Úchvatný příběh Warrena Buffetta: Tajemství jeho úspěchu a důkaz, že miliardy může mít i morální člověk
BLØG
Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS, USA INTERNATIONAL TRADE ADMINISTRATION, SE SVOLENÍM
<Path>

Úchvatný příběh Warrena Buffetta: Tajemství jeho úspěchu a důkaz, že miliardy může mít i morální člověk

Příběh amerického miliardáře Warrena Buffetta připomíná všechno možné, jen ne známého strýčka Skrblíka z Kačeřích příběhů, který tak rád shromažďoval peníze, aby se v nich mohl pravidelně ráchat. Dvaadevadesátiletý investor se skvělou intuicí a brilantním mozkem se naopak spousty nashromážděných miliard vzdal ve prospěch zbytku méně úspěšného lidstva. Jaká pravidla mu v životě pomáhala, aby tak mimořádně uspěl?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
12. 6. 2023

Warren Buffett: Neflákat se a pracovat

Tak předně: člověk, i když je tak neuvěřitelně prachatý jako Warren Buffett, by neměl být pecivál. Nuda a válení se na zlatém kanapi ještě nikdy nikomu štěstí nepřinesly.

Podle finančníka by si velmi dobře zajištěný člověk měl i tak najít práci, která ho bude naplňovat, přestože už ji nemusí dělat kvůli výdělku nutnému k přežití.

A tomuto zázraku z Omahy, půlmilionového městečka v Nebrasce, které za život opustil jen dvakrát na několik let, se plní sen mít takovou vytouženou práci už hodně přes šedesát let.

Buffett se rád svěřuje, rád mluví. Ale necítíte z něj potřebu se chvástat, naopak. Vnímáte radost ze života, potěšení z toho, že se mu něco povedlo a že své znalosti může předat dál. A možná trochu i pocit uspokojení, že někomu stojí za to, aby si ho poslechl.

Když ho vidíte (a slyšíte) mluvit ve videích, napadnou vás okamžitě dvě věci: je to neuvěřitelně pozitivně naladěný a přátelský dědeček, jehož cílem evidentně nikdy nebylo topit se v penězích a jen se flákat, a druhá, že má takový smysl pro humor, tak bystré oči a tak pronikavý úsudek, že se jeho úspěchu vlastně už ani trochu nedivíte.

Co ho formovalo

Ještě předtím, než se pustíme do hlavních faktorů jeho úspěchu, měli bychom tryskem probrat jeho rané mládí.

Jeho otec byl obchodník s akciemi a později také kongresman za republikány a měl na klučinu obrovský vliv. Hodně ho zasvětil do investování, ale taky mu dodával sebedůvěru. A i když se Warren někdy choval jako uličník a něco provedl, nepřišly výprasky a vyčítání, ale motivace, že má na víc.

Podnikatele, který díky svým úspěchům získal i přezdívku Věštec z Omahy, odmala fascinovalo čtení a čísla. Rád se také sázel s kamarády o to, která z jejich kuliček se dokutálí nejdál. Byl a dodnes je nesmírně soutěživý.

Cesta na vrchol

Akcie sice sporadicky nakupoval už od jedenácti let, ale „až“ po vysoké škole se s příbuznými dohodl, že jim bude spravovat jejich investice. Jeho jmění rostlo neuvěřitelně rychle, ze sta tisíc do deseti milionů během pár let.

Pak založil novou investiční společnost a začal nakupovat hlavně akcie velmi perspektivních firem za dobrou cenu. Prý to bylo lepší než kupovat cenné papíry pouze dobrých firem, i když za skvělou cenu.

Od nuly tedy vybudoval holdingovou společnost, kterou dnes známe pod názvem Berkshire Hathaway. Vlastní spoustu samostatných společností. Ty jsou do značné míry na mateřské firmě nezávislé, ale fungují podle jednoho základního pravidla, v němž se Buffett tolik liší od ostatních mimořádně bohatých byznysmenů: musejí obchodovat tak, aby matce nezničily pověst.

A že se dá uspět také s morálkou, dokazuje fakt, že Warren Buffett je dnes s odhadovaným jměním ve výši 117 miliard dolarů pátým nejbohatším člověkem na světě.

<Path> 5 nezbytných kroků, jak si vybudovat úspěšný osobní brand, který vám bude otevírat kariérní dveřeZdroj: hbr.org, personalbrand.com, medium.com, enterpreneur.com

Umění mluvit

V mládí měl řadu handicapů. Byl nepraktický, příliš zahleděný do svých myšlenek. A také plachý až stydlivý, jak v obchodním styku, tak při jednání s dívkami. Ale cílevědomost mu pomohla to překonat. Zapsal se kvůli tomu do kurzů spisovatele a motivátora Dalea Carnegieho.

„Bez toho by se můj život vyvíjel úplně jinak,“ je dodnes přesvědčený. A stejně tak mluví o tom, že díky kurzu sebral odvahu požádat o ruku matku svých dětí.

Citáty a moudré rady

„Kdybyste měli možnost mít jen jedno jediné auto v životě, budete se o něj neuvěřitelně starat. Samozřejmě pouze jedno jediné auto v životě nebudete mít, ale co budete mít jenom jednou, to je tělo a mysl. To je všechno, co dostanete. Vaše těla a mysli vám nyní připadají neuvěřitelná, ale musí vám vydržet na celý život,“ říkal v dokumentu HBO Život Warrena Buffetta – Becoming Warren Buffett studentům během přednášky.

Od svého profesora na univerzitě Bena Grahama, kterého bezmezně obdivoval, se on sám zase naučil dvě základní pravidla pro investování:

1) Nikdy nepřicházej o peníze.

2) Nikdy nezapomeň na pravidlo číslo 1.

Od Grahama se naučil také zodpovědný přístup k investování. Jeho učitel razil cestu, že je třeba důkladně zkontrolovat finanční výkazy kupované firmy. A když to investor udělal pořádně, měl podle něj slušnou šanci na to, že se mu vynaložené peníze dříve nebo později vrátí.

Tento přístup se Buffettovi v jeho byznysovém životě mnohokrát vyplatil.

„Riziko plyne z toho, že nevíte, co děláte.“ – Člověk, který má vědomosti a zkušenosti, neriskuje, ale dělá uvážená rozhodnutí.

A další moudrý citát chytrého finančníka: „Investor dneška neprofituje z včerejšího růstu.“

Kruh kompetentnosti

Řada investorů do byznysu zbytečně zapojuje emoce a někdy se chovají i jako hazardní hráči. Přílišné sebevědomí ale může škodit.

Aby se Warren vyhnul větším problémům při investování a převládal u něj spíš úspěch, používá jakýsi mentální model, který by se dal přeložit jako Kruh kompetentnosti.

V podstatě jde o to, že do kruhu spadá pouze to, v čem je člověk skutečně machr. Ne, že má takový pocit, ale ví to bezpečně. A v tomto kruhu by se měl člověk pohybovat, nevykročit z bezpečné zóny. Neriskovat neúspěch v něčem, v čem není tak kovaný.

Důležitý prvek úspěchu je i sebekritika. Umět si přiznat, že něco člověk udělal špatně, zanalyzovat si to a učinit taková opatření, tak se poučit, aby podobný kiks už příště nenastal.

<Path> Brooks Brothers – značka amerických prezidentů, se kterou zapůsobíte v práci, na rande, ale i na uliciZdroj: Brooks Brothers

Vodní příkopy

Tak jako středověké hrady před nájezdníky chránily vodní příkopy, Warren Buffett u nakupovaných podniků hledal ekonomické příkopy. Těmi mohla být jakákoli konkurenční výhoda, která podniku poskytovala ochranu před převálcováním ostatními. Může jít například o silný brand, jako je Buffettova oblíbená Coca Cola, velmi levné suroviny, sentiment zákazníků a podobně.

Etika

Toto je možná jeden z nejzásadnějších prvků Buffettova podnikání. Nikdy neměl parazitické chování. Jakkoli to bude znít levicově, jeho cílem nikdy nebylo sedřít někoho z kůže, ponížit. Nepoužíval nepřátelská převzetí firem.

Jednou už byl téměř na kolenou. Celou Wall Street otřásal v roce 1991 skandál firmy Salomon Brothers, do které investoval a která málem zkrachovala s dluhem 150 miliard dolarů, jež by „kluk z Nebrasky“ musel zaplatit. Jen pověst slušňáka Buffettovi pomohla v tom, aby přesvědčil ministra financí, že firma se poučila a může dostat povolení zase obchodovat, nyní už jen dle regulí. A to zachránilo firmu i tisíce zaměstnanců.

K tomu patří tento Buffettův citát: „Vybudovat si reputaci trvá dvacet let, zničit ji lze za pět minut. Když se nad tím zamyslíte, budete dělat věci jinak.“

Žije skromně

I následující řádky jsou svým způsobem něco jako rada: není třeba utrácet miliardy, aby člověk byl šťastný a spokojený.

Warren Buffett každý všední den podnikne svou pravidelnou pětiminutovou cestu z domku do práce, vždy se také staví v řetězci rychlého občerstvení. Manželka mu pokaždé ráno odsype v drobných částku kolem tří dolarů. A podle toho, kolik dostane, za tolik peněz si dá jídlo.

V roce 1958 si v rodné Omaze za 31 tisíc dolarů koupil dům a žije v něm dodnes, přestože by se svým majetkem klidně mohl vlastnit nějaký menší stát. Jinak moc neutrácí, největším známým výstřelkem je nákup privátního letadla v roce 1989, akorát to mu koupila přímo firma.

Za majetek může dlouhý život a složené úročení

Jeho příběh by nebyl úplný bez jeho schopnosti využít výhod složeného úročení (pojem vysvětlí Univerzita Karlova), které Albert Einstein kdysi asi trefně označil za osmý div světa.

Proč? Platí, že kdybyste Buffettově firmě svěřili v roce 1965 tisíc dolarů k investicím, dnes by z nich bylo bezmála třicet milionů dolarů.

On sám jako šéf firmy nebere moc, ale ze všech výnosů investic dostává podíl, v průměru kolem dvaceti procent. A ten vždy dál investoval. 99 procent z toho, co vydělal, získal až po roce 1981.

Charita

Co ale dělat s miliardami, když nesbíráte obrazy slavných malířů, nestavíte paláce ze zlata a nemáte ani žádný jiný finančně náročný koníček? Rozdat je. Sám Buffett se zavázal nadaci exmanželů Gatesových věnovat postupně 83 % všech svých peněz, zbytek jde nadacím jeho tří dětí, které má se zesnulou exmanželkou.

„Mně jsou ty peníze k ničemu, bylo by divné je nedat těm, kteří je potřebují,“ svěřil se s nehranou skromností.

Kéž by všichni extrémně bohatí měli takový charakter…

Zdroj: Univerzita Karlova, HBO, Berkshire Hathaway

Populární
články

Už jste někdy odešli z kina předčasně jen kvůli tomu, že byl snímek příliš nechutný? S nejnovějším hororem to budete moct napravit
KULTURA

Nový horor šokuje svou extrémní brutalitou. Diváci opouští kina už po několika minutách promítání

Autor: Michal Černý
Pro lepší zdraví vaší nervové soustavy stačí několik běžných potravin a chvilka pohybu, kterou zvládnete i o polední pauze
TĚLO & MYSL

Máte „pocuchané“ nervy nebo časté výpadky pozornosti? Krmte a trénujte „hospodyni“ ve svém mozku, navrhují vědci

Autor: Veronika Košťálková
Účast sportovně založeného Theodora, který se netají svojí tranzicí, v soutěži Prostřeno! vzbudila spoustu emocí
AKTUALITY

Do pořadu Prostřeno! se „přišel zviditelnit“ trans muž Theodor. „Budu se muset oklepat,“ reagoval na tranzici zaskočený soupeř

Autor: Veronika Košťálková
Z nového průzkumu vyplývá, že některé páry preferují oddělené hotelové spaní už v rané dospělosti
CESTOVÁNÍ

„Spánkový rozvod“ na dovolené? Půlka mladých párů nechce na hotelu společný pokoj, každý třetí odmítá spát v jedné posteli

Autor: Veronika Košťálková
„Byl jsem přesvědčený, že musím být ten dokonalý, schopný a příjemný chlap, který všechno zvládá,“ vypráví Václav o svém zhroucení
LIDÉ

„Byl jsem přesvědčený, že musím být ten dokonalý, schopný a příjemný chlap, který všechno zvládá,“ vypráví Václav o svém zhroucení

Autor: Irena Piloušková
Libuše až po 50 letech focení konečně získává uznání, které si zasloužila už dávno. Ale jak sama říká, vše přichází, kdy má
LIDÉ

„LGBT komunita byla dříve čistší a více propojená,“ říká fotografka Libuše Jarcovjáková. Dokument o jejím životě právě vstoupil do kin

Autor: Michal Černý
Manželský pár biohackerů údajně nechce žít věčně, ale spíše maximalizovat počet zdravých let
TĚLO & MYSL

„Chceme spolu žít až do 150 let,“ tvrdí manželé se zálibou v biohackingu. Rutinu, jakou denně praktikují, ale doma těžko napodobíte

Autor: Veronika Košťálková
Na první pohled Rosa září pozitivní energií...
LIDÉ

„To, že mě vychovaly dvě mámy, na mě mělo pozitivní i negativní dopad,“ tvrdí Rosa, která Čechům vzkazuje: „Buďte tolerantní a učte to hlavně své děti“

Autor: Jakub Starý
Generace Z posouvá hranici dospělosti až do věku 27 let, a to i z důvodu zajištění finanční nezávislosti
LIDÉ

Generace Z věří, že dospělost začíná až ve 27 letech. Důležitější než dosažení určitého věku je prý finanční nezávislost

Autor: Michal Černý
Předstírání práce je nový trend...
LUI BUSINESS

Dělám, že něco dělám: Stále více lidí v zaměstnání práci předstírá. Ti, kdo při práci nejsou vidět, se totiž (údajně) flákají

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop