Pozor, doping na sociálních sítích! Češi, kteří věřili influencerům, mají vážné následky. Co všechno mohou způsobit SARMS látky?
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock

Pozor, doping na sociálních sítích! Češi, kteří věřili influencerům, mají vážné následky. Co všechno mohou způsobit SARMS látky?

Víme, že doping existuje, ale možná ho známe převážně z profesionálního sportu, kde se dělají také antidopingové kontroly. Jenže teď ho lze sehnat i na sociálních sítích a mohou si ho koupit i děti – mladí kluci v pubertě. Jak se k této kauze staví Institut Moderní Výživy?
Eva Novotná Autor
25. 5. 2023

Doping je v silových sportech už od druhé poloviny 50. let. Teprve až s rozvojem sociálních sítí ale došlo v posledních 10 letech k tomu, že se doping kvůli několika lehkovážným jedincům přesunul z vrcholového sportu mezi naprosté začátečníky. A to je problém. Je totiž obrovský rozdíl mezi tím, když spolu doping řeší dva lidé ve vztahu klient-dealer, pokud jsou oba plnoletí a znají všechna rizika, a mezi veřejným prodejem dopingu na internetu před dětmi a mládeží.

V roce 2020 to zašlo tak daleko, že si organizovaná skupina lidí založila e-shop s dopingem a dva známí profesionální kulturisté začali doping VEŘEJNĚ nabízet a prodávat se slevovými kódy na sociálních sítích. Desítkám tisíc sledujících lhali, že SARMS jsou zdravější alternativou steroidů, přirovnávali je k proteinu a jejich toxicitu k paralenu. Navíc veřejně tvrdili, že je to celé legální a „policajti se tomu smějou“. Hodně lidí proto mohlo nabýt dojmu, že se jedná o legální doplňky.

Ve skutečnosti se jednalo o experimentální dopingové látky nakupované v Číně, které s sebou nesou často daleko závažnější zdravotní rizika než steroidy a některé z nich dokonce způsobují rakovinu, a proto byl jejich výzkum ukončen. Další produkty pak obsahovaly místo SARMS levné toxické steroidy nebo obyčejný cukr.


Tito profesionální kulturisté často tvrdili, že dělají v oblasti dopingu osvětu. Jenže veřejné nabízení a prodej dopingu a falzifikátů se slevovým kódem osvěta žádná opravdu není!
 

Informační oporu článku poskytl naší redakci odborník na výživu a zakladatel Institutu Moderní Výživy Lukáš Roubík:
 

Výše uvedeným začíná váš příspěvek na sociálních sítích, kde se věnujete mimo jiné této problematice.  Co je to vlastně doping a jaká je jeho historie?

Doping je používání látek a metod uvedených v Seznamu zakázaných látek a metod ve sportu a porušování jednoho či více antidopingových pravidel. Jde tedy o porušení zásady fair play ve sportu a také o ohrožení zdraví sportovců a sportovkyň. Moderní historie dopingu sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy se běžně dopovalo na cyklistických závodech, přičemž různé literární zdroje uvádějí, že první sportovec zemřel v důsledku dopingu již v roce 1886 na cyklistickém závodě ve Francii. Prokazatelně první dopingový případ na Olympijských hrách byl v roce 1904 u vítěze maratónu, který málem zemřel a v důsledku dopingu zkolaboval v cíli, ale lékaři ho zachránili.

Co doping způsobuje?

Doping samozřejmě na jedné straně způsobuje zvýšení sportovního výkonu, jako je např. nárůst síly, růst svalové hmoty, zlepšení vytrvalosti, zvýšení kapacity krve transportovat kyslík do pracujících svalů, rychlejší reakční čas, nesrovnatelně lepší regeneraci po tréninku anebo závodě, rychlejší zotavení při zranění apod. Na druhé straně má doping samozřejmě závažné dopady na zdraví, ať už notoricky známý negativní dopad na játra, ledviny, srdce a riziko rakoviny, anebo na méně známé problémy, jako je neplodnost, ztráta erekce apod. Zmínit můžeme i vyšší agresivitu a výbušnost.

O dopingu se vždy mluvilo v souvislosti s profesionálními sportovci, a to v různých sportech. Jakých hlavně?

Doping byl a je tradičně nejvíce zastoupený v cyklistice a v silových sportech. Význam dopingu je tím větší ve sportech, kde jde o hrubý fyzický výkon. Ve sportech, kde se sportovní výkon skládá z více částí a kde je důležitější technika a taktika, nemusí doping poskytnout sportovcům tak velkou výhodu. Doping nikoho nenaučí hrát lépe hokej. Ale může poskytnout obrovskou výhodu, že se po tréninku či zápase daleko rychleji zregeneruje.

<Path> Cvičit jako o život má mnohem hlubší smysl, než se zdá. To, jaké máte svaly, předpovídá délku vašeho životaZdroj: menshealth.com, health.usnews.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, daily.barbellshrugged.com

Proč se ale doping řeší hlavně v silových sportech? A pojďme si rovnou říct, co všechno do silových sportů patří. Protože rozhodně nejde jen o kulturistiku…

Doping je přítomný v silových sportech proto, že výkony s dopingem a bez dopingu jsou v těchto sportech diametrálně jiné. Silové sporty představuje hlavně kulturistika a fitness, ale také olympijské vzpírání, silový trojboj, crossfit anebo stále populárnější strongman. Lidské tělo je zkrátka v tom, kolik dokážeme vybudovat svalů, limitované naší genetikou a hormony. Doping se užívá i v dalších sportech, ale v kulturistice na první pohled poznáte, že zkrátka někdo se 120 kg svalů ve vyrýsované formě toho nemohl dosáhnout bez dopingu, protože to zkrátka nejde. Na silových sportovcích je tedy doping nejvíce vidět na první pohled. Naopak běžný laik nepozná např. u běžce na lyžích, zda dopuje či nikoliv, není to na nich zdaleka tolik vidět.

Je tedy v nějakých sportech či situacích doping povolený?

V oficiálních sportovních federacích (např. Český svaz fotbalu, atletiky, hokeje atd.) je doping zakázaný a provádějí se zde dopingové kontroly. Proto vznikají v posledních letech neoficiální (státem neuznané) sportovní federace především v silových sportech, kde dopingové kontroly zkrátka nejsou a sportovci tam mohou vesele dopovat.

Ale i v některých oficiálních federacích profesionálních sportovců dopingové kontroly vůbec nebyly anebo stále nejsou. Dokonce i v celosvětově nejznámějších sportech, jako je např. americký fotbal anebo hokej v NHL, až donedávna dopingové kontroly také nebyly. Hádejte proč.

Tipy redakce

Objevuje se doping i mezi „normálními“ lidmi?

Ve vrcholovém sportu se doping objevuje prakticky po celou dobu moderní historie, tedy více než 120 let. Nicméně až s rozvojem sociálních sítí došlo v posledních 10 letech k tomu, že se doping kvůli několika nezodpovědným influencerům přesunul i mezi naprosté začátečníky, protože tito „influenceři“ začali doping veřejně propagovat, anebo si dokonce aplikovat veřejně injekce na YouTube. Vrcholem byl rok 2020, kdy někteří influenceři v ČR začali doping veřejně prodávat na sociálních sítích se slevovými kódy, což je samozřejmě trestný čin a nyní jsou tito influenceři již potrestaní anebo trestně stíhaní.

Představím si mladého hubeného kluka/muže, kterému se všichni posmívají, že je jen takové tintítko, které odvane vítr.  A tak se rozhodne, že to změní a začne chodit do fitka, bude posilovat a nabere svaly. Má šanci? Jaké má možnosti? Dobrého trenéra?

Samozřejmě, že má šanci. Tak začínala velká část z nás – já také. Klíčové je na začátku se naučit cvičit správně a začít správně jíst. Pokud bude začátečník dělat správné věci správným způsobem, tak samozřejmě bude mít výsledky. Ale růst svalů zkrátka trvá a nikdo bez dopingu nenabere velké svaly za pár týdnů, trvá to měsíce a roky soustavného tréninku. Pro začátečníky je také klíčové, aby si vyhledávali podložené informace, vzdělávali se, našli si případně kvalitního trenéra a neposlouchali na sociálních sítích influencery, kteří jim naschvál tvrdí nesmysly, aby tím vyvolali kontroverzi a získali tím sledovanost. Také bych doporučil nebrat jako zdroj kvalitních informací kulturistu, který se sám veřejně přizná k tomu, že 15 let užívá pervitin, a byl už mnohokrát usvědčen ze lži. Zejména mladí cvičenci takovým influencerům stále věří.

A co když tento mladík okolo sebe uvidí muže s obrovskými svaly a bude je chtít taky, hned?

Tohle se bohužel děje, že nějaký fitness influencer anebo kulturista-dealer takovému začátečníkovi řekne, že může mít výsledky a velké svaly za pár týdnů s tím, že mu dopingové látky prodá a se vším mu poradí. Dnes bohužel nejsou výjimkou středoškoláci, kteří v 16 letech užívají dopingové látky, což je může poškodit na celý život.

A dostáváme se k tomu, co píšete na začátku, že se na trhu objevily nelegální dopingové látky, které jsou ovšem nabízeny jako zcela legální. V čem se skrývá jejich nebezpečí?

Hlavním nebezpečím jsou lži. Mně je upřímně jedno, pokud si informovaný dospělý člověk kupuje doping od dospělého dealera, to se v posilovnách děje, stejně jako se na Václavském náměstí prodávají drogy a všichni to vědí a vidí na vlastní oči. Nicméně je obrovský rozdíl, když jedna strana vůbec plnoletá není, a navíc těmto nezletilým sportovcům veřejně známé osobnosti lžou, že dopingové látky vlastně nejsou dopingové látky, ale jsou to legální doplňky. Dva známí kulturisté s desítkami tisíc sledujících začali v roce 2020 dopingové látky ze skupiny SARMS veřejně nabízet a prodávat se slevovými kódy na sociálních sítích a desítkám tisíc sledujících lhali, že SARMS jsou zdravější alternativou steroidů, přirovnávali je k proteinu a jejich toxicitu k paralenu. Doporučovali je proto i nezletilým a ženám. Navíc veřejně tvrdili, že je to celé legální a „policajti se tomu smějou“. Hodně lidí proto mohlo nabýt dojmu, že se jedná o legální doplňky. Zejména proto, že tyto dopingové látky prodávali přes veřejný e-shop. Ve skutečnosti se jednalo o experimentální dopingové látky nakupované v Číně, které s sebou nesou často daleko závažnější zdravotní rizika než anabolické steroidy a některé z nich dokonce způsobují rakovinu, a proto byl jejich výzkum ukončen. Další produkty pak obsahovaly místo SARMS levné toxické anabolické steroidy, které jsou všechno jenom ne vhodné pro ženy a nezletilé. Anebo cukr. Jeden z těchto kulturistů dostal pětiletou podmínku, se druhým soud stále probíhá.

<Path> Zkoušeli jste někdy cvičit „sjetí“? Měli byste. Dle vědců je kombinace marihuany a tréninku skvělá. V čem přesně?Zdroj: mayoclinic.org, cdc.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, fatherly.com, letsrebelle.com, marijuanamoment.net

Jak zjistit, jestli jde nebo nejde o dopingovou látku? Kde zjistím, co je zakázané?

Seznam dopingových látek si může každý člověk najít jedním kliknutím do Google. Zadá „seznam dopingových látek“ anebo jde přímo na web antidoping.cz Nemůže to být jednodušší.

Co je to vlastně SARMS?

Selektivní modulátory androgenových receptorů.

Jaké to má účinky?

Lidé, kteří si nevědomky objednali „pouze látky SARMS“ se nevědomky stali uživateli orálních anabolických steroidů. A mezi jejich nežádoucí účinky jsou uváděny například projevy virilizace (v případě dívek a žen se jedná nejen o zvýšený výskyt ochlupení těla včetně tváře, ale i hrubnutí hlasu, negativní vliv na menstruaci atd.), poruchy jaterních funkcí, problémy se žaludkem a trávením, edémy, bolesti hlavy, svalové křeče, neklid, bolesti kloubů, degenerativní změny varlat atd. Více si můžete přečíst tady.

Mluvíme zde o tom, že jsou tyto látky toxické a mohou způsobit problémy komukoli. Jaké?

Mohu způsobit problémy s játry, se srdcem, poruchy plodnosti, problémy se sexem, problémy s otěhotněním…

Vám se na základě této kauzy ozvalo spoustu lidí. Jedni, kteří vyhrožovali, ale i tací, kteří se svěřili s tím, jaké problémy jim užívání těchto látek způsobilo…

Já jsem na celou situaci upozornil poprvé v září 2020. Čelil jsem kvůli tomu obrovskému množství výhrůžek, urážek a veřejných útoků na sociálních sítích s cílem mě maximálně zdiskreditovat, aby nebyla slyšet informace, že dopingové látky ze skupiny SARMS jsou dopingové látky se spoustou závažných zdravotních rizik a jejich prodej je trestným činem. Nicméně jak se o dva roky později ukázalo, měl jsem celou dobu pravdu. Po vypuknutí kauzy letos v lednu se mi ozvaly desítky lidí, které měly po užívání SARMS vážné zdravotní problémy a někteří je bohužel mají trvalé a např. až dosud – dva roky po vysazení – se léčí na endokrinologii, protože jim jejich tělo neprodukuje správně hormony, jsou neplodní anebo dostali rakovinu.

Proto jsme celou kauzu SARMS rozebrali v komplexním videu, kde jsme prošli legislativu, mechanismus účinků a historii SARMS, podrobně probrali vedlejší účinky, studie a kazuistiky a vysvětlili, proč je špatně prodávat jakýkoliv doping veřejně. Video najdete na YT kanálu Institut Moderní Výživy, tam také najdete podrobný popis celé kauzy včetně osobních útoků, výhrůžek.

Proti zlu je třeba bojovat. Pravda vítězí. Děkuji Vám za podporu!

Zdroj: Bc. Ing. Lukáš Roubík, Institut Moderní Výživy, IG:@lukasroubik, institutmodernivyzivy.cz, medicina.ronnie.cz, YouTube kanál Institut Moderni Vyzivy,

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop