Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

V době informačního chaosu, umělé inteligence a vědeckých objevů je těžké najít pevné základy, o které se můžeme opřít. Přesto nám odpovědi nabízí někdo, kdo žil před více než 400 lety – René Descartes. Možná si jeho jméno pamatujete ze školy, ale jeho filozofie je dnes aktuálnější než kdy dřív. Proč bychom se měli o tohoto slavného myslitele zajímat i v roce 2025?
Redakce LUI Redakce LUI Autor
24. 3. 2025

Vcelku znepokojivá myšlenka, že i naše samotné myšlení, tedy něco tak niterného a na první pohled svobodného, je součástí simulace, se opírá o moderní úvahy popularizované švédským filozofem a futurologem Nickem Bostromem nebo technokratem, podnikatelem a v současné době také poradcem amerického prezidenta Elonem Muskem. Možná vás ale překvapí, že podobnými úvahami se zaobíral i slavný francouzský filozof žijící v první polovině 17. století, René Descartes.

René Descartes ve své MetoděMeditacích o první filozofii systematicky pochyboval o všem, včetně reality samotné. Představil dokonce myšlenkový experiment „zlého démona“, který by nás mohl klamat natolik, že bychom celý svět vnímali jen zdánlivě, zatímco skutečnost by byla úplně jiná. Tato představa se velmi podobá moderním teoriím o simulaci.

Tvrdil ale, že ať už svět kolem nás iluzí je, nebo není, právě myšlení samotné je důkazem naší existence. Jinými slovy, i kdyby byla realita simulací, naše vědomí existuje minimálně jako subjekt simulace. To by znamenalo, že ačkoliv můžeme být součástí nějakého systému, samotný fakt, že přemýšlíme, nemůže být popřen.

Descartova myšlenka v současnosti

Moderní filozofové a vědci se ptají, zda by mohla být i samotná mysl simulovaná, například běžící v nějakém kvantovém superpočítači. Pokud by naše myšlenky byly jen procesy uvnitř simulace, pak by bylo možné, že neexistujeme jako nezávislé bytosti, ale jen jako programy v širší simulované realitě.

Descartes by na to pravděpodobně odpověděl: „Možná je vše iluzí, ale pokud o této iluzi přemýšlím, musím existovat alespoň jako myslící bytost.“ I v případě simulace by tedy platilo Cogito, ergo sum – jen bychom možná museli dodat „… v simulaci.“

<Path> Je svět kolem nás skutečný? Můžeme být jen virtuální „blekotající blázni“ k pobavení „jiných entit“? Slavný astrofyzik věří, že ne, důkazy ovšem nemáZdroj: time.com, scienceworld.cz, scientificamerican.com

Bůh jako záruka reality

Pro Descarta byla existence Boha coby dokonalé entity únikem z pasti znepokojující myšlenky. Tvrdil, že Bůh je dokonalá bytost, a proto nás nemůže klamat – schopnost klamu je podle něj důkazem nedokonalosti. A proto svět, který vnímáme, nemůže být pouhou iluzí nebo simulací. Jinými slovy, Bůh je podle Descarta zárukou pravdivosti naší reality.

Tipy redakce

Pokud bychom přijali hypotézu, že svět je simulací, pak bychom mohli říct, že „stvořitelem“ této simulace není tradiční Bůh, ale pokročilá bytost nebo entita, která je schopna tuto simulaci provozovat. V tomto scénáři by mohl být „Bůh“ chápán jako programátor či vyšší inteligence, která stvořila náš svět podobně, jako Descartes chápal Boha jako stvořitele reality.

Již zmiňovaný Nick Bostrom spekuluje, že pokud je svět simulací, existuje vyšší inteligence, která ho vytvořila, což by mohlo být paralelou k teistickému konceptu Boha – jen by tento „Bůh“ nebyl nutně všemocný. Stačilo by, aby byl technologicky pokročilejší než my. V tomto smyslu by náš svět mohl být jakousi „božskou simulací“, která nám byla dána k prozkoumání.

Jak to tedy je?

Pokud by náš svět byl simulací, vyvstává otázka, zda by v tom byl vůbec rozdíl – pokud nepoznáme, že jsme v simulaci, není náš svět pro nás stejně „skutečný“? A pokud existuje někdo, kdo tuto simulaci vytvořil, nemá vlastně stejné atributy jako Bůh podle tradičních představ zažitých napříč kulturami? Ať už jsme stvořeni Bohem, nebo žijeme v simulaci, stále platí Descartovo: Myslím, tedy jsem. Otázka zůstává: ale kde vlastně „jsme“?

Zdroj: Wikipedia.org, Nickbostrom.com, Wikisofia.cz, ChatGPT Descartes, britannica.com, uvic.ca

Populární
články

Produkt je ideální pro ty, kteří často cestují a potřebují tak šetřit s místem v zavazadle – strojek i s pouzdrem nezabere více prostoru než tenisový míček
STYL

RECENZE: Holení jako z budoucnosti. Novinka od Panasonicu je designovým klenotem pro ty, kteří hledají styl a způsob, jak během cestování šetřit prostorem v zavazadle

Autor: Jakub Starý
Příznaky ADHD i C-PTSD se v řadě bodů shodují – liší se ale jejich příčina, a tím pádem i léčba
LIDÉ

„Věřil jsem, že mám ADHD. Za moje ‚divnosti‘ ale mohly sexuální zážitky,“ říká muž, kterého štve neznalost odborníků

Autor: Veronika Košťálková
Tělo se pro někoho může stát vlastně vězením
LIDÉ

„Tělocvikářka mě ponížila před spolužáky, pohyb jsem začal nenávidět. Svou tloušťku zajídám a nevím, jak dál,“ popisuje obézní Petr

Autor: Mirka Dobešová
Takzvaná „spirála úzkosti“ zapojuje tělo, myšlenky a emoce. Když lépe pochopíme, jak úzkost funguje, snáze z ní dokážeme vystoupit
LUI BALANCE

„Milá úzkosti, drž už hubu!“ aneb Jak si udržet nadhled, když vás trápí záchvaty paniky?

Autor: Veronika Košťálková
I po náhodném sexu s někým novým můžete zažít hluboký, intimní dialog
HOT!

„Problémem není sex – ale emoční neupřímnost.“ Proč se vyplatí změnit pohled na „kulturu promiskuity“?

Autor: Veronika Košťálková
Je nevěra natolik zásadní událost, že si zaslouží konec vztahu?
LIDÉ

Terapeutka odhaluje důvody, proč lidé podvádějí – a proč je čas zbořit tabu

Autor: Michal Černý
Skutečně lze "hacknout" vlastní tělo?
LUI BALANCE

Erekce jako v 18 a sexuální výkon mladíků: biohacker, jenž chce žít věčně, má recept na omlazení všeho. Jaké volí metody?

Autor: Mirka Dobešová
Vyprazdňování v přírodě může pomoci našemu zdraví i přírodě
LUI BALANCE

Na záchod? Nikdy! Japonec razí životní filozofii noguso: už 50 let se vyprazdňuje jen v lese a místa vykonané potřeby bedlivě sleduje

Autor: Kateřina Kučerová
Pozvání vždy neplatí pro „plus jedničky“ – berte v tomto ohledy na partnera i na své kamarády
LIDÉ

„Jsme na cestě!“ Proč si vaši kamarádi tajně přejí, ať s sebou neberete svého partnera?

Autor: Veronika Košťálková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop