Jeden z nejbohatších lidí na světě a jeho 11 pravidel, která nás ve škole neučili, ale nebylo by to od věci. Co říká Bill Gates?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jeden z nejbohatších lidí na světě a jeho 11 pravidel, která nás ve škole neučili, ale nebylo by to od věci. Co říká Bill Gates?

Jste ještě ve škole a sníte o tom, jaké to bude, až budete mít všechny známky kompletní? Máte studia už za sebou, ale s láskou vzpomínáte na dobu, kdy bylo všechno tak nějak snazší? Nejste sami, kdo si všiml, že život se s námi nemazlí. Co si myslíte o myšlenkách Billa Gatese, který tvrdí, že existuje hned 11 pravidel, která vás ve škole nenaučí, ale je dobré si je zapamatovat?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
20. 3. 2024

Život není fér. Smiřte se s tím

Taky jste zacykleni v tom, že si nezasloužíte svou aktuální situaci? Nadáváte na svět, podmínky, neférovost a myslíte si, že by vám vesmír měl právem dopřát něco lepšího? Často se neodvoláte. Ne vše chodí jako u spravedlivého soudu. Prostě občas zjistíte, že člověk, který si zaslouží spíše vyhazov, dostane povýšení a vy ne. Někdy ta krásná holka ze základky, co vás šikanovala, neskončí jako ve filmu. Ono se jí možná bude v dospělosti dařit a bude mít spoustu peněz i lásky. A vy ne. A nejspíš se i někdy potkáte s myšlenkou, že jste dřeli a dřeli a nikdo vás neocenil ani v práci ani doma, a ještě vás zasáhne tvrdá ruka osudu a namísto odměny se vám dostane nějaké životní katastrofy.

Věc se má tak, že je úplně jedno, jak moc dobře postavené argumenty v tomhle ohledu máte. Život je prostě nefér. A je dobré s tím počítat. Prostě někdy se všechno podělá, otočí proti vám… Ale tak to prostě je. Tečka.

Světu je vaše sebevědomí úplně jedno

Je potřeba něco dělat, něco dokázat, někam to dotáhnout. Svět očekává, že se napřed něčím stanete, než se sebou začnete být spokojeni, ne naopak. Že se najdou situace, kdy vás sebevědomí zachránilo a dostalo dál, než byste čekali? Není dobré na to pokaždé spoléhat. Nosíte se jako páv, ale chybí vám peříčka k načechrání? Pak nejspíš vypadáte jen jako velmi narovnaná slepice. Pokud nic neumíte, přijde se na to.

Nebudete vydělávat statisíce hned po škole

Ne každému se podaří stát se milionářem ve dvaceti. Přestože nás filmy a seriály často učí, že se mladí dostanou na vrchol jako nic, věc se má tak, že jde v reálném světě o výjimky. Většina si své místo musela vydřít léty a léty práce. Jestli čekáte, že vám někdo předá bohatství jen proto, že si vás všiml na ulici a pak slušně poděkuje a odejde, nejspíš se to nestane. To krásné auto a výsostné postavení nejspíš bude chvíli trvat, než si jej zasloužíte.

Pokud si myslíte, že máte drsného učitele, počkejte, až potkáte svého budoucího šéfa

Že vás po škole čeká svoboda a nikomu už se nebudete muset zodpovídat? Pokud se stanete zaměstnancem, připravte se na další kolo. A že to bývá i mnohem horší než ve škole. Najednou totiž na názoru toho člověka, který nad vámi lomí rukama, závisí nejen vaše známka, ale i živobytí. Bude hůř, věřte tomu.

Bill Gates Swag GIFZdroj: Giphy

Otáčení burgerů není pod vaši důstojnost

Protáčíte oči, když vám někdo řekne, že jednou budete tak maximálně makat v rychlém občerstvení, za kasou nebo s lopatou? Nebuďte takoví neomalení aroganti! Žádná práce není podřadná! A čím dříve si to uvědomíte, tím lépe. Každý, kdo pracuje, je hodný úcty a stejně tak i jeho aktivity. Kdo ví, třeba vás jednou dočasná brigáda nad friťákem vytáhne z maléru.

Tipy redakce

Jestli něco pokazíte, není to vina vašich rodičů

I dospělí lidé mají tendenci svoje selhání házet na bolístky z dětství. Věc se má tak, že vás nikdo nepolituje a neprovede životem za ruku, jak doufáte, pokud spoléháte na tuto kartu. Těžké dětství nikdo neshazuje, ovšem namísto omlouvání všech svých přešlapů zkuste terapii a začít znovu, poučeni.

Vaši rodiče vědí a zažili něco, co vy ne

Než jste se narodili, vaši rodiče tu už hezkých pár let žili. A za tu dobu poznali věci, které vám ještě budou trvat nebo je nepoznáte nikdy. Možná byli dokonce zábavnější než vy, ale pak si pořídili… vás. Namísto vysmívání se starší generaci zkuste naslouchat a uvědomit si, že ani ten nejstarší člověk ve vaší ulici nebyl vždycky starý. A možná býval mnohem víc cool než vy teď.

<Path> „Loňský listopad byl oproti letošnímu sto a jedna. Něco tak hrozného už zažít nechci,“ svěřil se muž, který tajně žije v PrazeZdroj: Anonymní respondent, redakce

Škola měla výherce a poražené, život ne

Pokud jste ve škole dostali mnoho medailí za účast nebo diplom za zcela stupidní věc, protože vás nebylo za co jiného ocenit, uvědomte si, že dospělý život takhle nechodí. Žádné odměny za pokus. Jste-li poražený, jste poražený. A buď se z toho oklepete a začnete znovu, nebo ne. Je to jen na vás. Žádná učitelka vám nepřijde zatleskat za pouhou existenci.

Život není rozdělen na pololetí/semestry

Jednou to začne a jede to dál a dál. Žádná pololetní vysvědčení a prázdniny. Valí se to a valí a je to jedno za druhým. Nikdy není hotovo, nikdy není kompletně vše uzavřeno k delšímu odpočinku a zábavě. A nemluvíme tu jen o práci.

Televize není reálný svět

Možná si hlavní hrdinka místo práce zajde na tři hodiny do kavárny pokecat s přáteli. Pak se sebere, dostane skvělé hodnocení za to, že vůbec dorazila do kanceláře, potká na chodbě lásku svého života a konec zvonec. Bylo by to fajn, ale to, na co se tak rádi díváme na obrazovkách, nebývá odrazem běžné reality.

Buďte milí ke šprtům

Smějete se třídnímu šprtovi? Vyčlenili jste z kolektivu místní poctivku? Abyste se nedivili, až jednou pro někoho z nich budete pracovat, jak se vám to vrátí! Oni totiž ti nudní patroni, co si opravdu dělali domácí úkoly, měli upřímný zájem o nějaký obor a snažili se, často umějí opravdu makat. Naučili se to spolu s násobilkou. A jejich mozek spojený s odhodláním je může dostat opravdu daleko.

Zdroj: Southeastern Oklahoma State University, levgro.co.za, eu.jacksonville.com, Yogev Almog (LinkedIn)

Populární
články

E-Shop