Láska prochází žaludkem a psychická (ne)pohoda střevem. Terapeutická dieta GAPS pomáhá tělu i duši
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Láska prochází žaludkem a psychická (ne)pohoda střevem. Terapeutická dieta GAPS pomáhá tělu i duši

GAPS: Co znamená tato zkratka? Jde o první písmena slov „Gut and Psychology Syndrome“, tedy syndrom výživy a psychologie, který poukazuje na to, že existuje zásadní spojitost mezi psychikou a zdravotním stavem našich střev.
Eva Novotná Autor
19. 4. 2023

Dieta GAPS vychází ze své starší předchůdkyně – SCD neboli „Specific Carbohydrate Diet“ – specifické sacharidové diety.

Jak funguje? Na vyloučení sacharidů, které tělo nedokáže strávit, nebo je to pro něj velmi komplikované.

Pro koho byla určena? Primárně k léčbě zánětlivých onemocnění střev a celiakie.

GAPS, jak název napovídá, má pomoci s léčbou některých psychických onemocnění právě skrze úpravu stravy. Nejedná se tedy o dietu určenou ke shazování nadbytečných kilogramů, ale tzv. terapeutickou dietu. S GAPS přišla Dr. Natasha Campbell McBride, která napsala knihu Gut and Psychology Syndrome. Tu si můžete přečíst buď v angličtině či ve slovenštině pod názvem Syndróm travenia a psychológie. Klíčovým smyslem této metody je uzdravení mikrobiomu a zacelení střeva – v případě, že se vás toto onemocnění týká, samozřejmě. Nicméně je při léčbě střevních chorob obecně velmi prospěšná. Pokud se GAPS rozhodnete vyzkoušet, pak nepodceňte přípravu. Není totiž jen o jídle, ale také o prostředí, ve kterém fungujete.

Když se tělo trápí

Naše tělo si při trávení nejsnáze poradí s monosacharidy – jednoduchými cukry, jež dokáže bez problémů zužitkovat. Často se o nich mluví jako o rychlé energii. O něco málo složitější je to v případě disacharidů, mezi které se řadí například rafinovaný cukr či laktóza, ty je potřeba při trávení rozštěpit na monosacharidy. A nejsložitější je to s polysacharidy – složenými cukry a škroby. Jejich trávení trvá nejdelší dobu (jde o tzv. pomalou energii). V některých případech se s nimi může organismus trápit, protože na jejich zpracování potřebuje velkou dávku energie a vlastních enzymů, které při některých onemocněních chybí. Pokud trávení nefunguje, jak má, a střevní mikrobiom je narušený, důsledky se mohou projevit na nejrůznějších místech těla.

Problémy vznikají ve střevech

Jsou to totiž bakterie ve střevech, které výrazně ovlivňují naši psychickou potažmo fyzickou kondici. Ideálním předpokladem pro zdravý vývoj člověka je vyvážená strava. Pokud tomu tak během dospívání není, mohou vznikat různé intolerance a nežádoucí reakce organismu. Velmi těžko se zpětně takové stravovací návyky mění a velmi dlouho také trvá, než si tělo zvykne na něco nového. Není jednoduché se pak navždy vzdát takových lahůdek, jako jsou dorty a další sladkosti, smažené pokrmy, bílá mouka nebo mléčné výrobky. Ale není to nemožné! Jednou z metod je právě metoda GAPS. Jde o komplexní protokol – přístup, který je postaven v první řadě na respektování povolených a zakázaných potravin s cílem ozdravení střev.

Dodržování je ze začátku náročné

Dodržování protokolu GAPS je ze začátku náročné a chce to disciplínu, ale zvládnout to lze a prý to stojí za to. Principem GAPS je totiž detoxikace organismu a tím pádem také jeho ozdravení a nastartování přirozených tělesných mechanismů. Postupem času ustupují zdravotní problémy a je možné vysadit také léky. Dojde ke zpevnění nehtů, zlepšení kvality vlasů, přestane se vám vysušovat kůže, nebudete mít takovou chuť na sladké. Navíc se vám zlepší kvalita spánku a pocítíte, že máte mnohem více energie. Zefektivníte pracovní i fyzické výkony a také soustředěnost. Samozřejmě – tak jako vše – i tato dieta působí na každého trochu jinak, takže možná jejími účinky překvapíte sami sebe.

<Path> Jak neplýtvat jídlem a nevyhazovat tisíce přímo do koše? Hovořili jsme s Petrou Čížkovou z organizace Zachraň jídloZdroj: Jan Witek

Co se v rámci GAPS doporučuje:

-        Začněte úvodní fází, která má za cíl zaléčit a zacelit střevní stěnu a poté pozvolna přejděte do její plné a vlastně i příjemnější verze. Prioritou přitom zůstává dodržovat používání povolených a zakázaných surovin, které GAPS v širokém seznamu uvádí.

-        Zaměřte se na nákupy kvalitního masa, zeleniny a tuků, ideálně od co nejpřímějšího zdroje

-        Pořiďte si dobrý vodní filtr.

-        Naučte se fermentovat a začleňovat do svého života a stravy probiotika.

-        Vyměňte konvenční kosmetické a čisticí chemické prostředky za přírodní a začněte ve své domácnosti používat to, co fungovalo i v minulosti, jako je například soda na vybělení záclon či ocet na praní prádla.

-        Velmi vhod vám přijde také kvalitní mixér, díky kterému budete moci efektivně zpracovávat zejména ořechy, ale také sušička na ovoce a odšťavňovač či robot na smoothie.

Zní to jako značná finanční investice, ale berte to spíše jako doporučující tipy, které vám život s GAPS o něco víc zjednoduší. Nejde však o příslušenství, které by pro dietu bylo nezbytné.

Tipy redakce

Diety pro zdravotní účely

Vedle GAPS existují další terapeutické diety, které vznikly původně pro zdravotní účely k léčbě různých onemocnění, nikoli ke snižování nadváhy. Často se dnes chybně vnímají také jako hubnoucí. Těmi jsou například:

1.Ketogenní dieta je založena na zvýšeném příjmu tuků, přiměřeném množství bílkovin a minimu sacharidů. Původně vznikla za účelem léčby farmakorezistentní – čili léky nezvladatelné – epilepsie.

2.Bezezbytková dieta se aplikuje při zánětlivých onemocněních střev. Principem je omezení vlákniny, a tím snížení zátěže na střeva. Tekutiny se vždy oddělují od příjmu stravy.

3.Šetřící dieta se doporučuje při žaludečních, střevních, jaterních, žlučníkových či slinivkových problémech. Pokrmy se dusí nebo vaří ve vodní lázni tak, aby byly připraveny doměkka a nevznikaly nestravitelné zbytky.

Indikace GAPS
Léčebnou dietu GAPS se doporučuje použít při narušení střevního mikrobiomu, které bývá často autoimunitního charakteru. Patří sem například zvýšená propustnost střev a problémy, které z toho vyplývají (Crohnova choroba, celiakie, potravinové alergie, syndrom dráždivého tračníku a další), ale také při potížích, které souvisí s poruchami chování dětí (poruchy soustředění, autistického spektra či hyperaktivita a další). Vždy je ovšem nutné poradit se s odborníkem na danou problematiku.

GAPS v Česku

Nejznámější českou propagátorkou a terapeutkou GAPS je Jana Dell Plotnárková, která o metodě podrobně informuje na svém webu. Prostřednictvím GAPS se sama zbavila Ulcerózní kolitidy a uzdravila také svého syna, který trpěl řadou problémů.

Zdroj: anadellplotnarkova.cz, aktin.cz, gapsdiet.com, alten-berg.cz, vyzivaspol.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop