Že dieta automaticky znamená chroustání salátu? Nesmysl! Carnivore dieta aneb když jde o maso, maso a zase maso
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Že dieta automaticky znamená chroustání salátu? Nesmysl! Carnivore dieta aneb když jde o maso, maso a zase maso

Maso, maso a zase maso. Jde o extrém, nebo o ráznou cestu k vyléčení? Carnivore dieta je terčem mnoha rozdílných názorů. Jaký je princip tohoto stravování? A kdo je jeho největším propagátorem v ČR?
Eva Novotná Autor
5. 4. 2023

Principem carnivore diety je vyloučení všech potravin rostlinného původu a omezení jídelníčku čistě na živočišné produkty. V nejextrémnější formě výhradně na maso. Neexistují přitom žádné limity co do množství a četnosti porcí během dne, zastánci carnivore stravování tvrdí, že jíst se má podle toho, jak si tělo řekne.

Jedním ze smyslů této diety je kompletní odstranění sacharidů z jídelníčku, protože právě vysokosacharidová strava je prý příčinou většiny chronických onemocnění.

Dejte si maso a k němu zase maso

Vznik carnivore diety se opírá o tvrzení, že v historii lidstva se nejvíce osvědčila právě strava na bázi bílkovin a tuků z masa, které bylo vždy nejefektivnějším zdrojem živin, potažmo energie. Žádná celozrnná příloha, žádná zelenina ani ovoce, žádné ořechy. Pouze maso. Jídelníček carnivore přístupu je striktní a jednoznačný. Lze do něj navíc občas přidat i další potraviny živočišného charakteru, ale prim hraje za každé situace zkrátka maso. Obecně řečeno jsou povoleny všechny jeho druhy včetně ryb, vajíčka a v malém množství také některé mléčné produkty, jako je smetana nebo sýr, a tuky, jako je máslo a sádlo. Vše ideálně v co nejtučnější verzi tak, aby byl dostatečně dobře pokryt denní energetický výdej.

Zapomeňte na kávu i alkohol

Carnivore dieta vám ze života – kromě produktů rostlinné povahy – škrtne ale také čaj a kávu, o alkoholických nápojích a tekutinách rostlinného původu nemluvě. Měla by se při ní pít převážně voda. Na druhou stranu vám může přinést zlepšení vleklých onemocnění trávicího traktu, zejména střev, a někdy také úbytek hmotnosti v důsledku sníženého příjmu kalorií, protože bílkoviny obecně navozují pocit větší sytosti a často také urychlují metabolismus. Vše je ale velmi individuální a o žádné obecně platné výsledky se bohužel nelze opřít.

Když maso léčí

Čeho tím docílíte? Absence příjmu vlákniny a již zmíněných sacharidů. To může být prospěšné při zánětlivých onemocněních střeva, ale nepotvrzují to žádné odborné výzkumy, pouze osobní zkušenosti těch, kteří carnivore dietu vyzkoušeli a pro které se stala možná i tak trochu poslední nadějí na zlepšení jejich nemoci. Jedním z nich – a zároveň nejvýraznějším propagátorem tohoto stravovacího léčebného směru v Česku – je Petr Mára. Ten si léčí touto kontroverzní masovou dietou ulcerózní kolitidu – autoimunitní chronické onemocnění střevní sliznice, které způsobuje zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Jde o nemoc, která Márovi činila každodenní bolesti, kvůli nimž nemohl běžně fungovat, v noci se budil a zabírala mu pouze kortikoidová léčba.

Tak trochu experiment

Podle Petra Máry je carnivore dieta spíše o tuku, které maso má. Na ten je prý v moderní době pohlíženo neprávem špatně. „Je to nejekonomičtější palivo pro tělo a zároveň dlouho vydrží. Jeden gram tuku má devět kalorií, jeden gram cukru čtyři a navíc s cukrem se pohybuje energie nahoru a dolů a neustále ji musíme doplňovat dalším a dalším cukrem,“ uvádí na YouTube a ve svých videích také vysvětluje, proč se rozhodl tento stravovací experiment vyzkoušet a jak jej vnímá. „Jsme všežravci, ale já vám chci popsat, proč jsem si tento extrém zkusil,“ říká Mára, který má za sebou zkušenosti z různých stravovacích přístupů, jako je například paleo nebo low carb. O carnivore dietě ale tvrdí, že pro něj byla tou nejzajímavější. Proč? Protože se po ní prý cítí ze všeho nejlépe a díky ní již neprožívá každodenní bolesti břicha, se kterými se celoživotně potýkal. Tvrdí také, že díky tomuto stravování přeprogramoval svůj střevní mikrobiom/mikroflóru – mikrobiální osídlení těla.

Dokonalost masa

Maso je tučné a šťavnaté, takže když jíte podle principu carnivore diety – tedy pouze tehdy, kdy máte skutečně hlad – pak vás ,jenom‘ maso nikdy neomrzí. Navíc z hlediska trávení se maso a tuk z velké části zpracují ještě předtím, než se dostanou do tlustého střeva,“ popisuje své zkušenosti Petr Mára, který považuje maso za vůbec nejlepší potravinu, jaká na světě existuje – z energetického i výživového hlediska.

<Path> Toužíte po pravidelné zdravé stravě, díky níž shodíte kila, naberete svaly nebo získáte správný stravovací režim? Řekněte „YES“ krabičkám!Zdroj: YES Krabičky

Co vám může chybět

Nejvýraznějším propagátorem carnivore diety ve světě a autorem knižního bestselleru The carnivore diet je americký lékař, voják, atlet a kouč Shawn Baker, který tvrdí, že tímto stylem stravy můžeme – kromě zformování postavy – léčit také deprese, hormonální dysbalance, chronické vyčerpání, kvasinkové choroby či cukrovku. To ale nikdy nebylo žádnými lékařskými výzkumy dosud s jistotou prokázáno. V souvislosti s carnivore dietou tedy vyvstává mnoho nezodpovězených otázek, mezi nimiž je i problematika absence látek a vitaminů, které jsou pro naše tělo nepostradatelné a které jinak, než rozmanitou stravou nejsme schopni nahradit. Navíc vyškrtnutí vlákniny může našim střevům i dost ublížit. Minimálně může způsobit problémy se zácpou, tvrdí odborníci na výživu. Stejně tak jako nebezpečně vysoký obsah cholesterolu spojený s tučným masem.

Tipy redakce

Strava předků

Carnivore dieta se sice ohlíží do minulosti a bere si příklad z jídelníčku našich předků, ale je třeba se zamyslet nad tím, že ti měli zcela jiný životní styl a životní podmínky než současná společnost. Navíc se stravovali podle toho, co bylo v té době k dispozici. A to bylo převážně maso ze zvířat, která si buď ulovili, nebo která chovali, ale většinou jej vždy kombinovali s produkty rostlinné povahy, které si vypěstovali nebo nasbírali. Princip jejich jídelníčku nebyl sofistikovaný, ale řídil se tím, co příroda v danou roční dobu nabídla, v jakých podmínkách žili a v jaké společenské vrstvě se nacházeli. Šlo spíše o intuitivní stravování s ohledem na jejich ekonomické postavení.

Extrém? Záleží na úhlu pohledu!

Říká se, že žádný extrém není dlouhodobě dobrý. Navíc neexistuje nic, co by platilo univerzálně pro všechny, protože každý z nás má jiné predispozice, genetické předpoklady, jinak rychlý metabolismus, odlišné pohybové aktivity a také rozdílné zdravotní problémy. Je tedy na každém z nás, aby si na základě vlastního zdravého rozumu uvážil všechny plusy i minusy, které pro něj carnivore dieta může znamenat. A až podle toho se rozhodl, zda mu dává smysl ji vyzkoušet.

Zdroj: aktin.cz, institutmodernivyzivy.cz, 4health.cz, carnivore.diet, YouTube kanály Petr Mára a cukrfree

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop