Na Mexiko trochu jinak do restaurace Agave
Recenze

Na Mexiko trochu jinak do restaurace Agave

Mexická kuchyně je stále populárnější, ale ruku na srdce, v Česku nikdy mnoho variací neměla. Stále stejná burrita, enchilady či tacos se snadno přejí a dnes už možná patří spíše do prodejen rychlého občerstvení. Trochu jinak se rozhodli mexickou kuchyni pojmout v pražské restauraci Agave, kam jsme se tentokrát vydali na výzvědy.
Petr Opršal Petr Opršal Autor
28. 2. 2019

Restaurace Agave, kde se podává mexická fusion, je tak trochu schovaná před světem v Masné ulici, v její užší části blíže ke Staroměstskému náměstí. Hned ve dveřích mne vítá sympatický vrchní a usazuje mne k pohodlnému stolu u okna.

<Path> O HUDBE BEZ SERVÍTKYZdroj:

Celý interiér je ve dřevě, v neokázalém, jednoduchém ale přívětivém stylu. O výzdobu se starají hlavně malby přímo na zdi. Prostě takový podnik, kam byste si mohli klidně zajít s kamarády na skleničku, s rodinou na oslavu, ale i s klientem na obchodní jednání. Ale rozhodně to tu není jen o posezení, o tom jsem se přesvědčil na vlastní kůži.

Na začátek jsem si jako aperitiv nechal doporučit Tommy’s Shaken Margharitu. Příjemná, nasládle svíravá variace na známý koktejl opravdu povzbudí nejen náladu, ale i chuťové buňky, pan vrchní má za ušima. A za pravdu mu dávám i napodruhé. Z předkrmů mi jako speciality doporučuje buď nachos, nakyselo nakládané mořské rybky v citrusech anebo smažené avokádo s omáčkou rojo a pikantními okurkami. Nachos dobře znám a zbožňuju je, nakládané rybky také jím, ale podobně upravené avokádo jsem ještě nikdy neměl.

A třetí možnost se opravdu ukázala jako vítězná. Ještě dostávám varování, že okurečky (nikoliv české nakládačky, ale klasické salátovky nakrájené na plátky) jsou nakládané společně s papričkami habanero, a tudíž nevhodné pro slabší povahy. Toho se ale nelekám. Avokádu, čili ovoci, které mi nikdy nijak zvlášť nechutnalo a spíš jsem ho bral jako veganskou voňavější náhradu za sádlo, úprava na pánvi svědčí. S omáčkami chutná skvěle, jemně pikantní okurky pak slouží k neutralizaci chuti mezi sousty. Na stole ještě přistává lahev místní domácí habanerové salsy. Zkouším ji, je výtečná, ale má už opravdu grády, to chce něčím zajíst.

Ještě, než si vyberu hlavní chod, pan vrchní mi doporučí, abych ochutnal i zdejší polévku z kuřecího masa se smetanou a tortillami. Dávám si raději poloviční porci, už předkrm byl vydatný. Rozhodně nejsem zklamaný. Polévku je třeba zamíchat, jak je hutná a plná masa a zeleniny, je výborná, voňavá a sytá. V tuhle chvíli bych už byl docela příjemně najedený, ale stále je čas ochutnávat.

Na stole přistává druhý drink, tentokrát mexický synek hraběte Drákuly a Bloody Mary jménem Vampiro. Jedná se vlastně o variaci na zmíněný krvavý drink, jen vodku v něm nahrazuje nakouřená mexická pálenka z agáve jménem mezcal. Vampýr je trochu chuťově agresivnější a silnější než jeho máť, ale rozhodně se jedná o příjemné pití, zvláště pak k mexickému jídlu. Ochutnávám i samotný mezcal a jako milovník silných a chuťově výrazných pálenek můžu říct jen – tohle si rád dám znova.

Rozhodování ve zdejším menu je opravdu těžké. V klasických kategoriích, jako jsou quesadilly, burrita, tacos či ensaladas se skrývají příjemné a velice zajímavé variace na Mexiko, kde v ingrediencích nechybí třeba fialové brambory, špenát či kozí sýr. Právě to poslední mne zaujalo, mexická variace vypadá lákavě.

Objednávám proto California Burrito, netradiční burrito s grilovanou svíčkovou a smaženými brambory, a quesadillu s kozím sýrem, rukolou a švestkovou redukcí. Je krásně plné, dobře dochucené, maso šťavnaté a brambory jemné. Prý se tu jedná o nejpopulárnější burrito vůbec, čemuž se nedivím. Quesadilly s kozím sýrem, který trochu zjemňují monterey jack a mozzarella, jsou pak příjemně lehké, chutě se krásně kombinují: sladká a kyselá ze švestek, slaná a nahořklá ze sýrů.

<Path> Volkswagen T-Roc R-Line – povedený „mazlík“ pro každou příležitostZdroj: Volkswagen, volkswagen.cz, Jan Witek

Během hlavních chodů na stole přistávají ještě dva "dezerty", ovocné ledové margarity, citronová a malinová. První z nich svou nakyslostí povzbuzuje chuť k jídlu, druhá pak slouží opravdu jako sladká příjemná tečka za obědem.

Nabízený dezert s díky odmítám, už tak si trochu připadám, vzhledem k tomu, co jsem snědl a vypil, jako zhýralý šlechtic. Hlavní jídla mi pan vrchní ochotně balí s sebou a já si po tomhle obědě jak pro mexického císaře Maxmiliána raději dávám pěší procházku až napůl cesty domů.

Zdroj: archiv autora, Facebook

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop