Coober Pedy a ikonický The Ghan: poznejte drsnou australskou divočinu, život pod zemí a nejdelší dopravní vlak na světě

Coober Pedy, městečko dostatečně daleko od kterékoli hlavní turistické trasy na to, aby se z něj stala masová atrakce. Je doslova drahokamem australské divočiny a také největším nalezištěm opálů na světě. Pro své návštěvníky má však připraveno ještě jedno překvapení.

Autor: Jan Witek / Zdroj: CK Go2 / 14. 4. 2019

Opály v australské poušti a život pod zemí

Přemýšlíte, jak je možné objevit opály na poušti o rozloze Francie a Německa dohromady? Jednoduše, náhodou. V roce 1915 se čtrnáctiletý chlapec Willie Hutchison oddělil od tábora hledačů zlata, procházel se po okolí a doslova zakopl o naleziště opálů. Ve snaze najít to své bohatství se sem přestěhovalo několik tisíc lidí a dodnes je tu možné drobné opály najít ležící jen tak na zemi.

I když o opál můžete “zakopnout” kdekoli, za opravdovým životem se musíte vydat do podzemí. Boj s extrémními teplotami (v zimě je tu běžně -5 °C, v létě naopak okolo +40 °C) totiž místní obyvatelé vyřešili originálně a výkyvům teplot ustoupili do podzemí. Více než polovina obyvatel bydlí v tzv. dug outs, bytech ve vytěžených štolách, jejichž velkou výhodou je stabilní teplota okolo 23 stupňů. Najdete tu školu, kostel i podzemní hotely, kde vás rádi ubytují.

3. 1. 2020Egypt, Laos nebo Etiopie. Proč se tyto země vyplatí navštívit v roce 2020?

Obydlí je možné také poměrně jednoduše zvětšovat, stačí doslova vykopat další pokoj. Jediným “problémem”, na který tu můžete narazit, jsou, překvapivě, opály. Někteří tak skončili ve snaze o malé rozšíření s 10 místnostmi, protože ve stěnách nalézali další a další kameny k vytěžení.

TIP: Prozkoumejte Uluru, Kata Tjuta nebo Coober Pedy na jednom ze zájezdů do Austrálie. Zájezd To nejlepší z Austrálie a Nového Zélandu pořídíte už od 129 990 Kč.

Drahokam ukrytý před turisty

Coober Pedy nebývá v itineráři každého, kdo plánuje dovolenou v Austrálii, díky tomu je tak stále poměrně nekomerčním městem s velmi originální atmosférou. Kvůli vzdálenosti od hlavních australských památek se sem téměř nepořádají zájezdy pro větší skupiny, nicméně je možné zorganizovat individuální zájezd i s českým průvodcem. Petr z cestovní kanceláře Go2 nám ale napovídá, že i cesta “na vlastní pěst” může být sama o sobě zajímavým cílem. Podobným unikátem této oblasti, jako jsou byty ve vytěžených štolách, je totiž projíždějící vlak The Ghan.

54 hodin přes poušť až k zeleným kopcům

Tři dny a dvě noci, tolik času zabere jízda jedním z nejikoničtějších vlaků na světě, spojujícím tropický Darwin a kulturní Adelaide. Luxusní, přes kilometr dlouhý vlak The Ghan, překonává 3000 kilometrů železnice, která protíná Austrálii a spojuje sever s jihem skrz nehostinnou poušť, která je symbolem australské vytrvalosti a touhy prozkoumat svůj kontinent.

Před více než 150 lety tu první odvážlivci – afgánští kočovníci, podle kterých vlak získal své jméno, vytyčili cestu do Rudého středu. The Ghan vyrazil po stejné trase z Adelaide poprvé v roce 1929. Mířil do Alice Springs (dříve Stuart), jízda australskou nehostinnou krajinou ale mnohdy přinášela komplikace v podobě požárů či povodní, které trať poničily, a tak byl provoz vlaku velmi nepravidelný. Kolují dokonce historky o poruše, která vlak zastavila na jednom místě na celé dva týdny a strojvedoucí pro pasažéry uvězněné v divočině musel lovit divoké kozy, aby bylo na palubě co jíst.

21. 1. 2020I muži s kily navíc mohou působit v modelingu. Tito plus-size modelové jsou naší inspirací

V roce 1980 byla původní trať opuštěna a západněji byla vystavěna nová tak, aby se předešlo problémům, které The Ghan provázely v minulosti. Od roku 2004, kdy byla dokončena také železnice z Alice Springs do Darwinu, projedete Austrálii opravdu od Timorského moře až po Jižní oceán v luxusních kupé, která můžete kdykoli vyměnit za restaurační nebo vyhlídkový vůz.

Jedna ze zastávek vlaku se nachází právě nedaleko Coober Pedy a pro návštěvníky odtud zajišťují místní hotely i penziony transfer, takže můžete spojit dva unikátní zážitky v jednu skvělou jízdu jižní Austrálií. Petr z CK Go2, odborník na Austrálii, ji doporučuje každému, kdo se nebojí vyrazit za hranice turistických atrakcí a hledá pro svou dovolenou nevšední program i cílovou destinaci.