Vše důležité, co potřebujete znát o kolagenu a proč byste ho měli zařadit do svého jídelníčku
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Inca Collagen/ Se svolením

Vše důležité, co potřebujete znát o kolagenu a proč byste ho měli zařadit do svého jídelníčku

Málokdo si to uvědomuje, ale kolagen patří k těm nejdůležitějším stavebním kamenům našeho těla. Měli bychom ho tedy poznat co nejlépe.
Michal Černý Autor
30. 3. 2023

Chcete mít zdravou a pružnou pokožku, pevné klouby nebo silné vlasy? Pokud ano, je čas se zaměřit na kolagen. Tato důležitá součást našeho života je klíčová pro zachování zdraví našeho těla, ale mnoho z nás trpí jejím nedostatkem. Pokud se to týká i vás, neváhejte a přečtěte si více o tom, jak může kolagen pomoci vyřešit vaše zdravotní problémy.

Setkali jste se už s kolagenovými doplňky? Kupříkladu Inca Collagen doporučuje řada lékařů. My jsme se na jejich produkty zaměřili a připravili jsme pro vás přehledný soupis toho, co jste možná o kolagenu nevěděli, tušili nebo toužili zjistit. Pojďme si nejprve říct, co ten kolagen vlastně je, poněvadž v našem životě hraje dost zásadní roli.

 

Kolagen – Co to je a jaké jsou jeho vlastnosti

Tedy, kolagen je bílkovina, která tvoří až 30 % celkové hmotnosti proteinů v těle savců. Je to nejrozšířenější bílkovina v těle, která se nachází ve všech pojivových tkáních, jako jsou kůže, kosti, chrupavky, šlachy, šlachoviny a klouby. Kolagen má klíčovou roli v udržování pevnosti, pružnosti a flexibility těchto tkání. Existuje více než 20 různých typů kolagenu, ale tři z nich jsou nejrozšířenější: typ I, II a III.

Všechny typy kolagenu jsou tvořeny těžkými řetězci aminokyselin, které jsou stočené do trojité spirály známé jako tropokolagen. Tento tropokolagen se dále spojuje s jinými, aby vytvořil vlákna kolagenu. Tyto vlákna se pak dále spojují většími jednotkami, jako jsou fibrily a vlákna, která tvoří větší struktury, jako jsou šlachy a chrupavky. Kolagen je známý svými protistárnoucími účinky na kůži, vlasy a nehty, ale také má pozitivní účinky na zdraví kloubů a kostí. Je důležitý pro správnou funkci trávicího traktu, protože pomáhá tvořit vnitřní stěny střev. Kolagenové doplňky a produkty, jejichž zdroj si uvedeme později, jsou k dispozici v mnoha formách, včetně prášků, kapslí a tekutin.

<Path> Pusťte „diet culture“ z hlavy! Nebezpečný fenomén střídá sebeláska. Tohle jsou 3 způsoby, jak přijmout sebe sama a žít spokojeněZdroj: Health.com, Them.us, Readytostare.com

Jak už bylo řečeno, nejrozšířenější typy kolagenu jsou tři a zde je jejich stručný přehled:

Typ I: Tento typ je nejrozšířenější v těle a nachází se v kostech, kůži, šlachách a svalech. Je zodpovědný za pevnost a pružnost tkání.

Typ II: Tento typ se nachází především v chrupavkách. Je zodpovědný za pružnost a odolnost chrupavek.

Typ III: Tento typ se nachází v cévních stěnách, vnitřních orgánech a v některých pojivových tkáních. Je také důležitý pro správnou funkci kůže, svalů a kostí.

 

Kde se kolagen bere?

Kolagen je nezbytný pro zdraví těla a jeho nedostatek může vést k různým problémům, jako jsou bolesti kloubů a kostí, křehkost vlasů a nehtů a ztráta elasticity kůže. Proto je důležité zajistit, aby se v těle vyskytoval dostatečný počet kolagenových vláken.

Zdrojem kolagenu jsou hlavně živočišné produkty (nejčastěji se používají kůže, kosti a chrupavky, některé druhy kolagenu mohou být získány také z vnitřních orgánů a šlach).

Kolagen je získáván z vepřových nebo skotových kostí a kůže, rybí kolagen se získává z rybích šupin a kostí. Existují také kolagenové produkty, které jsou získávány z drůbeže, ale ty jsou méně běžné.

Kolagen se zpracovává a extrahuje z těchto zdrojů pomocí různých metod, jako je enzymatická hydrolýza, kyselá hydrolýza nebo teplá voda. Získaný kolagen se pak může použít jako surovina pro výrobu různých produktů, včetně potravinových doplňků, kosmetiky a lékařských přípravků.

Existují také alternativní zdroje kolagenu, jako jsou rostliny, které obsahují látky, jež podporují tvorbu kolagenu v těle. Mezi tyto rostliny patří například amla, bambus, ostružiny, goji bobule, acerola a jitrocel.

Jak poznat kvalitní kolagen?

Jak už víme, kolagenových produktů je na trhu veliké množství a každý z nich se samozřejmě liší svojí kvalitou. Pojďme si tedy uvést 4 základní orientační body, podle kterých můžeme kvalitní kolagenový doplněk rozpoznat:
 

 1. Kolagen musí být štěpen na peptidy – Kolagen se musí nejprve štěpit na menší fragmenty, tzv. peptidy, aby je naše tělo mohlo vstřebat. To proto, že v žaludku nemáme enzym zvaný kolagenáza, který by dokázal štěpit celé molekuly kolagenu. Bez této enzymatické pomoci by byly molekuly příliš velké a složité na to, aby se mohly vstřebat do krve a být využity v našem těle. Peptidy jsou menší a snáze stravitelné fragmenty, které se mohou snadno vstřebávat a používat k výstavbě nových molekul kolagenu.
   
 2. Kolagen musí být v práškové formě – Po štěpení musí být kolagenové peptidy v suché práškové formě, aby si zachovaly svou strukturu a byly stabilní. Kolagenové peptidy jsou velmi nestabilní a rychle se mohou porouchat, když jsou vystaveny kyslíku a vodě. Prášková forma zajišťuje stabilitu a trvanlivost kolagenu, protože minimalizuje kontakt s kyslíkem a vodou. Navíc se prášek snadno rozpouští ve vodě a lze z něj připravit kolagenový nápoj přímo před užíváním.
   
 3. Kolagen musí být čistý a bez jakýchkoli přidaných látek – Kvalitní kolagen by neměl obsahovat žádné další přídavné látky, které by mohly mít negativní vliv na jeho účinky. I když jsou některé přísady samy o sobě prospěšné pro tělo, mohou narušit účinnost kolagenu a vést k nežádoucím účinkům. Například chondroitin a glukosamin jsou užitečné při kloubní výživě, ale jejich kombinace s kolagenem může narušit jeho účinek. Příměsi jako příchutě, aromata a barviva jsou také nežádoucí, protože mohou omezovat absorpci a průnik kolagenu do buněk, které ho potřebují. Proto by kvalitní kolagen měl být čistý a bez jakýchkoli přidaných látek.
   
 4. Kolagen musí mít specifickou strukturu trojzávitnice/helisu – Helisová struktura je klíčová pro účinnost kolagenu. Je to struktura, která dává kolagenu jeho pevnost a elasticitu. Pokud kolagen nemá správnou strukturu, může být pro naše tělo nepoužitelný. Kvalitní kolagenové produkty se proto musí vyrábět tak, aby si zachovaly tuto specifickou přírodní strukturu. Jedním z nejpoužívanějších způsobů výroby kvalitního kolagenu je hydrolýza kolagenu získaného z kůže, kostí a chrupavek zvířat, jako jsou skot, ryby nebo drůbež. Během procesu hydrolýzy se kolagen štěpí na peptidy, ale zachovává si svou strukturu trojzávitnice/helisu. Takto získaný kolagenový prášek může být snadno rozpouštěn ve vodě a používán jako doplněk stravy pro podporu zdraví kloubů, kostí, svalů, pokožky a vlasů.

Kolagen a vlasy

Kolagen není důležitý jen pro naše kosti, šlachy či kůži, mnoho lidí zapomíná, že hraje důležitou roli i v růstu a struktuře vlasů.

Vlasy jsou tvořeny keratinem, což je bílkovina, která se tvoří z aminokyselin, jež jsou získávány z krevního oběhu vlasových kořínků. Kolagen tvoří vlasové folikuly, které jsou klíčové právě pro růst vlasů. Také pomáhá udržovat vlasové folikuly v hydratovaném stavu, což je důležité pro jejich zdravý růst.

Kolagen má také účinky, které mohou pomoci zabránit vypadávání vlasů. Stárnutím se totiž přirozeně snižuje produkce kolagenu v těle a to může vést ke ztrátě elasticity a pevnosti vlasů. Přidání kolagenu do stravy, nebo používání kosmetických přípravků s kolagenem, může pomoci zlepšit zdraví a vzhled vlasů.

Některé studie také naznačují, že přidání kolagenu do stravy může pomoci při prevenci vypadávání vlasů u žen s androgenní alopecií, což je nejčastější typ vypadávání vlasů u žen. Kolagen také obsahuje aminokyselinu zvanou L-lysin, která může pomoci stimulovat růst vlasů a zlepšit jejich stav.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že kolagen sám o sobě není zdrojem všech živin, které jsou potřebné pro zdravé vlasy. Správná strava, která obsahuje dostatek vitamínů a minerálů, jako jsou vitamín C, železo a zinek, je také klíčová pro zdravé vlasy.

<Path> Budoucnost mužského vzhledu je vousatá. Vousy mužům prospívají, za zdraví i přitažlivost ale platí "pivní daň"Zdroj: independent.com, healh.com, time.com

Inca Collagen – Proč si zvolit právě tuto značku?

Už víme, co je kolagen, jaké jsou jeho druhy, k čemu slouží a jak poznat ten nejkvalitnější. A pokud se vám nechce složitě na internetu hledat podle všech možných kritérií ty nejlepší doplňky, můžeme si rovnou představit Inca Collagen. Proč si zvolit právě jej?

Inca Collagen je oblíbená značka hydrolyzovaného kolagenu v České republice i na Slovensku. Založena byla v roce 2015 Romanou Ljubasovou, vystudovanou zdravotní sestrou, která se rozhodla přejít z právnické kariéry zpět ke svému původnímu oboru, aby mohla pomáhat lidem prostřednictvím produkce kvalitního kolagenu.

Inca Collagen se stal populárním již mezi statisíci zákazníky, kteří ocenili jeho pozitivními účinky na lidské tělo. Společnost se snaží udržovat kvalitu a čistotu surovin, což zahrnuje přísné kontroly během jejich zpracování, a to vše proto, aby firma mohla nabídnout prémiový kolagen s prokázanou účinností.

Inca Collagen se skládá z bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu, který má přirozenou živou podobu, což umožňuje jeho lepší vstřebávání tělem. Má prokázané pozitivní účinky na zdraví, a proto ho doporučují i odborníci z řad lékařů a lékárníků, kteří s ním pracují v různých oborech, jako jsou traumatologie, ortopedie, dermatologie a estetická chirurgie.

Společnost navíc rozšiřuje svou nabídku o nový produkt, kolagen pro zvířata s názvem Incapet Collagen, který je určen pro domácí mazlíčky a pomáhá jim s problémy s klouby a srstí.

Pokud by vám však nestačila historie společnosti a přísné dodržování kvalitativních standardů při výrobě, zde jsou hlavní důvody, proč je Inca Collagen skvělá volba:

 • Pomáhá při prevenci stárnutí pleti a při jejím omlazení díky zajištění pružnosti, hydratace a elasticity pleti, vyhlazování jemných vrásek a ochraně kůže před oxidačním stresem.
 • Pomáhá při prevenci strií, povislé kůže a celulitidy.
 • Má vliv na hojení defektů typu akné, maskné (akné způsobené nošením roušky) a různých dermatitid.
 • Podporuje růst nových vlasů a zvyšuje jejich kvalitu, zlepšuje strukturu vlasů a regeneruje poškozené vlasové folikuly, čímž napomáhá obnovit růst vlasů.
 • Pomáhá na lámavé nehty a vyživuje je a zlepšuje růst nových zdravých nehtů.
 • Posiluje celý pohybový aparát, snižuje riziko poranění kloubů, šlach a svalů, pomáhá při rekonvalescenci po různých zraněních a napomáhá regeneraci svalových tkání.
 • Pomáhá při hojení jizev a jako prevence různých pohybových onemocnění.
 • Inca Collagen je 100% čistý prémiový kolagen s třemi typy kolagenů, které jsou v lidském těle nejvíce obsaženy, a tím zajišťuje správnou výživu pro pleť, kůži, vlasy, nehty, chrupavky, tkáně, šlachy a kosti.

Další výhody zahrnují to, že Inca Collagen je bioaktivní mořský kolagen z ověřených zdrojů, je dobře rozpustný ve vodě a výborně se vstřebává, obsahuje samostatně balené denní dávky a neobsahuje žádné přísady, aromata a příchutě. Má také pozitivní hodnocení od ověřených zákazníků a je ideální na cestování, protože si můžete sbalit pouze potřebné množství.

Jak dlouho používat kolagenové doplňky?

Odpověď je pro každého vysoce individuální, ale vezme-li se v úvahu několik ověřených studií, ve kterých se zkoumal vliv kolagenu na pleť, pak jejich účastníci užívali kolagen 4 až 12 týdnů. U řady z nich vědci zaznamenávali viditelné změny na pleti (zvýšení elasticity, lepší hydratace a pevnost pokožky) již po 6 až 8 týdnech užívání.

Zákazníci Inca Collagen mají také rozmanité zkušenosti. U někoho se mohou první účinky projevit dříve, jinému až po 10 až 12 týdnech. A právě proto i značka Inca Collagen, vycházející z dosavadních poznatků, doporučuje tříměsíční kolagenovou kúru.

A aby to nebylo z počátku tak náročné zejména finančně, nabízí společnost slevové balíčky a dárkové sety, které udělají radost nejen vám, ale i vašim domácím mazlíčkům.

Zdroj: Incacollagen.cz, ncbi.nlm.nih.gov, researchgate.net, Youtube kanál Inca Collagen official

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop