Zapomeňte na travesti. Do Čech míří velkolepá show s americkými „drag queens“ z dílny světoznámého RuPaula!

Když dva dělají totéž, není to totéž. Přesně to platí i v případě mužů, kteří s make-upem, v šatech a na podpatcích vystupují před publikem jako ženy. V Česku tzv. „travesti show“ vypadá rozhodně jinak než americká podoba této show, jíž se věnují drag queens. Čeští fanoušci televizní reality show RuPaul´s Drag Race to vědí, ostatní se o tom mohou přesvědčit již za pár dní na vlastní oči. Kdo je RuPaul? Kdo jsou „drag queens“? A proč si pražskou show v rámci světového turné Werq the World nenechat ujít?

Každá doba si žádá svou zábavu. Zatímco v devadesátkách u nás byly hitem talk-show, přelom tisíciletí znamenal odklon k realitě. Ne však jen tak ledajaké – konkrétně žánr „reality show“ je totiž mnohým, jen ke skutečnosti má na míle daleko. Bez ohledu na to i do ČR pronikly západní formáty, a tak stále usilovně na televizních obrazovkách hledáme hlasy, talenty, někteří (zejména farmáři) skrze obrazovku již hledali i ženu – jiní si manželky alespoň na pár dní vyměňují. Ačkoliv by se mohlo zdát, že meze hledání již nelze překročit, opak je pravdou. V Americe totiž již po 11 let hledají nejlepší drag queen. To vše pod taktovkou té nejznámější z nich – RuPaula. Že jste o této celosvětové známé celebritě a jeho „Drag Race“ neslyšeli? Nevadí! Již za pár dní – konkrétně 14. 4. – budete moci některé z účastníků této skvělé show obdivovat téměř tváří v tvář. V rámci RuPaul´s Werq the World tour totiž zavítají i do Prahy.

Od jaké výšky se muži považují za malé? Hodnota, od níž se odvíjí mužské sebevědomí i úspěch, překvapí. Být malý ale může být dle vědy skvělé6. 10. 2022

Není „travesti“ jako „drag“

Zatímco v Čechách se pro představení, v jehož rámci se muži převlékají za ženy – nejčastěji známé zpěvačky – vžilo označení „travesti show“, v zahraničí tento pojem neexistuje. Ostatně, právě české „travesti show“ je příznačné zejména snahou vystupujících co nejvěrněji zachytit podobu, gesta a styl „předlohy“. A tak běžně v klubech, restauracích či kulturních domech pobíhají kopie Heleny Vondráčkové, Lucie Bíle či Haničky Zagorové. Jenže i v tomto doba pokročila. A tak se také v české kotlině začínají objevovat první „drag queens“ vycházející ze západní (americké, chcete-li) tradice. V čem jsou jiné? Tyto dámy jsou jednoduše samy sebou. Nemají zapotřebí schovávat se za tváří jiných žen – a tak pod svými uměleckými jmény vystupují za doprovodu známých písní (někdy však mohou i zpívat naživo). Jsou extravagantní, excentrické a exkluzivní. A přesně to je i případ všech účastnic světoznámého RuPaul´s Drag Race.

Honba za titulem „nejlepší drag queen“

I když do běžného televizního vysílání „Drag Race“ u nás zatím nepronikl, faktem je, že ve světě se jedná o obrovský fenomén. Ostatně – to je i sám RuPaul, drag queen, televizní producent, bavič, ale zároveň také hlavní porotce show a mentor všech účastnic. (Mimochodem, právě RuPaul je onou vysokou blondýnou ve videoklipu Eltona Johna – Don´t go breaking my heart). O úspěšnosti show pak svědčí i tvrdá data – jedná se o nejlépe hodnocený pořad Logo TV (kde se show vysílala od 1. do 8. série, dále projekt převzala televizní společnost VH1) a sám RuPaul za svou účast v něm mezi lety 2016-2018 obdržel cenu Emmy. Stejně tak i pořad sám sesbíral řadu rozličných ocenění, která nejenže říkají mnohé o kvalitě pořadu, ale také o otevřenosti (především) americké společnosti. Přeci jen – my v Čechách jsme zatím s „travesti na obrazovce“ nedospěli dále než k show Tvoje tvář má známý hlas. A přemítat nad mírou pravděpodobnosti, že nedělní televizní prime time najednou opanuje skvadra nalíčených mužů bojujících o to, který z nich je „lepší“ ženou, je v zemi, kde je aktuálně největší otázkou, jak lesby a gayové totálně rozloží tradiční rodinu, asi zcela zbytečné…

Jak být nejlepší drag queen?

To, že „job“ drag queen rozhodně není snadná věc, dokazují i soutěžní disciplíny, v nichž se účastnice klání RuPaul´s Drag Race pravidelně utkávají – vystupování na playback, to je jasná věc, ovšem namísto „podoby se zpěvačkou“, což je běžné u nás, musí americké drag queens do své show vdechnout svou individualitu – musí být dramatické či zábavné, jednoduše musí zaujmout. Stejně jako schopnost vystoupit na playback je jasné, že správná drag queen musí také perfektně vypadat a dokonale se pohybovat. I v těchto disciplínách tedy účastnice společně soutěží o to, která je nejlepší. Kromě toho však musí prokázat také vlastní kreativitu a v neposlední řadě i onu v Čechách tolik populární schopnost imitovat známé osobnosti. Přitom účastnice Drag Race samozřejmě nemusí ovládat vše, cílem celé soutěže však je naleznout takovou drag queen, která je jednoduše nejvšestrannější.

Flitry, kam se podíváš

A že je na co se dívat! Od líčení, přes kostýmy až po „drama“ (protože drag queens jsou jednoduše nejen „královny“ dragu, ale také dramatu), ani vteřinu se nebudete nudit. O to se postará i sám RuPaul, který celou televizní soutěží provází, zadává úkoly, posuzuje…chvíli jako žena, chvíli jako muž. Celý tento flitrový cirkus obalený v peří a třpytkách pak zdobí i mnohé skutečné celebrity – show totiž již dosáhla takového věhlasu, že se v ní jako porotci objevují takové hvězdy jako např. Sharon Osbourne, La Toya Jackson, Adam Lambert, Neil Patrick Harris, Lady Gaga a množství dalších.

Werq the Word!

I když v Čechách není RuPaul´s Drag Race takovým fenoménem jako v zahraničí, svou pevnou fanouškovskou základnu tu show rozhodně má. Snad i proto je součástí turné Werq the World také zastávka v pražském Kongresovém centru, a to již 14. 4. 2019. V rámci show se představí osm drag queens, které excelovaly v uplynulých ročnících RuPaul´s Drag Race.

Do Prahy tedy dorazí Aquaria, vítězka Drag Race 2018, která se zároveň věnuje také hudební kariéře; Asia O´Hara, která zaujala v 10. sezoně soutěže; Detox, jedna z hvězd páté série RuPaul´s Drag Race, jež se mj. objevila také ve videoklipech Rihanny a Ke$hy; Kameron Michaels, která si díky své perfektní muskulatuře vysloužila přezdívku „The Bodybuilder Barbie“; Kim Chi, jejíž umělecké jméno příznačně odkazuje ke korejskému tradičnímu pokrmu – právě Kim Chi totiž byla v 8. řadě show historicky první drag queen korejského původu prezentující své umění; Monét X Change, jejíž doménou je operní zpěv – tomu se ostatně věnovala také v rámci univerzitního studia; Naomi Smalls, jež mj. natáčí vlastní YouTube seriál „Small´s World“; a burlesque tanečnice a modelka Violet Chachki. Ta se v roce 2017 stala také první drag queen, kterou si jako „tvář“ své reklamní kampaně zvolil výrobce spodního prádla.  

Tanečník Filip Lacina o RuPaul´s Werq the World tour, jež míří do Prahy22. 3. 2019

Je tedy jasné, že drag queens jsou skutečně všestranné a také české publikum se má rozhodně na co těšit. Jak navíc již v rozhovoru pro LUI upozornil český tanečník Filip Lacina, který v týmu Werq the World tančí, ani ti, kterým RuPaul´s Drag Race doposud nic neříkal, se rozhodně nemusí bát, že by jim show „nic nedala“. Pobaví se totiž každý – dle Filipových slov i děti. Pokud máte navíc rádi extravaganci, vězte, že zrovna na této akci je vítaná – fanoušci se běžně „vyzbrojují“ rozličnými šílenými modely a blyští se od hlavy až k patě. Tak neváhejte a blýskněte se také!

Zdroj: Werq the world