. Je doslova drahokamem australské divočiny a také největším nalezištěm opálů na světě. Pro své návštěvníky má však připraveno ještě jedno překvapení.

Opály v australské poušti a život pod zemí

Přemýšlíte, jak je možné objevit opály na poušti o rozloze Francie a Německa dohromady? Jednoduše, náhodou. V roce 1915 se čtrnáctiletý chlapec Willie Hutchison oddělil od tábora hledačů zlata, procházel se po okolí a doslova zakopl o naleziště opálů. Ve snaze najít to své bohatství se sem přestěhovalo několik tisíc lidí a dodnes je tu možné drobné opály najít ležící jen tak na zemi.

I když o opál můžete “zakopnout” kdekoli, za opravdovým životem se musíte vydat do podzemí. Boj s extrémními teplotami (v zimě je tu běžně -5 °C, v létě naopak okolo +40 °C) totiž místní obyvatelé vyřešili originálně a výkyvům teplot ustoupili do podzemí. Více než polovina obyvatel bydlí v tzv. dug outs, bytech ve vytěžených štolách, jejichž velkou výhodou je stabilní teplota okolo 23 stupňů. Najdete tu školu, kostel i podzemní hotely, kde vás rádi ubytují.

Vypravte se na výlety do jižních Čech: K Čertově stěně, za kýchajícím trpaslíkem nebo přímo po stopách Švejka8. 7. 2020

Obydlí je možné také poměrně jednoduše zvětšovat, stačí doslova vykopat další pokoj. Jediným “problémem”, na který tu můžete narazit, jsou, překvapivě, opály. Někteří tak skončili ve snaze o malé rozšíření s 10 místnostmi, protože ve stěnách nalézali další a další kameny k vytěžení.

TIP: Prozkoumejte Uluru, Kata Tjuta nebo Coober Pedy na jednom ze zájezdů do Austrálie. Zájezd To nejlepší z Austrálie a Nového Zélandu pořídíte už od 129 990 Kč.

Drahokam ukrytý před turisty

Coober Pedy nebývá v itineráři každého, kdo plánuje dovolenou v Austrálii, díky tomu je tak stále poměrně nekomerčním městem s velmi originální atmosférou. Kvůli vzdálenosti od hlavních australských památek se sem téměř nepořádají zájezdy pro větší skupiny, nicméně je možné zorganizovat individuální zájezd i s českým průvodcem. Petr z cestovní kanceláře Go2 nám ale napovídá, že i cesta “na vlastní pěst” může být sama o sobě zajímavým cílem. Podobným unikátem této oblasti, jako jsou byty ve vytěžených štolách, je totiž projíždějící vlak The Ghan.

54 hodin přes poušť až k zeleným kopcům

Tři dny a dvě noci, tolik času zabere jízda jedním z nejikoničtějších vlaků na světě, spojujícím tropický Darwin a kulturní Adelaide. Luxusní, přes kilometr dlouhý vlak The Ghan, překonává 3000 kilometrů železnice, která protíná Austrálii a spojuje sever s jihem skrz nehostinnou poušť, která je symbolem australské vytrvalosti a touhy prozkoumat svůj kontinent.

Před více než 150 lety tu první odvážlivci – afgánští kočovníci, podle kterých vlak získal své jméno, vytyčili cestu do Rudého středu. The Ghan vyrazil po stejné trase z Adelaide poprvé v roce 1929. Mířil do Alice Springs (dříve Stuart), jízda australskou nehostinnou krajinou ale mnohdy přinášela komplikace v podobě požárů či povodní, které trať poničily, a tak byl provoz vlaku velmi nepravidelný. Kolují dokonce historky o poruše, která vlak zastavila na jednom místě na celé dva týdny a strojvedoucí pro pasažéry uvězněné v divočině musel lovit divoké kozy, aby bylo na palubě co jíst.

Objevte v sobě superhrdin(k)u! Díky alter egu budete úspěšnější a sebevědomější. Beyoncé a Adele dokazují, že to funguje27. 8. 2020

V roce 1980 byla původní trať opuštěna a západněji byla vystavěna nová tak, aby se předešlo problémům, které The Ghan provázely v minulosti. Od roku 2004, kdy byla dokončena také železnice z Alice Springs do Darwinu, projedete Austrálii opravdu od Timorského moře až po Jižní oceán v luxusních kupé, která můžete kdykoli vyměnit za restaurační nebo vyhlídkový vůz.

Jedna ze zastávek vlaku se nachází právě nedaleko Coober Pedy a pro návštěvníky odtud zajišťují místní hotely i penziony transfer, takže můžete spojit dva unikátní zážitky v jednu skvělou jízdu jižní Austrálií. Petr z CK Go2, odborník na Austrálii, ji doporučuje každému, kdo se nebojí vyrazit za hranice turistických atrakcí a hledá pro svou dovolenou nevšední program i cílovou destinaci.
Zdroj: CK Go2