Jirka a Honza: Do roka od seznámení partnery, spolubydlícími i úspěšnými spolupodnikateli. Jak to dokázali?
Rozhovor
Zdroj: Jirka a Honza, se svolením
<Path>

Jirka a Honza: Do roka od seznámení partnery, spolubydlícími i úspěšnými spolupodnikateli. Jak to dokázali?

Někteří lidé se prostě měli potkat. Takový dojem jsem měla z dvou mužů – Honzy a Jirky, kteří společně nejen žijí, ale i podnikají. Jejich květiny jsou žádané na svatby nejen heterosexuálních párů, ale i LGBTQ+ lidí. Společně jsme si povídali nejen o byznysu, ale i o tom, co pro ně znamená romantika a jak funguje teprve roční vztah, který má tolik úrovní.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
27. 3. 2023

Pánové, nemůžu se nezeptat, kde a kdy jste se poznali. Každý samostatně se věnujete jinému oboru, a i jste z jiného města. Jak jste na sebe narazili?

Poznali jsme se asi před rokem v baru! Po několika měsících jsme se sestěhovali. Žijeme nyní v Praze, kde Jirka už nějaký čas bydlel a Honza se přestěhoval z druhé strany republiky za ním.

Takže pokud to chápu správně, v tuto chvíli se znáte necelý rok, a přesto už spolu nejen žijete, ale vlastníte i zajetý byznys? Chtělo to hodně odvahy jít do tak velkých rozhodnutí jako je podnikání s někým, koho jste teprve (navíc romanticky) poznávali?

I když to pro někoho může být jen krátká doba, tak jsme do toho prostě šli!

To je skutečně rychlost, ale vlastně je to romantické! Jste všeobecně duší romantici?

Jako jsme, rádi zajdeme na večeři, divadla, kina nebo si uděláme prima véču doma při svíčkách. U nás to je často o smíchu. Jirkův pronikavý smích odbourá každého! (smích) Lásky je mezi námi vážně dost, jen ji projevujeme různě. Ať už to jsou nápomocná gesta, sem tam nějaký dárek, nebo jen vyslechnutí problému toho druhého a společné vyřešení. A také jedno obrovské klišé, a to tolerance. Jenže ono to je opravdu o tom! Pak už je na každém jednom s nás, zda dokážeme hrát s tím, koho vedle sebe máme. Jsme prostě romantici, kteří vědí, že vztah není jen o hezkých věcech, a jsme s tím naprosto v pohodě.

Když už jsme narazili na ty rozdílné profese, představíte nám své směry? Co byste o sobě řekli, kdyby vás někdo požádal o takový krátký osobní medailonek?

Jirka: Je mi 34 let, jsem vyučený kuchař a číšník s nástavbou na podnikání v gastronomii s maturitou. Již od 15 let jsem se pohyboval v gastronomii. Narodil jsem se v Táboře odkud jsem se v roce 2009 hned po škole odstěhoval do Prahy, kde jsem do roku 2014 pracoval jako číšník. Poté jsem přijal nabídku vzít si do pronájmu restauraci a penzion v rodné vesnici u Tábora, a ty jsem provozoval do roku 2021. Po ukončení provozu jsem se přestěhoval zpět do Prahy za novým životem. Přes rok jsem hledal to, čemu bych se chtěl věnovat po profesní stránce a co by mne naplňovalo, aktuálně to je profese realitního makléře, ze které budu zanedlouho skládat zkoušky.

Honza: Mně je 26 let. Vystudoval jsem střední školu v oboru zahradní architekt, kde jsem se i okrajově setkával s vazbou květin. Od školy se však věnuji designu, prodeji koupelen a okrajově interiéru. Působil jsem v Ústí nad Orlicí, kousek od mého rodného města Choceň, poté v Hradci Králové a dva roky v Ostravě. Květiny se mi ale po čase vrátily do rukou, jelikož jedna známá pak i druhá a třetí... chtěly nazdobit svatbu. (smích) A tak se z toho stal koníček neboli práce číslo 2.

A tahle vaše „práce číslo 2“ je to, co vás nyní pojí. Jste Boys and Roses. Společně tedy máte byznys. To je obrovský úspěch, ale i zodpovědnost.

Je to zodpovědnost, ale velmi příjemná. Pracujeme s lidmi, kteří se na něco těší, chtějí oslavit lásku a my jim k tomu můžeme přispět. Oba dva jsme velmi podnikaví a toto v nás ještě velmi umocnilo právě tuto vlastnost. Založili jsme si něco svého, a to nás hodně naplňuje, žene nás to kupředu k těm nejlepším výsledkům.

Jak po necelém roce vztahu zvládáte komunikaci nejen na úrovni partnerské, jako poměrně čerství spolubydlící, a navíc ještě jako spolupodnikatelé?

Kupodivu zvládáme. (smích) Říkáme „kupodivu“, jelikož jsme dva štíři a oba toužíme po velké moci! (smích) To je samozřejmě trochu nadsázka, nicméně se nám nějak přirozeně povedlo nastavit věci tak, že se na všem umíme dohodnout. Občas zazní trocha sarkasmu a ironie, ale to jsme prostě my. Rádi o věcech mluvíme a řešíme je, komunikaci zvládáme, dá se říct, skvěle.

<Path> „Nechci jít s chlapem na večeři ani od něj dostat kytky, chci jen sex,“ popisuje Martin. Heterosexuálů, kteří spí s jinými muži, přibýváZdroj: Redakce, news.ubc.ca, psychologytoday.com, journals.sagepub.com, thecut.com, mic.com, webmd.com

Hádáte se někdy? Kdo má hlavní slovo, když přijde na domácnost a kdo velí, když dojde na spor o obchodních věcech? A co kreativa, tam se shodnete vždycky?

Máme to velmi vyrovnané, důležité věci rozhodujeme společně nebo jednou to rozhodne ten a pak zase druhý. Někdy to provází vášnivá diskuze. (smích) V domácnosti se jeden nebo druhý chopí toho co je potřeba, to prakticky neřešíme, záleží, kdo má zrovna čas a chuť.

Na kreativitu je více Honza, svatby většinou ladí on. Jirka se více věnuje obchodní stránce. Koneckonců ať se to týká svateb nebo zařizovaní bydlení, tak na tom jsme se vždy shodli.

Výměna názorů či chcete-li hádka (smích), u nás je spíše v momentě, kdy řešíme něco právě skrze podnikání. Rádi se navzájem občas zkontrolujeme a zde většinou narazíme, protože samozřejmě jako štíři děláme všechno perfektně, ne?! (smích)

Tipy redakce

Jak to všechno začalo? Jak se rozjel váš společný projekt?

Jirka: V létě roku 2022, kdy ještě Honza dokončoval nějaké zakázky na svatby, které měl spíš jako koníček než jako „byznys" a se kterými jsem mu pak pomáhal, jsme se rozhodli, že si z toho uděláme společné a opravdové podnikání. Oba jsme do toho byli nadšení a oba nás to bavilo.

Honza: Oba tíhneme k tomu něco plánovat, organizovat, aranžovat apod., a díky tomu jsme se rozhodli vytvořit projekt Boys and Roses. Říkali jsme si, že by to mohlo být i originální, protože floristek je po Praze všude spousta, ale dva kluci, a navíc pár? To by nevěsty mohlo bavit!

Taky jsme zvolili slogan „Květiny s láskou spojené" – jelikož naše podnikání je spojeno s láskou, chtěli jsme jej využít pro náš marketing. Stejně jako pro hetero páry tu chceme být i pro LGBTQ+ lidi a chceme, aby se na nás s důvěrou mohli obracet. Je pro nás důležitý osobní přístup. Neoficiální schůzky s klienty u Prosecca, pohodové povídání. Proto ani my nemůžeme být anonymní na sociálních sítích. Klientům tak nabízíme možnost vidět i část našeho života, což je pro ně určitě příjemnější – vědět koho oslovují.

Je cílem kromě jiného taky podpořit manželství pro všechny? Jak se ke svatbě stavíte vy osobně?

Přesně tak, určitě tímto projektem také chceme podpořit svatby pro stejnopohlavní páry. Chceme dělat službu všem stejně. Bez rozdílů! Naštěstí i dodavatelé okolo nás jsou tomu naklonění.

Je to téma, na které bychom snad řekli jen toto: Ať každý může žít tak, aby se cítil dobře, pokud tím nikomu neubližuje. Pak na tom světě bude fajn všem!

Nejen o prvních krůčkách v podnikání, ale i o soukromí Honzy a Jirky – jejich coming outech a osobních plánech – jsme si povídali v druhém rozhovoru, který si na LUI můžete přečíst přesně za týden!

Zdroj: Jirka a Honza, redakce, boysandroses.com, IG: @boys.and.roses

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop