Co jsou „clean“ potraviny a jak funguje Clean eating? Odhalte na cestě za štíhlým a zdravým tělem záškodníky ve vašem jídelníčku
V posledních letech se pohled na jídlo mnohokrát proměnil. Jeden rok je v kurzu přísné vyřazování některých potravin, podruhé zase organizace jídla během dne. Pohled na to, co jíme, a ještě víc na to, co bychom jíst měli, se neustále mění. S každým novým trendem přichází vzrušení a radost ze změny. A také příslib zázračné proměny.
Když budeme jíst to nebo ono, zhubneme, budeme lépe vypadat, zlepšíme náš zdravotní stav. Zdá se, že jídlo má obrovskou moc ovlivnit kvalitu našeho života. Vyzkoušeli jste zázračné potravinové doplňky, zaručeně fungující jídelníčky a možná jste i dosáhli kýženého efektu. Ovšem – na jak dlouho?
Co tedy doopravdy funguje?
Odpověď je vlastně snadná. Chce to najít ve stravování rovnováhu, inspirovat se jídelníčkem našich předků, tzn. myslet na lokálnost a sezónnost surovin, a vrátit do každodenního rozhodování zdravý selský rozum. Inuité i Masajové například konzumují téměř výhradě živočišné tuky, zatímco ve střední Evropě má tradici konzumace obilovin, luštěnin a omezené množství masa, a tím bychom se měli řídit.
Dobré, čisté, poctivé
Zatímco 80. a 90. léta byla posedlá hubnutím a po Sametové revoluci u nás nastal boom fastfoodových restaurací, kde si všichni chtěli všechno vychutnat do posledního sousta, dnes se zaměřujeme na celkové zdraví a také etické souvislosti konzumace jídla. Je třeba si uvědomit základní fakt: Za levné jídlo ve skutečnosti platíme mnohonásobně víc. Platíme totiž svým zdravím a poškozeným životním prostředím. Tuto souvislost pojmenovávají hnutí, která se snaží navrátit jídlu jeho hodnotu a šířit edukativní programy. Dobré, poctivé a čisté jídlo, to jsou tři navzájem propojené principy, které definuje hnutí Slow Food jako základ své filozofie. Dobré jídlo je čerstvé a chutné. Jeho konzumace je smyslovým prožitkem. Čisté jídlo je pěstované s ohledem k životnímu prostředí. Výroba potravinářských produktů nesmí poškozovat lidské zdraví a musí se obejít bez chemických náhražek. Poctivé jídlo vzniká za férových podmínek pro výrobce, kteří ho spotřebitelům poskytují za dostupnou cenu.
Přirozené jídlo
Pokud se rozhodnete o svém jídle víc přemýšlet a třeba taky přidat více čistých potravin, začněte tím, že si budete poctivě zapisovat všechno, co sníte. Po týdnu se podívejte na svůj jídelníček a zkuste identifikovat hlavní problémy. V seznamu zaškrtněte jídla, která jsou vyrobená z procesovaných surovin, to znamená připravená z mražených polotovarů, uzenin, konzerv, vakuově balených potravin, ve kterých jsou použité stabilizátory nebo jiné chemické přípravky.
Podle mezinárodních vědeckých průzkumů je v procesovaných jídlech mnoho soli a látek, které jsou pro lidské tělo nepřirozené. Ty pak mohou narušovat hormonální rovnováhu v organismu a mohou být příčinou metabolických poruch, jako jsou obezita, cukrovka, problémy s plodností nebo s psychomotorickým vývojem u dětí. Když odhalíte hlavní záškodníky, začněte přemýšlet, jak byste je mohli nahradit kvalitními čistými surovinami, případně zvažte, zda je ke svému životu vůbec potřebujete. Ideálně postupujte pomalu a malými krůčky, jedině tak bude změna udržitelná.
Jak tedy jíst clean eating?
Zaměřte se na opravdové potraviny. Místo cukru použijete stévii nebo med od včelaře, místo bílého chleba raději celozrnný žitný chléb, těstoviny a rýži nahraďte bulgurem. Vyhněte se i potravinovým doplňkům, protože jsou umělé a váš organismus je při kvalitní stravě nebude potřebovat.
Zelenina, a to včetně brambor
Ovoce – ideálně to lokální, tedy jablka, hrušky, bobulovité ovoce, peckoviny, ale nemusíte se vzdát ani melounu nebo banánů
Maso – ideálně od farmáře a nemusí ho být tolik
Jezte celozrnné výrobky – těstoviny, rýži, pečivo
Omezte přidaný cukr
Sledujte sodík
Upozornění: Jakoukoli dietu je vhodné konzultovat s odborníkem, který zváží váš zdravotní stav, potřeby a cíle.