Že dieta automaticky znamená chroustání salátu? Nesmysl! Carnivore dieta aneb když jde o maso, maso a zase maso
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Že dieta automaticky znamená chroustání salátu? Nesmysl! Carnivore dieta aneb když jde o maso, maso a zase maso

Maso, maso a zase maso. Jde o extrém, nebo o ráznou cestu k vyléčení? Carnivore dieta je terčem mnoha rozdílných názorů. Jaký je princip tohoto stravování? A kdo je jeho největším propagátorem v ČR?
Eva Novotná Autor
5. 4. 2023

Principem carnivore diety je vyloučení všech potravin rostlinného původu a omezení jídelníčku čistě na živočišné produkty. V nejextrémnější formě výhradně na maso. Neexistují přitom žádné limity co do množství a četnosti porcí během dne, zastánci carnivore stravování tvrdí, že jíst se má podle toho, jak si tělo řekne.

Jedním ze smyslů této diety je kompletní odstranění sacharidů z jídelníčku, protože právě vysokosacharidová strava je prý příčinou většiny chronických onemocnění.

Dejte si maso a k němu zase maso

Vznik carnivore diety se opírá o tvrzení, že v historii lidstva se nejvíce osvědčila právě strava na bázi bílkovin a tuků z masa, které bylo vždy nejefektivnějším zdrojem živin, potažmo energie. Žádná celozrnná příloha, žádná zelenina ani ovoce, žádné ořechy. Pouze maso. Jídelníček carnivore přístupu je striktní a jednoznačný. Lze do něj navíc občas přidat i další potraviny živočišného charakteru, ale prim hraje za každé situace zkrátka maso. Obecně řečeno jsou povoleny všechny jeho druhy včetně ryb, vajíčka a v malém množství také některé mléčné produkty, jako je smetana nebo sýr, a tuky, jako je máslo a sádlo. Vše ideálně v co nejtučnější verzi tak, aby byl dostatečně dobře pokryt denní energetický výdej.

Zapomeňte na kávu i alkohol

Carnivore dieta vám ze života – kromě produktů rostlinné povahy – škrtne ale také čaj a kávu, o alkoholických nápojích a tekutinách rostlinného původu nemluvě. Měla by se při ní pít převážně voda. Na druhou stranu vám může přinést zlepšení vleklých onemocnění trávicího traktu, zejména střev, a někdy také úbytek hmotnosti v důsledku sníženého příjmu kalorií, protože bílkoviny obecně navozují pocit větší sytosti a často také urychlují metabolismus. Vše je ale velmi individuální a o žádné obecně platné výsledky se bohužel nelze opřít.

Když maso léčí

Čeho tím docílíte? Absence příjmu vlákniny a již zmíněných sacharidů. To může být prospěšné při zánětlivých onemocněních střeva, ale nepotvrzují to žádné odborné výzkumy, pouze osobní zkušenosti těch, kteří carnivore dietu vyzkoušeli a pro které se stala možná i tak trochu poslední nadějí na zlepšení jejich nemoci. Jedním z nich – a zároveň nejvýraznějším propagátorem tohoto stravovacího léčebného směru v Česku – je Petr Mára. Ten si léčí touto kontroverzní masovou dietou ulcerózní kolitidu – autoimunitní chronické onemocnění střevní sliznice, které způsobuje zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Jde o nemoc, která Márovi činila každodenní bolesti, kvůli nimž nemohl běžně fungovat, v noci se budil a zabírala mu pouze kortikoidová léčba.

Tak trochu experiment

Podle Petra Máry je carnivore dieta spíše o tuku, které maso má. Na ten je prý v moderní době pohlíženo neprávem špatně. „Je to nejekonomičtější palivo pro tělo a zároveň dlouho vydrží. Jeden gram tuku má devět kalorií, jeden gram cukru čtyři a navíc s cukrem se pohybuje energie nahoru a dolů a neustále ji musíme doplňovat dalším a dalším cukrem,“ uvádí na YouTube a ve svých videích také vysvětluje, proč se rozhodl tento stravovací experiment vyzkoušet a jak jej vnímá. „Jsme všežravci, ale já vám chci popsat, proč jsem si tento extrém zkusil,“ říká Mára, který má za sebou zkušenosti z různých stravovacích přístupů, jako je například paleo nebo low carb. O carnivore dietě ale tvrdí, že pro něj byla tou nejzajímavější. Proč? Protože se po ní prý cítí ze všeho nejlépe a díky ní již neprožívá každodenní bolesti břicha, se kterými se celoživotně potýkal. Tvrdí také, že díky tomuto stravování přeprogramoval svůj střevní mikrobiom/mikroflóru – mikrobiální osídlení těla.

Dokonalost masa

Maso je tučné a šťavnaté, takže když jíte podle principu carnivore diety – tedy pouze tehdy, kdy máte skutečně hlad – pak vás ,jenom‘ maso nikdy neomrzí. Navíc z hlediska trávení se maso a tuk z velké části zpracují ještě předtím, než se dostanou do tlustého střeva,“ popisuje své zkušenosti Petr Mára, který považuje maso za vůbec nejlepší potravinu, jaká na světě existuje – z energetického i výživového hlediska.

<Path> Jak se zbavit bolestí hlavy a migrény bez prášků? Podívejte se na pět přírodních způsobůZdroj:

Co vám může chybět

Nejvýraznějším propagátorem carnivore diety ve světě a autorem knižního bestselleru The carnivore diet je americký lékař, voják, atlet a kouč Shawn Baker, který tvrdí, že tímto stylem stravy můžeme – kromě zformování postavy – léčit také deprese, hormonální dysbalance, chronické vyčerpání, kvasinkové choroby či cukrovku. To ale nikdy nebylo žádnými lékařskými výzkumy dosud s jistotou prokázáno. V souvislosti s carnivore dietou tedy vyvstává mnoho nezodpovězených otázek, mezi nimiž je i problematika absence látek a vitaminů, které jsou pro naše tělo nepostradatelné a které jinak, než rozmanitou stravou nejsme schopni nahradit. Navíc vyškrtnutí vlákniny může našim střevům i dost ublížit. Minimálně může způsobit problémy se zácpou, tvrdí odborníci na výživu. Stejně tak jako nebezpečně vysoký obsah cholesterolu spojený s tučným masem.

Tipy redakce

Strava předků

Carnivore dieta se sice ohlíží do minulosti a bere si příklad z jídelníčku našich předků, ale je třeba se zamyslet nad tím, že ti měli zcela jiný životní styl a životní podmínky než současná společnost. Navíc se stravovali podle toho, co bylo v té době k dispozici. A to bylo převážně maso ze zvířat, která si buď ulovili, nebo která chovali, ale většinou jej vždy kombinovali s produkty rostlinné povahy, které si vypěstovali nebo nasbírali. Princip jejich jídelníčku nebyl sofistikovaný, ale řídil se tím, co příroda v danou roční dobu nabídla, v jakých podmínkách žili a v jaké společenské vrstvě se nacházeli. Šlo spíše o intuitivní stravování s ohledem na jejich ekonomické postavení.

Extrém? Záleží na úhlu pohledu!

Říká se, že žádný extrém není dlouhodobě dobrý. Navíc neexistuje nic, co by platilo univerzálně pro všechny, protože každý z nás má jiné predispozice, genetické předpoklady, jinak rychlý metabolismus, odlišné pohybové aktivity a také rozdílné zdravotní problémy. Je tedy na každém z nás, aby si na základě vlastního zdravého rozumu uvážil všechny plusy i minusy, které pro něj carnivore dieta může znamenat. A až podle toho se rozhodl, zda mu dává smysl ji vyzkoušet.

Zdroj: aktin.cz, institutmodernivyzivy.cz, 4health.cz, carnivore.diet, YouTube kanály Petr Mára a cukrfree

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop