Jízda Kalifornií, na kterou nezapomenete: Pacific Coast Highway

Tisíc kilometrů nádherné přírody, ohromujících výhledů, přímořských městeček i světově proslulých metropolí. To vše je Pacific Coast Highway 1, kterou jsme se vydali poznat. Během tří dnů nás na cestě ze San Francisca do San Diega čekalo několik ikonických míst, ale také v podstatě bezejmenné kouty a odpočívadla, kde nám pohled do krajiny bral dech. Co na cestě nevynechat, kde stačí krátká zastávka a kde byste našli program klidně na celý den?

Autor: Redakce / Zdroj: Foto: CK Go2 / 5. 3. 2019

Přes oranžovou ikonu do ráje surfařů

Na cestu se vydáváme ze San Francisca, kam jsme přiletěli o den dřív, dovolená v USA začíná. Sedáme do auta, vyjíždíme z parkoviště půjčovny (mimochodem doporučujeme určitě předem zjistit informace o tom, jak si zařídit půjčení obytného auta v USA), odhodlaní rozložit si tisíc kilometrů téhle cesty alespoň na 2 nebo 3 dny. Vzdálenost se dá samozřejmě překonat rychleji, chceme si ale užít každou zastávku a výhled, aniž bychom někam spěchali, ostatně tak to doporučují i odborníci. Pavla z cestovní kanceláře Go2, která má Ameriku procestovanou křížem krážem, nám hned na začátku kladla na srdce, abychom si na vše dopřáli dostatek času.

Jeden životní zážitek si škrtáme hned na začátku. Přejezd přes ikonický Golden Gate Bridge sice netrvá dlouho, auta po něm proudí šesti pruhy a pro mnoho místních to je běžná součást denní rutiny, nám ale i na druhé straně mostu připadá trochu neskutečné, že jsme tady a právě jsme přejeli přes symbol San Francisca.

Naší první zastávkou je ráj surfařů, Santa Cruz, předtím si ale neodpustíme krátkou zastávku v Half Moon Bay, kde se na okraji útesů kocháme výhledy na daleký obzor. V Santa Cruz se trochu cítíte, jako kdybyste právě zavítali do minulosti. Šedesátá léta tu na vás dýchnou z obchodů, restaurací i barů na promenádě u pláže a velmi jednoduše tu najdete program na celé odpoledne. My ale vyrážíme dál, směr Monterey a Big Sur.

Fascinující výhledy i retro atmosféra

Jen hodinu jízdy od Santa Cruz nás láká k zastavení další nádherné místo. Monterey Bay, záliv, ve kterém oceán hraje všemi odstíny modré a kde vlny tvarují ostré skály k obrazu svému již několik tisíc let.

My jsme pokračovali v cestě dál, ale i tady se můžete zastavit na libovolně dlouho, vyrazit na golf, projet si okolí na kolech, pozorovat velryby a vydat se na moře na jachtě nebo na kajaku. Pavla z CK Go2 také radí do itineráře zařadit 17mílový okruh v Monterey Bay, který má na 21 vyznačených zastávkách rozhodně co nabídnout. Právě kvůli takovým “odbočkám” od hlavního programu se vyplatí připravit individuální plán podle konkrétních představ a preferencí. Na cestu pak vyrážíte s vědomím, že je v něm zahrnuto přesně to, co chcete navštívit vy a další členové vaší výpravy.

Přes další ikonický most – jeden z nejfotografovanějších na západním pobřeží USA – Bixby Bridge, jsme, poháněni odpoledním sluncem, mířili k Big Sur. Městečko zasazené uprostřed nádherné přírody si nás hned získalo svojí pohodovou atmosférou. Čas tu plyne tak nějak pomaleji a tempu místních propadnou cestovatelé téměř ihned a určitě rádi. Ona i samotná cesta sem vás donutí zpomalit, každou chvíli totiž zastavujete, abyste se mohli pokochat dalším výhledem, který je snad ještě krásnější než ten, který jste si teď z auta nadšeně běželi na odpočívadle vyfotit.

Poslední zastávkou naší cesty byl pro tento den San Simeon. Nabitý den jsme zakončili pozorováním nádherného západu slunce na pláži a spěchali jsme do postele. Druhý den jsme totiž plánovali hned ráno vyrazit na největší atrakci San Simeonu.

14. 5. 2019Pět věcí, které zcela jistě (ne)způsobují homosexualitu

Jízda na kouzelný kopec i místní vína

Po rychlé snídani jsme brzy ráno sbalili pár nezbytností, které jsme stihli předcházející večer vytahat z batohů, a vyrazili směr “kouzelný kopec”. Opravdová kouzla tam na nás bohužel nečekala, ale místní Enchanted Hill, na kterém stojí zámek Hearst Castle, za návštěvu určitě stojí, nejen kvůli kouzelným výhledům, ale také nesmírně zajímavé architektuře a interiérům. Ročně ho přijede obdivovat přes jeden milion návštěvníků.

Jakmile nasednete do auta, je čas začít hledat plavky. Jenom cca 90 km (54 mil) vás totiž dělí od Pismo Beach, oblíbeného místa ke koupání, opalování a procházkám po pobřeží, a zároveň oblasti známé pro svá vína. Štěstí měli ti, kteří zrovna nemuseli sedět za volantem, protože na ně zbyla milá povinnost ochutnat místní vína a vybrat ta, která si přibalíme jako suvenýr na další cestu.

Další zastávky záleží primárně na osazenstvu vašeho auta. Santa Barbara láká na svou ZOO i botanickou zahradu, pro návštěvu Ventury budou zase hlasovat nadšení surfaři.

TIP: Vyberte si jeden ze zájezdů do USA. Vydat se můžete na plavbu lodí, poznávací okruh Západní USA s českým průvodcem nebo na různé individuální zájezdy do USA od CK Go2.

Slavné pláže a svět filmu

Odpoledne jsme dorazili do Malibu, kde se celá naše posádka vydala po stopách oblíbených filmů a seriálů, odhodlaná zjistit, jak vypadá svět, který tak často vídáme v televizi. Kousek z více než dvacetikilometrového pobřeží, u kterého se město rozkládá a odkud můžete obdivovat domy na pláži, doporučujeme projít každému.

Po dvaceti minutách jízdy nás uvítalo předměstí Los Angeles, naše poslední zastávka druhého dne. Návštěva LA by ale se všemi zajímavostmi a památkami vydala na samostatný článek, tak snad jen určitě počítejte s tím, že dovolená v Los Angeles může být sama o sobě cílem cesty. Dobře promyslete a poraďte se se zkušeným průvodcem ohledně míst, která chcete navštívit, abyste odsud neodjížděli ve spěchu a v polovině programu.

Panorama Los Angeles

Relax na pláži a vítejte v cíli

Při odjezdu z LA už jsme měli v plánu jen dvě zastávky. Populární Long Beach, která je z hlavní silnice malinko zajížďkou, ale pár kilometrů navíc v autě brzy vyměníte za kilometry písčité pláže, kde si opět najde svůj program každý. Můžete tu jen tak lenošit, vydat se za kulturou do Long Beach Museum of Art, pozorovat mořský život v akváriu nebo zajít na drinky na loď Queen Mary.

Cestu jsme zakončili v San Diegu, kde jsme strávili odpoledne objevováním města a hledáním těch nejlepších výhledů na jeho mrakodrapy z protější strany zálivu.

Kalifornie má opravdu co nabídnout, ať už jde o národní parky, jízdu nádhernými scenériemi podél pobřeží, romantická městečka i metropole. Takže kam ze San Diega dál?