Digitální nomádi vyměnili hypotéky za radost z cestování. Jejich životní styl není pro každého, nabízí ale nebývalou svobodu
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Digitální nomádi vyměnili hypotéky za radost z cestování. Jejich životní styl není pro každého, nabízí ale nebývalou svobodu

Být pořád tak trochu na dovolené, tak vypadá život digitálních nomádů. Každou chvíli mění místo pobytu, cestují po celém světě a užívají si volnost, kterou jim dávají zaměstnání dělaná pouze na počítači. Vystačí si většinou s málem, ale kočovný život nemusí znamenat zbavit se veškerého majetku.
Redakce Redakce Autor
2. 11. 2023

Jestli rádi cestujete, milujete svobodu, chcete si užívat života a zapouštění kořenů vás opravdu neláká, pak by právě vás měl zajímat trend digitálního nomádství. Nebo jste o něm naopak už slyšeli, zaujala vás možnost permanentního cestování, které si můžete finančně dovolit, a přemýšlíte, jestli by to nebyla vhodná volba pro vás. Ať už je to tak nebo onak, čtěte dále. Na obě otázky najdete v následujícím textu odpověď.

Práce z domova je v posledních letech stále populárnější. Snad všichni se během pandemie covidu naučili, že chodit do kanceláře u spousty zaměstnání vlastně vůbec není potřeba. Jestli pracujete u počítače, můžete takovou činnost dělat klidně z domu. Pokud nemáte pevně stanovené meetingy, můžete si pak pracovní dobu uzpůsobit podle sebe, přes den si klidně zajít třeba na poštu nebo k doktorovi a práci dělat ráno, večer nebo v noci.

Během home officu ale technicky vlastně nemusíte být doma. Je normální vzít si notebook do kavárny a Češi si s radostí vezmou práci třeba na chalupu. Klidně tak můžete být třeba do středy na chalupě, ve čtvrtek si udělat kancelář z klidné kavárny a v pátek vyrazit na víkend na horách mimo dopravní špičku a e-maily vyřídit večer z hotelu. Nebo tohle cestování roztáhnout třeba na celou Evropu či svět…

Kdo jsou digitální nomádi

… a stane se z vás digitální nomád! Digitální nomádi jsou lidé, kteří vyměnili žití na jednom místě za cestování světovými krajinami a práci si vozí s sebou. Mají totiž obživu postavenou na digitálních technologiích, což znamená, že jim stačí mít notebook, připojení k internetu a možnost si počítač nabít. A mohou pracovat odkudkoliv. Z Prahy, Strážnice, apartmánu v severní Itálii, nebo třeba hotelu v Dubaji. A podle chuti mohou své místo pobytu libovolně měnit. Někdo na jednom místě tráví i několik týdnů, někdo jen pár dní a žije skutečně kočovným životem. A někdo si svůj dosavadní život uloží do skladu, cestování s prací na klíně si vyzkouší na rok či dva a pak třeba zjistí, že mu přece jen víc sedí zapouštění kořenů na jednom místě.

Neustálé cestování je nejen plné dobrodružství a nových zážitků, ale pro některé práce je to také nezbytný zdroj inspirace a kreativity, třeba když někdo pracuje jako blogger nebo copywriter. Dalšími profesemi, které digitální nomádi často dělají, je například programování, navrhování webů, překladatelství, online výuka všeho druhu, marketing, online podnikání atp.

Pro a proti digitálního nomádství

Životní styl digitálního nomáda dává obrovskou svobodu. Můžete cestovat a poznávat rozličné kouty světa, kultury a tradice. Bytí digitálním nomádem také dává profesní svobodu, umožňuje poznat spoustu lidí a poskládat si příjmy z vícero zdrojů. A taky máte možnost si organizovat čas podlé svého.

Na druhou stranu vyžaduje tento způsob života velkou zodpovědnost, organizovanost a pevnou vůli. Pokud totiž vaši pracovní morálku nehlídají píchačky nebo minimálně kolegové, kteří vám flákání nenechají projít, musíte se k práci přinutit sami. A to může být pěkně náročné, když je kolem tolik nových věcí, které chcete poznávat.

<Path> Digitální nomádství: 10 kroků ke splněnému snu. Pracujte třeba i při cestě kolem světa!Zdroj: flexjobs.com, gooverseas.com, indeed.com

Problematická je pro digitální nomády také byrokracie. Měnit místo pobytu je fajn, ale pro administrativní účely budete přece jen chtít mít nějakou adresu trvalého bydliště, například kvůli daním. Pokud budete mít zaměstnavatele nebo klienty z různých konců světa, budou navíc daně problematické i z tohoto důvodu. Každý stát má totiž své daňové zákony. A to ani nemluvíme o zákonech upravujících délky pobytu, pracovní víza atp.

Bez bydlení se žije levněji

Cestování máme spojené s tím, že stojí spoustu peněz. Z části za to může fakt, že nejčastěji cestujeme na dovolenou – kde bydlíme v hotelu a dopřáváme si mimořádností, takže zaplatíme opravdu nemalé částky. Je tedy logické, že se lidé při prvním doslechu o digitálních nomádech zajímají, kde ti lidé berou peníze na to, aby neustále cestovali. Odpověď je přitom jednoduchá.

Digitální nomádi nebydlí. Respektive nemají zdvojené náklady – jejich cestování je jejich bydlením. Pokud tedy bydlíte v nájmu, představte si, že už ho nebudete platit. A pokud jste majitelem nemovitosti, pak ji můžete naopak pronajmout o opět bude vaše finanční situace vypadat jinak. Jako digitální nomádi navíc nemusíte bydlet jen v hotelích. Řada lidí cestuje třeba s mobilním domem (tzv. tiny house), který sice není vhodný na časté přejíždění, ale zase dává větší pocit domova. Jiní pak mají třeba konvertovanou dodávku na obytný vůz a svůj domeček si vozí s sebou jako šnek.

Minulosti se nemusíte zbavovat

Pokud se rozhodnete zbavit stabilního bydlení a vyrazit na nekonečné cesty, nabízí se otázka, kam se všemi současnými věcmi. Pochopitelně je můžete prodat nebo darovat dál, ale pokud si nejste jistí, že vás život digitálního nomáda bude bavit, je nesmysl, abyste se jich hned zbavovali.

Můžete sice svoje věci zkusit nacpat do garáže k rodičům, ale riskujete, že jednoho dne zjistíte, že vaše sbírka komiksů musela udělat místo nové sekačce a bez vašeho vědomí skončila v kontejneru. Mnohem dospělejším lepším je pronajmout si skladovací prostory. Třeba ty od LessMess Storage.

Tipy redakce

A nemusíte ani vědět, kdy se z cest vrátíte. Jednoduše uzavřete smlouvu na dobu neurčitou, a když ji budete chtít ukončit, dáte vědět 30 dní předem. Ke svým věcem se ale dostanete kdykoliv. Přístup k úložné kóji si odemknete pomocí kódu a samotnou kóji pak uzavírá visací zámek ve vašem vlastnictví. Věci, které nepoužíváte a naskládáte na sebe, navíc zaberou mnohem méně místa, než kdybyste je měli rozložené v bytě. Úložné prostory tak stačí vlastně docela malé, takže opět ušetříte a zbyde vám víc prostředků na život bez hranic.

Zdroj: Less Mess Storage

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop