Proč si pořídit elektrokolo

Nechte auto doma a jeďte do práce na elektrokole. Proč? Důvodů je hodně a s některými z nich se jistě ztotožníte i vy. Například věčné dopravní zácpy, kterými na kole prokličkujete mnohem rychleji, než kdybyste jeli autem. Pokud se potřebujete rychle a spolehlivě pohybovat po velkoměstě, elektrokolo je pro vás ideálním dopravním prostředkem i přesto, že nejste zrovna v nejlepší kondici, neradi šlapete do kopce, nechcete se potit anebo vám zdravotní stav neumožňuje jízdu na klasickém kole. Je také možné, že z nějakého důvodu nemůžete řídit auto anebo auto nemáte – což je pochopitelné, pokud například bydlíte v menším městě – a současně platí výše uvedené důvody, proč nepoužíváte kolo klasické.

Autor: Redakce / Zdroj: VseProKolo / 15. 3. 2019

Elektrokolo poskytuje uživateli možnost jezdit s menšími nároky na fyzickou kondici, a to i v kopcovitém terénu. Baterie elektrokol poskytují dostatečnou zásobu energie pro jízdu na krátké, střední i delší vzdálenosti a současně umožňují střídání jízdy pomocí vlastní síly a jízdy s pohonem elektromotoru.

Elektrokola tedy umožňují poměrně rychlý pohyb i bez nároku na fyzickou sílu, jsou skladnější než skútry nebo elektromobily, vyžadují jen minimální prostor pro „garážování“ a jejich provoz nevyžaduje náklady na povinné ručení ani vlastnictví řidičského oprávnění.

12. 4. 2019Užijte si jaro plné nejen hokejových zážitků s Philips TV

V dnešní době se pro pohon elektrokol vyrábí baterie s poměrně přijatelnou hmotností a velkou kapacitou. Umožňují dojezd 80 až 100 km.

Fungování elektrokola je na první pohled k nerozeznání od klasického kola. Na rozdíl od něj má elektrokolo někde na rámu umístěnou velkokapacitní baterii a také přídavný elektromotor, umístěný ve středu rámu anebo do zadního kola. Součástí pomocného pohonu je digitální display s ovladačem, snímač otáček nebo tlakový snímač, řídící jednotka, baterie a elektromotor.

Elektropohon je pouze přídavný – funguje v takzvaném režimu šlapání s asistencí, při kterém asistence elektromotoru funguje buď na základě zvoleného režimu anebo je závislá na točivém momentu, přenášeném na elektromotor šlapáním do pedálů. Čím větší silou cyklista šlape, tím větší výkon z elektromotoru získá. Maximální hranice asistence elektromotoru je podle zákona limitována dosažením rychlosti 25 km/h, kdy se pomoc motoru zpravidla automaticky vypne.

Na elektrokole můžete jet všude tam, kam byste jeli na klasickém krosovém nebo takzvaném městském kole. Na dojezd elektrokola má vliv mnoho různých faktorů, jakými je především hmotnost a fyzická kondice jezdce, povaha terénu a výškový profil trasy, technický stav kola, počasí, směr a síla větru a podobně.

Největší vliv na dojezd má styl jízdy. Zejména časté rozjíždění nebo nevhodné řazení může dojezd elektrokola významně snížit. Doporučuje se přeřazovat nejdříve pomocí přehazovačky a režim výkonu motoru zvyšovat až následně a také používat nejvýkonnější režimy jenom při jízdě do kopce, anebo když vám dochází síly. Při používání elektrokola si časem zvyknete na optimální využití podpůrných funkcí elektromotoru a naučíte se používat elektrokolo efektivně.

8. 4. 2019Pisoáry před pražským Hlavním nádražím budí vášně. Naprosto zbytečně…

Model a typ elektrokola si můžete vybrat podle vašeho oblíbeného stylu jízdy, podle terénu, kterým plánujete jezdit a také podle svých potřeb. V nabídce prodejců jsou krosová, městská i horská elektrokola a prodávají se také skládací elektrokola s menším průměrem kol, která je možné složit například do zavazadlového prostoru auta nebo do přenosného příručního zavazadla.

Aby se elektrokolo stalo užitečným „parťákem“ na cestách do práce nebo na výlety, poraďte se při jeho výběru s odborníky ve specializovaných prodejnách či e-shopech, které e-kola prodávají. Například VšeProKolo.cz.