Láska prochází žaludkem a psychická (ne)pohoda střevem. Terapeutická dieta GAPS pomáhá tělu i duši
Dieta GAPS vychází ze své starší předchůdkyně – SCD neboli „Specific Carbohydrate Diet“ – specifické sacharidové diety.
Jak funguje? Na vyloučení sacharidů, které tělo nedokáže strávit, nebo je to pro něj velmi komplikované.
Pro koho byla určena? Primárně k léčbě zánětlivých onemocnění střev a celiakie.
GAPS, jak název napovídá, má pomoci s léčbou některých psychických onemocnění právě skrze úpravu stravy. Nejedná se tedy o dietu určenou ke shazování nadbytečných kilogramů, ale tzv. terapeutickou dietu. S GAPS přišla Dr. Natasha Campbell McBride, která napsala knihu Gut and Psychology Syndrome. Tu si můžete přečíst buď v angličtině či ve slovenštině pod názvem Syndróm travenia a psychológie. Klíčovým smyslem této metody je uzdravení mikrobiomu a zacelení střeva – v případě, že se vás toto onemocnění týká, samozřejmě. Nicméně je při léčbě střevních chorob obecně velmi prospěšná. Pokud se GAPS rozhodnete vyzkoušet, pak nepodceňte přípravu. Není totiž jen o jídle, ale také o prostředí, ve kterém fungujete.
Když se tělo trápí
Naše tělo si při trávení nejsnáze poradí s monosacharidy – jednoduchými cukry, jež dokáže bez problémů zužitkovat. Často se o nich mluví jako o rychlé energii. O něco málo složitější je to v případě disacharidů, mezi které se řadí například rafinovaný cukr či laktóza, ty je potřeba při trávení rozštěpit na monosacharidy. A nejsložitější je to s polysacharidy – složenými cukry a škroby. Jejich trávení trvá nejdelší dobu (jde o tzv. pomalou energii). V některých případech se s nimi může organismus trápit, protože na jejich zpracování potřebuje velkou dávku energie a vlastních enzymů, které při některých onemocněních chybí. Pokud trávení nefunguje, jak má, a střevní mikrobiom je narušený, důsledky se mohou projevit na nejrůznějších místech těla.
Problémy vznikají ve střevech
Jsou to totiž bakterie ve střevech, které výrazně ovlivňují naši psychickou potažmo fyzickou kondici. Ideálním předpokladem pro zdravý vývoj člověka je vyvážená strava. Pokud tomu tak během dospívání není, mohou vznikat různé intolerance a nežádoucí reakce organismu. Velmi těžko se zpětně takové stravovací návyky mění a velmi dlouho také trvá, než si tělo zvykne na něco nového. Není jednoduché se pak navždy vzdát takových lahůdek, jako jsou dorty a další sladkosti, smažené pokrmy, bílá mouka nebo mléčné výrobky. Ale není to nemožné! Jednou z metod je právě metoda GAPS. Jde o komplexní protokol – přístup, který je postaven v první řadě na respektování povolených a zakázaných potravin s cílem ozdravení střev.
Dodržování je ze začátku náročné
Dodržování protokolu GAPS je ze začátku náročné a chce to disciplínu, ale zvládnout to lze a prý to stojí za to. Principem GAPS je totiž detoxikace organismu a tím pádem také jeho ozdravení a nastartování přirozených tělesných mechanismů. Postupem času ustupují zdravotní problémy a je možné vysadit také léky. Dojde ke zpevnění nehtů, zlepšení kvality vlasů, přestane se vám vysušovat kůže, nebudete mít takovou chuť na sladké. Navíc se vám zlepší kvalita spánku a pocítíte, že máte mnohem více energie. Zefektivníte pracovní i fyzické výkony a také soustředěnost. Samozřejmě – tak jako vše – i tato dieta působí na každého trochu jinak, takže možná jejími účinky překvapíte sami sebe.
Co se v rámci GAPS doporučuje:
- Začněte úvodní fází, která má za cíl zaléčit a zacelit střevní stěnu a poté pozvolna přejděte do její plné a vlastně i příjemnější verze. Prioritou přitom zůstává dodržovat používání povolených a zakázaných surovin, které GAPS v širokém seznamu uvádí.
- Zaměřte se na nákupy kvalitního masa, zeleniny a tuků, ideálně od co nejpřímějšího zdroje
- Pořiďte si dobrý vodní filtr.
- Naučte se fermentovat a začleňovat do svého života a stravy probiotika.
- Vyměňte konvenční kosmetické a čisticí chemické prostředky za přírodní a začněte ve své domácnosti používat to, co fungovalo i v minulosti, jako je například soda na vybělení záclon či ocet na praní prádla.
- Velmi vhod vám přijde také kvalitní mixér, díky kterému budete moci efektivně zpracovávat zejména ořechy, ale také sušička na ovoce a odšťavňovač či robot na smoothie.
Zní to jako značná finanční investice, ale berte to spíše jako doporučující tipy, které vám život s GAPS o něco víc zjednoduší. Nejde však o příslušenství, které by pro dietu bylo nezbytné.
Diety pro zdravotní účely
Vedle GAPS existují další terapeutické diety, které vznikly původně pro zdravotní účely k léčbě různých onemocnění, nikoli ke snižování nadváhy. Často se dnes chybně vnímají také jako hubnoucí. Těmi jsou například:
1.Ketogenní dieta je založena na zvýšeném příjmu tuků, přiměřeném množství bílkovin a minimu sacharidů. Původně vznikla za účelem léčby farmakorezistentní – čili léky nezvladatelné – epilepsie.
2.Bezezbytková dieta se aplikuje při zánětlivých onemocněních střev. Principem je omezení vlákniny, a tím snížení zátěže na střeva. Tekutiny se vždy oddělují od příjmu stravy.
3.Šetřící dieta se doporučuje při žaludečních, střevních, jaterních, žlučníkových či slinivkových problémech. Pokrmy se dusí nebo vaří ve vodní lázni tak, aby byly připraveny doměkka a nevznikaly nestravitelné zbytky.
Indikace GAPS
Léčebnou dietu GAPS se doporučuje použít při narušení střevního mikrobiomu, které bývá často autoimunitního charakteru. Patří sem například zvýšená propustnost střev a problémy, které z toho vyplývají (Crohnova choroba, celiakie, potravinové alergie, syndrom dráždivého tračníku a další), ale také při potížích, které souvisí s poruchami chování dětí (poruchy soustředění, autistického spektra či hyperaktivita a další). Vždy je ovšem nutné poradit se s odborníkem na danou problematiku.
GAPS v Česku
Nejznámější českou propagátorkou a terapeutkou GAPS je Jana Dell Plotnárková, která o metodě podrobně informuje na svém webu. Prostřednictvím GAPS se sama zbavila Ulcerózní kolitidy a uzdravila také svého syna, který trpěl řadou problémů.