Člověk je všežravec a dělat vegana z kočky je týrání. Za postoje podložené vědou to odborník na výživu schytal od zapálených veganů
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock

Člověk je všežravec a dělat vegana z kočky je týrání. Za postoje podložené vědou to odborník na výživu schytal od zapálených veganů

Proč pro člověka není veganství ani vegetariánství nejpřirozenější věcí na světě? To a další fakta se vám pokusíme ozřejmit společně s odborníkem na výživu, autorem několika populárních knih o výživě a zakladatelem Institutu Moderní Výživy Lukášem Roubíkem.
Eva Novotná Autor
27. 4. 2023

Možná by si úvodní text výše zasloužil vysvětlení hlavních pojmů. Pojďme si tedy říct, na jakých principech funguje vegetariánství, veganství a kdo je vlastně všežravec.

Jak funguje vegetariánství

Vegetariánství je způsob lidského stravování, kdy je z jídelníčku vyloučeno maso (červené maso, drůbež, mořské plody, ryby a maso z jiných živočichů). Může zahrnovat vyloučení dalších produktů z porážky zvířat, jako jsou vnitřní orgány, kůže nebo kožní deriváty. Dobře plánovaná vegetariánská strava poskytuje ve všech fázích života všechny živiny na stejné úrovni, jakou přijímají jedlíci masa.

Jak funguje veganství

Veganství je filosofie a životní styl, postoj spočívající v odmítnutí užívání zvířat k lidskému užitku jakožto surovin či výrobních jednotek. Pojem veganství zavedli v roce 1951 zakladatelé The Vegan Society, která zůstává autoritou ohledně definice veganství. Aktuální česká definice veganství zní takto: Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívání zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli účelu. V praktické rovině se veganství projevuje vyloučením živočišné potravy z jídelníčku, popř. nevyužíváním žádných živočišných výrobků (např. kůže, vlny, peří), nezneužíváním zvířat (odmítáním testování na zvířatech). Vegani nejí maso, sádlo, mořské plody, vejce, mléčné výrobky, med a jiné živočišné produkty.

Etické veganství tedy vylučuje nejen potraviny, ale také používání produktů ze zvířat obecně.

Kdo je všežravec

Latinsky také omnivor nebo řecky pantofág je organismus (zpravidla živočich) bez specializace na výhradní příjem masité nebo výhradní příjem rostlinné potravy. Trávicí soustava omnivorů je schopna strávit potravu živočišného i rostlinného původu.  Na poměru množství jednoho druhu potravy oproti druhému přitom nezáleží.

Tolik na vysvětlenou, než si řekneme, jak jsme na tom my, lidé. V poslední době se totiž objevují informace, že je člověku vegetariánství či veganství vlastní. Je to ale pravda a je to tak jednoduché?

Udržitelnost v jídle vs. vegani

Souhlasím s celou řadou etických a environmentálních cílů veganů, jsem pro zlepšení welfare zvířat, na každé přednášce vyzývám k bojkotu klecových vajec a souhlasím s tím, že pro většinu veřejnosti je prospěšné navýšit podíl rostlinné stravy, především na úkor uzenin a dalších vysoce zpracovaných živočišných výrobků. Také je pravda, že jsme teprve první generací lidí, která konzumuje maso každý den. Respektuji všechny, kteří se rozhodli pro veganství a v rámci kritického myšlení si uvědomují všechna rizika i skutečnost, že veganství nemusí být vhodné pro všechny“, rozvíjí na úvod myšlenku odborník na výživu Lukáš Roubík a dále dodává: „Kategoricky ale nesouhlasím s tím, když někteří nekritičtí příznivci veganské ideologie používají pro dosažení svých cílů hrubé lži o fyziologii a výživě člověka a zvířat. Mezi takové lži patří šíření nesmyslných tvrzení na sociálních sítích.

<Path> Jak omezit pocení? Snadné rady, jak se i v horkém počasí cítit lépeZdroj:

Pojďme si pár příspěvků ze sítí vytáhnout a společně je poopravit:

❌ K nalezení je třeba příspěvek s nápisem Všechny velké opice jsou vegani a fotkou svalnatého šimpanze. Ten je fakticky mimo.

✅ Co je pravda? Totiž že všechny velké opice jako gorily, orangutani a paviáni přijímají živočišné bílkoviny a šimpanzi jako naši nejbližší příbuzní jsou ze všech velkých opic nejaktivnějšími lovci.

❌ Příspěvek: Největší a nejsilnější zvířata na světě jsou vegani s fotkou svalnatého býka. To je samozřejmě taky poněkud ohnutá pravda. A to dokonce dvěma směry:

✅ Největší zvíře na planetě je totiž plejtvák obrovský, jenž každý den zabije miliony korýšů, kteří jsou součástí jejich potravy – zooplanktonu.

✅ Žádný svalnatý býk není vegan, ale je to býložravec! Mimo jiné má čtyřkomorový žaludek, má jiné složení mikrobiomu a především dokáže na rozdíl od člověka štěpit celulózu! Žádný vegan nemůže jít na pastvu a spásat traviny nebo seno, protože člověk není býložravec, nemá „čtyři žaludky“ a s celulózou by si neporadil.

Tipy redakce

Fakta vs. sociální sítě a radikální názory

A proč Lukáš Roubík (jakožto odborník) uvádí tato fakta na pravou míru? „Bohužel, někteří vegani jdou ve své ideologii ještě dál a do veganské stravy nutí např. i své kočky domácí (které jsou výhradními masožravci), což je v ČR považováno za týrání zvířat. Někteří vegani si dokonce vůbec neuvědomují, že v přírodě se zvířata navzájem vraždí, a to velmi brutálním způsobem, kdy se běžně pojídají zaživa, viz @natureisbrutal. Nevěřte všemu, co vidíte na internetu, i když tvrzení „Buďte silní jako býk díky veganství!“ vypadá na první pohled líbivě,“ vysvětluje trpělivě. Každý den se mu totiž v e-mailové poště či directu sociálních sítí objeví podobné dotazy. Říká, že je nutné vzdělávat českou veřejnost a uvádět věci na pravou míru. Nebojí se ani jít do konfrontace. Např. s Českou veganskou společností měl v roce 2021 tříhodinovou veřejnou debatu. Jeho názory jsou totiž vždy vědecky podložené. „Přijde mi šílené, jak jsou v civilizované demokratické společnosti příznivci různých ideologií čím dál tím více agresivnější při konfrontaci s doložitelnými fakty z oblasti biologie a fyziologie. Například když nám někdo tvrdí, že člověk je ve skutečnosti býložravec (prokazatelně není) a že lidské tělo vůbec nedokáže maso strávit (prokazatelně dokáže). A samozřejmě příklady s gorilami a klasické lži o tom, že jsou gorily býložravci (nejsou),“ uvádí příklady zakladatel Institutu Moderní Výživy.

Lukáš Roubík a jeho názor na veganství


Když jsem se na téma veganství vyjadřoval naposledy (v květnu 2022) a v příspěvku vysvětloval, že se anatomicky i biochemicky lišíme od býložravců (nedokážeme například strávit celulózu a spásat travin), agresivní příznivci veganské ideologie mi napsali několik desítek urážek. Např. mě nazývali fašistou, přirovnávali mě k Okamurovi anebo tvrdili, že mě „asi odkopla hot veganka“. A samozřejmě z mého příspěvku o biologii a fyziologii člověka automaticky vyvozovali, že mi dělá dobře utrpení zvířat. Nedělá. Ale kategoricky odmítám, aby i eticky správných cílů bylo dosahováno prostřednictvím šíření lží, agresivity a osobních útoků. A i nadále proti takové demagogii budu intenzivně bojovat fakty. Vážím si rozumných veganů a vegetariánů, je mi naprosto blízký pohled reduktariánství, ale hloupé ideologii, hrubým lžím a zlu nejde ustupovat“, ukončuje úvahu o tom, jak to s lidmi a vegantvím a vegetariánstvím vlastně je, Lukáš Roubík.

P.S.

Tvrzení ze sociálních sítí: „Veganství je pro člověka nepřirozenější! Naši předci v pravěku byli taky vegani.“

Odpověď Ing. Bc. Lukáše Roubíka: „Tak proto jsou po celém světě jeskynní malby, jak pračlověk trhá salát?“

 

Zdroj: Bc. Ing. Lukáš Roubík, Institut Moderní Výživy, IG:@lukasroubik, institutmodernivyzivy.cz

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop