Co jsou „clean“ potraviny a jak funguje Clean eating? Odhalte na cestě za štíhlým a zdravým tělem záškodníky ve vašem jídelníčku
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Co jsou „clean“ potraviny a jak funguje Clean eating? Odhalte na cestě za štíhlým a zdravým tělem záškodníky ve vašem jídelníčku

Kalorie i živiny máte v malíčku, ale co když vám něco jiného dělá nepořádek ve výživě? Někdy totiž není potřeba sledovat kalorie ani gramy, ale spíše to, co jíte, a hlavně – jak je to kvalitní. Jídlo zásadně ovlivňuje zdraví i to, jak se cítíme. Proto bychom se měli zaměřit na potraviny a suroviny, které jsou tzv. clean.
Eva Novotná Autor
4. 5. 2023

V posledních letech se pohled na jídlo mnohokrát proměnil. Jeden rok je v kurzu přísné vyřazování některých potravin, podruhé zase organizace jídla během dne. Pohled na to, co jíme, a ještě víc na to, co bychom jíst měli, se neustále mění. S každým novým trendem přichází vzrušení a radost ze změny. A také příslib zázračné proměny.

Když budeme jíst to nebo ono, zhubneme, budeme lépe vypadat, zlepšíme náš zdravotní stav. Zdá se, že jídlo má obrovskou moc ovlivnit kvalitu našeho života. Vyzkoušeli jste zázračné potravinové doplňky, zaručeně fungující jídelníčky a možná jste i dosáhli kýženého efektu. Ovšem – na jak dlouho?

Co tedy doopravdy funguje?

Odpověď je vlastně snadná. Chce to najít ve stravování rovnováhu, inspirovat se jídelníčkem našich předků, tzn. myslet na lokálnost a sezónnost surovin, a vrátit do každodenního rozhodování zdravý selský rozum. Inuité i Masajové například konzumují téměř výhradě živočišné tuky, zatímco ve střední Evropě má tradici konzumace obilovin, luštěnin a omezené množství masa, a tím bychom se měli řídit.

Dobré, čisté, poctivé

Zatímco 80. a 90. léta byla posedlá hubnutím a po Sametové revoluci u nás nastal boom fastfoodových restaurací, kde si všichni chtěli všechno vychutnat do posledního sousta, dnes se zaměřujeme na celkové zdraví a také etické souvislosti konzumace jídla. Je třeba si uvědomit základní fakt: Za levné jídlo ve skutečnosti platíme mnohonásobně víc. Platíme totiž svým zdravím a poškozeným životním prostředím. Tuto souvislost pojmenovávají hnutí, která se snaží navrátit jídlu jeho hodnotu a šířit edukativní programy. Dobré, poctivé a čisté jídlo, to jsou tři navzájem propojené principy, které definuje hnutí Slow Food jako základ své filozofie. Dobré jídlo je čerstvé a chutné. Jeho konzumace je smyslovým prožitkem. Čisté jídlo je pěstované s ohledem k životnímu prostředí. Výroba potravinářských produktů nesmí poškozovat lidské zdraví a musí se obejít bez chemických náhražek. Poctivé jídlo vzniká za férových podmínek pro výrobce, kteří ho spotřebitelům poskytují za dostupnou cenu.

<Path> Jak je to doopravdy s kokosovým olejem? Vypadá to, že to není ani jed, ani zázračná superpotravina!Zdroj: Men's Health

Přirozené jídlo

Pokud se rozhodnete o svém jídle víc přemýšlet a třeba taky přidat více čistých potravin, začněte tím, že si budete poctivě zapisovat všechno, co sníte. Po týdnu se podívejte na svůj jídelníček a zkuste identifikovat hlavní problémy. V seznamu zaškrtněte jídla, která jsou vyrobená z procesovaných surovin, to znamená připravená z mražených polotovarů, uzenin, konzerv, vakuově balených potravin, ve kterých jsou použité stabilizátory nebo jiné chemické přípravky.

Podle mezinárodních vědeckých průzkumů je v procesovaných jídlech mnoho soli a látek, které jsou pro lidské tělo nepřirozené. Ty pak mohou narušovat hormonální rovnováhu v organismu a mohou být příčinou metabolických poruch, jako jsou obezita, cukrovka, problémy s plodností nebo s psychomotorickým vývojem u dětí. Když odhalíte hlavní záškodníky, začněte přemýšlet, jak byste je mohli nahradit kvalitními čistými surovinami, případně zvažte, zda je ke svému životu vůbec potřebujete. Ideálně postupujte pomalu a malými krůčky, jedině tak bude změna udržitelná.

Tipy redakce

Jak tedy jíst clean eating?

Zaměřte se na opravdové potraviny. Místo cukru použijete stévii nebo med od včelaře, místo bílého chleba raději celozrnný žitný chléb, těstoviny a rýži nahraďte bulgurem. Vyhněte se i potravinovým doplňkům, protože jsou umělé a váš organismus je při kvalitní stravě nebude potřebovat.

Na co se zaměřit:

Zelenina, a to včetně brambor

Ovoce – ideálně to lokální, tedy jablka, hrušky, bobulovité ovoce, peckoviny, ale nemusíte se vzdát ani melounu nebo banánů

Maso – ideálně od farmáře a nemusí ho být tolik

Jezte celozrnné výrobky – těstoviny, rýži, pečivo

Omezte přidaný cukr

Sledujte sodík

Upozornění: Jakoukoli dietu je vhodné konzultovat s odborníkem, který zváží váš zdravotní stav, potřeby a cíle.

Zdroj: eatingwell.com, cleaneatingmag.com, vitalia.cz, idnes.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop