Diety a pohádkáři ze sociálních sítí: Proč lidé věří spíše influencerům než opravdovým odborníkům?
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock

Diety a pohádkáři ze sociálních sítí: Proč lidé věří spíše influencerům než opravdovým odborníkům?

Chcete zhubnout? Poradí vám influenceři ze sociálních sítí! Nabídnou připravený plán formou CTRL+C a CTRL+V, doporučí vám zázračné pilulky, hubnoucí koktejl nebo jakýkoli jiný zaručený trik. Případně přijdou s vlastním příběhem a přístupem. Svěříte jim svoje zdraví, nebo na to raději půjdete sofistikovaněji?
Eva Novotná Autor
13. 4. 2023

Věděli jste, že až 30 % lidí věří někomu, kdo jim opakovaně lhal? To je prostá realita nejen z internetu, ale bohužel taky z politiky. Ale o tom zase až jindy. Vraťme se k sociálním sítím: Dnes si život bez nich neumíme představit. Snad každý má alespoň jednu z mnoha aplikací nainstalovanou ve svém telefonu a denně na ní stráví několik desítek minut, ne-li hodin. Máme strach, že když je nebudeme sledovat, něco „hodnotného“ nám uteče. Sledujeme nejen svoje blízké, rodinu a kamarády, o kterých tak můžeme mít přehled – zvláště, když žijí třeba tisíce mil daleko. Sledujeme i své oblíbené osobnosti – ať už z řad herců, zpěváků, moderátorů či třeba sportovců a máme tak jedinečnou možnost nahlédnout do jejich soukromí, kam by nás – nebýt sociálních sítí – zřejmě nikdy nepustili. Sledujeme také odborníky, kteří se pokoušejí skrze sociální sítě pomáhat, radit a edukovat tak širokou veřejnost, jak jen to jde. Zkrátka i sociální sítě jsou dnes zdrojem informací.

No a pak jsou tu dnes tak oblíbení „influenceři, youtubeři a blogeři“, pro které jsou sociální sítě zdrojem obživy. Poskytují informace, pustí nás do svého soukromí a sdílejí s námi své zkušenosti. Někteří jsou vtipní, další zapálení pro svou věc, jiní prostřednictvím sociálních sítí komentují běžný život nebo třeba využívají tuto moderní platformu k pomoci a charitě. Možností je nespočet.

Komu vlastně věřit

Spousta lidí se na sociálních sítích dokáže velmi slušně uživit. Ale necháte si od influencera poradit opravdu s čímkoli? „Nechali byste si operovat koleno od influencera, který má 100.000+ sledujících, anebo byste raději zvolili atestovaného chirurga, který má 145 sledujících anebo ani nemá Instagram?“, ptá se Lukáš Roubík, odborník na výživu a zakladatel Institutu Moderní Výživy, a dále upřesňuje svou úvahu: „Říkáte si, že byste si samozřejmě nenechali operovat koleno od lidí bez odborné kvalifikace? Tak proč si od nich necháváte radit v jiných oblastech vašeho fyzického a duševního zdraví? Protože dobře vypadají? Anebo proto, že vám na sociálních sítích tvrdí, jak jsou šťastní a úspěšní?“ To, že někdo dobře vypadá, automaticky neznamená, že je sám zdravý a rozumí výživě a fungování lidského těla. Někteří influenceři a influencerky mají zkrátka dobrou genetiku, další užívají vagón dopingových látek a drog, jiní ve skutečnosti trpí poruchami příjmu potravy. Jejich pěkná postava není zárukou toho, že výživě rozumí a jsou schopní kvalifikovaně poradit.

Osobní příběh jako prostředek kvalifikace

Jistě, možná se jim osobně podařilo úspěšně zhubnout. Pak se rozhodli se svými příběhy svěřit sociálním sítím. A protože s takovými lidmi se snadno ztotožňuje, začalo je sledovat spoustu lidí. Díky tomu noví úspěšní influenceři začali sem tam sdílet nějaký ten tip, radu nebo recept. A sledující se nabalili. Na základě úspěšného startu si možná tito nadšení „dietologové“ udělali i nějaký ten výživový či seberozvojový kurz. A začali prostřednictvím sociálních sítí radit ostatním – ovšem za peníze. A zájemci se hrnou.

Na příkladu operace kolene si každý na první pohled uvědomí, že je něco špatně. Problém je ten, že nekvalifikované rady influencerů a influencerek v ohledech stravování a cvičení mohou vaše fyzické i psychické zdraví poškodit až se zpožděním a ne všichni jsou schopni za tento horizont dohlédnout.

<Path> Cítíte se staří, oškliví, nedostateční a tak nějak celkově mimo? Kult mládí a dokonalosti útočí na všechny. Jak si s ním poradit?Zdroj: statista.com, hollywoodlife.com, vice.com, theguardian.com, thethings.com, Forbes.com, wellsanfrancisco.com, YouTube kanál NotSoFunnyAny,

Realita sociální sítí

Velká část fitness influencerů a influencerek se v posledních letech předhání v tom, na jaké módní výživové vlně jede, a podle toho chrlí seznamy zakázaných potravin a omezení. A svým sledujícím tvrdí, že za jejich vyrýsované postavy s vysekanými břišáky a hlubokými výstřihy může například vyřazení pečiva a lepku, sacharidů, bílého cukru, bílé mouky, bílé rýže anebo masa, vajec a mléčných výrobků. Protože přece mléčné výrobky zahleňují, lepek vám zalepí střeva, z konzumace masa dostanete rakovinu, z vajec infarkt a ze sacharidů cukrovku. A když navíc vyřadíte sacharidy úplně, tak je přece úplně úžasný, že budete hubnout na bůčku a párcích. To je přece daleko zdravější než zákeřná bílá rýže, těstoviny nebo pečivo!“ shrnuje tu ironii Lukáš Roubík.

Navádění lidí k extrémům a restriktivním výživovým stylům na základě fotek vlastní formy je hloupé a nemá to žádnou výpovědní hodnotu o tom, že by následování takového jídelníčku (ať už ketodiety, veganství, půstů nebo dělené stravy apod.) bylo automaticky vhodné i pro vás,“ vysvětluje Lukáš. Vždyť přece každý člověk je jiný a každému bude na základě sofistikovaných odborných postupů a sestaveného výživového plánu fungovat něco jiného. Ani podle toho nejlepšího jídelníčku, za který jste utratili spoustu peněz a fungoval vám, nemusí zhubnout vaše prateta nebo kamarádka.

Tipy redakce

Kam vítr, tam plášť

Dejte si velký pozor na influencery, kteří ještě před pár lety každému bez rozdílu zakazovali lepek, pak sacharidy, pak chvíli tvrdili, že za obezitu může bílá rýže, a dnes doporučují každému bez rozdílu přerušované hladovění, půsty, anebo dokonce naopak nezřízené přejídání, protože tělo si přece řekne, co je pro něj nejlepší. Dejte si na všechny tyhle v uvozovkách odborníky velký pozor, protože vám budou doporučovat cokoliv a povezou se na jakékoliv módní vlně jen proto, aby si zvýšili/udrželi sledovanost a vydělali tím nějaké peníze,“ dodává Lukáš Roubík.

Na závěr

Ještě jedna taková drobnost k zamyšlení: Opravdu si myslíte, že ten, kdo vám bude na sociálních sítích radit s hubnutím, má bezchybnou postavu? Že si nepomohl nějakou chytrou aplikací nebo Photoshopem? Opravdu vám vaše zdraví stojí jen za pár drobných, za které své služby nabízí rádoby odborník ze sociálních sítí? Budete riskovat a svěříte své zdraví do rukou někomu, kdo dané problematice rozumí jen na základě vlastní zkušenosti či pofiderního kurzu? Ano, je to možná levnější i rychlejší způsob, ale je správný?
Zdroj: Bc. Ing. Lukáš Roubík, Institut Moderní Výživy, IG:@lukasroubik, institutmodernivyzivy.cz

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop