Digitální nomádi vyměnili hypotéky za radost z cestování. Jejich životní styl není pro každého, nabízí ale nebývalou svobodu
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Digitální nomádi vyměnili hypotéky za radost z cestování. Jejich životní styl není pro každého, nabízí ale nebývalou svobodu

Být pořád tak trochu na dovolené, tak vypadá život digitálních nomádů. Každou chvíli mění místo pobytu, cestují po celém světě a užívají si volnost, kterou jim dávají zaměstnání dělaná pouze na počítači. Vystačí si většinou s málem, ale kočovný život nemusí znamenat zbavit se veškerého majetku.
Redakce Redakce Autor
2. 11. 2023

Jestli rádi cestujete, milujete svobodu, chcete si užívat života a zapouštění kořenů vás opravdu neláká, pak by právě vás měl zajímat trend digitálního nomádství. Nebo jste o něm naopak už slyšeli, zaujala vás možnost permanentního cestování, které si můžete finančně dovolit, a přemýšlíte, jestli by to nebyla vhodná volba pro vás. Ať už je to tak nebo onak, čtěte dále. Na obě otázky najdete v následujícím textu odpověď.

Práce z domova je v posledních letech stále populárnější. Snad všichni se během pandemie covidu naučili, že chodit do kanceláře u spousty zaměstnání vlastně vůbec není potřeba. Jestli pracujete u počítače, můžete takovou činnost dělat klidně z domu. Pokud nemáte pevně stanovené meetingy, můžete si pak pracovní dobu uzpůsobit podle sebe, přes den si klidně zajít třeba na poštu nebo k doktorovi a práci dělat ráno, večer nebo v noci.

Během home officu ale technicky vlastně nemusíte být doma. Je normální vzít si notebook do kavárny a Češi si s radostí vezmou práci třeba na chalupu. Klidně tak můžete být třeba do středy na chalupě, ve čtvrtek si udělat kancelář z klidné kavárny a v pátek vyrazit na víkend na horách mimo dopravní špičku a e-maily vyřídit večer z hotelu. Nebo tohle cestování roztáhnout třeba na celou Evropu či svět…

Kdo jsou digitální nomádi

… a stane se z vás digitální nomád! Digitální nomádi jsou lidé, kteří vyměnili žití na jednom místě za cestování světovými krajinami a práci si vozí s sebou. Mají totiž obživu postavenou na digitálních technologiích, což znamená, že jim stačí mít notebook, připojení k internetu a možnost si počítač nabít. A mohou pracovat odkudkoliv. Z Prahy, Strážnice, apartmánu v severní Itálii, nebo třeba hotelu v Dubaji. A podle chuti mohou své místo pobytu libovolně měnit. Někdo na jednom místě tráví i několik týdnů, někdo jen pár dní a žije skutečně kočovným životem. A někdo si svůj dosavadní život uloží do skladu, cestování s prací na klíně si vyzkouší na rok či dva a pak třeba zjistí, že mu přece jen víc sedí zapouštění kořenů na jednom místě.

Neustálé cestování je nejen plné dobrodružství a nových zážitků, ale pro některé práce je to také nezbytný zdroj inspirace a kreativity, třeba když někdo pracuje jako blogger nebo copywriter. Dalšími profesemi, které digitální nomádi často dělají, je například programování, navrhování webů, překladatelství, online výuka všeho druhu, marketing, online podnikání atp.

Pro a proti digitálního nomádství

Životní styl digitálního nomáda dává obrovskou svobodu. Můžete cestovat a poznávat rozličné kouty světa, kultury a tradice. Bytí digitálním nomádem také dává profesní svobodu, umožňuje poznat spoustu lidí a poskládat si příjmy z vícero zdrojů. A taky máte možnost si organizovat čas podlé svého.

Na druhou stranu vyžaduje tento způsob života velkou zodpovědnost, organizovanost a pevnou vůli. Pokud totiž vaši pracovní morálku nehlídají píchačky nebo minimálně kolegové, kteří vám flákání nenechají projít, musíte se k práci přinutit sami. A to může být pěkně náročné, když je kolem tolik nových věcí, které chcete poznávat.

<Path> Na životní změnu není nikdy pozdě – opustit práci, vše prodat a vydat se na cesty lze kdykoliv, přibývá ale i „nomádů – seniorů“Zdroj: Theguardian.com, Insider.com, Independent.co.uk, Dallasnews.com, Pbs.org

Problematická je pro digitální nomády také byrokracie. Měnit místo pobytu je fajn, ale pro administrativní účely budete přece jen chtít mít nějakou adresu trvalého bydliště, například kvůli daním. Pokud budete mít zaměstnavatele nebo klienty z různých konců světa, budou navíc daně problematické i z tohoto důvodu. Každý stát má totiž své daňové zákony. A to ani nemluvíme o zákonech upravujících délky pobytu, pracovní víza atp.

Bez bydlení se žije levněji

Cestování máme spojené s tím, že stojí spoustu peněz. Z části za to může fakt, že nejčastěji cestujeme na dovolenou – kde bydlíme v hotelu a dopřáváme si mimořádností, takže zaplatíme opravdu nemalé částky. Je tedy logické, že se lidé při prvním doslechu o digitálních nomádech zajímají, kde ti lidé berou peníze na to, aby neustále cestovali. Odpověď je přitom jednoduchá.

Digitální nomádi nebydlí. Respektive nemají zdvojené náklady – jejich cestování je jejich bydlením. Pokud tedy bydlíte v nájmu, představte si, že už ho nebudete platit. A pokud jste majitelem nemovitosti, pak ji můžete naopak pronajmout o opět bude vaše finanční situace vypadat jinak. Jako digitální nomádi navíc nemusíte bydlet jen v hotelích. Řada lidí cestuje třeba s mobilním domem (tzv. tiny house), který sice není vhodný na časté přejíždění, ale zase dává větší pocit domova. Jiní pak mají třeba konvertovanou dodávku na obytný vůz a svůj domeček si vozí s sebou jako šnek.

Minulosti se nemusíte zbavovat

Pokud se rozhodnete zbavit stabilního bydlení a vyrazit na nekonečné cesty, nabízí se otázka, kam se všemi současnými věcmi. Pochopitelně je můžete prodat nebo darovat dál, ale pokud si nejste jistí, že vás život digitálního nomáda bude bavit, je nesmysl, abyste se jich hned zbavovali.

Můžete sice svoje věci zkusit nacpat do garáže k rodičům, ale riskujete, že jednoho dne zjistíte, že vaše sbírka komiksů musela udělat místo nové sekačce a bez vašeho vědomí skončila v kontejneru. Mnohem dospělejším lepším je pronajmout si skladovací prostory. Třeba ty od LessMess Storage.

Tipy redakce

A nemusíte ani vědět, kdy se z cest vrátíte. Jednoduše uzavřete smlouvu na dobu neurčitou, a když ji budete chtít ukončit, dáte vědět 30 dní předem. Ke svým věcem se ale dostanete kdykoliv. Přístup k úložné kóji si odemknete pomocí kódu a samotnou kóji pak uzavírá visací zámek ve vašem vlastnictví. Věci, které nepoužíváte a naskládáte na sebe, navíc zaberou mnohem méně místa, než kdybyste je měli rozložené v bytě. Úložné prostory tak stačí vlastně docela malé, takže opět ušetříte a zbyde vám víc prostředků na život bez hranic.

Zdroj: Less Mess Storage

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop