Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

V době informačního chaosu, umělé inteligence a vědeckých objevů je těžké najít pevné základy, o které se můžeme opřít. Přesto nám odpovědi nabízí někdo, kdo žil před více než 400 lety – René Descartes. Možná si jeho jméno pamatujete ze školy, ale jeho filozofie je dnes aktuálnější než kdy dřív. Proč bychom se měli o tohoto slavného myslitele zajímat i v roce 2025?
Redakce LUI Redakce LUI Autor
24. 3. 2025

Vcelku znepokojivá myšlenka, že i naše samotné myšlení, tedy něco tak niterného a na první pohled svobodného, je součástí simulace, se opírá o moderní úvahy popularizované švédským filozofem a futurologem Nickem Bostromem nebo technokratem, podnikatelem a v současné době také poradcem amerického prezidenta Elonem Muskem. Možná vás ale překvapí, že podobnými úvahami se zaobíral i slavný francouzský filozof žijící v první polovině 17. století, René Descartes.

René Descartes ve své MetoděMeditacích o první filozofii systematicky pochyboval o všem, včetně reality samotné. Představil dokonce myšlenkový experiment „zlého démona“, který by nás mohl klamat natolik, že bychom celý svět vnímali jen zdánlivě, zatímco skutečnost by byla úplně jiná. Tato představa se velmi podobá moderním teoriím o simulaci.

Tvrdil ale, že ať už svět kolem nás iluzí je, nebo není, právě myšlení samotné je důkazem naší existence. Jinými slovy, i kdyby byla realita simulací, naše vědomí existuje minimálně jako subjekt simulace. To by znamenalo, že ačkoliv můžeme být součástí nějakého systému, samotný fakt, že přemýšlíme, nemůže být popřen.

Descartova myšlenka v současnosti

Moderní filozofové a vědci se ptají, zda by mohla být i samotná mysl simulovaná, například běžící v nějakém kvantovém superpočítači. Pokud by naše myšlenky byly jen procesy uvnitř simulace, pak by bylo možné, že neexistujeme jako nezávislé bytosti, ale jen jako programy v širší simulované realitě.

Descartes by na to pravděpodobně odpověděl: „Možná je vše iluzí, ale pokud o této iluzi přemýšlím, musím existovat alespoň jako myslící bytost.“ I v případě simulace by tedy platilo Cogito, ergo sum – jen bychom možná museli dodat „… v simulaci.“

<Path> Nemá ruce ani nohy, přesto pomáhá milionům lidí po celém světě: Příběh Nicka Vujicice, jednoho z nejlepších motivátorů současnostiZdroj: cbn.com, pastorsbio.com, idealist.org, YT Petr Hochman/Se svolením, brightside.me

Bůh jako záruka reality

Pro Descarta byla existence Boha coby dokonalé entity únikem z pasti znepokojující myšlenky. Tvrdil, že Bůh je dokonalá bytost, a proto nás nemůže klamat – schopnost klamu je podle něj důkazem nedokonalosti. A proto svět, který vnímáme, nemůže být pouhou iluzí nebo simulací. Jinými slovy, Bůh je podle Descarta zárukou pravdivosti naší reality.

Tipy redakce

Pokud bychom přijali hypotézu, že svět je simulací, pak bychom mohli říct, že „stvořitelem“ této simulace není tradiční Bůh, ale pokročilá bytost nebo entita, která je schopna tuto simulaci provozovat. V tomto scénáři by mohl být „Bůh“ chápán jako programátor či vyšší inteligence, která stvořila náš svět podobně, jako Descartes chápal Boha jako stvořitele reality.

Již zmiňovaný Nick Bostrom spekuluje, že pokud je svět simulací, existuje vyšší inteligence, která ho vytvořila, což by mohlo být paralelou k teistickému konceptu Boha – jen by tento „Bůh“ nebyl nutně všemocný. Stačilo by, aby byl technologicky pokročilejší než my. V tomto smyslu by náš svět mohl být jakousi „božskou simulací“, která nám byla dána k prozkoumání.

Jak to tedy je?

Pokud by náš svět byl simulací, vyvstává otázka, zda by v tom byl vůbec rozdíl – pokud nepoznáme, že jsme v simulaci, není náš svět pro nás stejně „skutečný“? A pokud existuje někdo, kdo tuto simulaci vytvořil, nemá vlastně stejné atributy jako Bůh podle tradičních představ zažitých napříč kulturami? Ať už jsme stvořeni Bohem, nebo žijeme v simulaci, stále platí Descartovo: Myslím, tedy jsem. Otázka zůstává: ale kde vlastně „jsme“?

Zdroj: Wikipedia.org, Nickbostrom.com, Wikisofia.cz, ChatGPT Descartes, britannica.com, uvic.ca

Populární
články

Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Observatoře na Roque de Los Muchachos
CESTOVÁNÍ

Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky

Autor: Mirka Dobešová
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová
Produkt je ideální pro ty, kteří často cestují a potřebují tak šetřit s místem v zavazadle – strojek i s pouzdrem nezabere více prostoru než tenisový míček
STYL

RECENZE: Holení jako z budoucnosti. Novinka od Panasonicu je designovým klenotem pro ty, kteří hledají styl a způsob, jak během cestování šetřit prostorem v zavazadle

Autor: Jakub Starý
Po pandemii covidu začalo k prepperství inklinovat ještě více lidí
TRENDY

Správného „doomsday preppera“ apokalypsa nezaskočí. Jak vypadají domácí přípravy na konec světa?

Autor: Veronika Košťálková
Pokud je pro vás výhled u přechodného bydliště jednou z nejdůležitějších složek ubytování, tady budete plně spokojeni
Living 2/24

„Radiátor jsme vyrobili z odřezků trubek, místo skleniček máme kádinky,“ popisují Jan a Michaela, jak k životu přivedli Loft v podhůří

Autor: Michal Černý
Byť jsou teď menší prsa „módní“, mnoho žen sní o méně bujných vnadech z jiných důvodů. Vadí jim bolesti zad a nevyžádané pohledy
TĚLO & MYSL

„Sbohem, plný dekolte!“ aneb Proč si teď tolik žen nechává chirurgicky zmenšit poprsí?

Autor: Veronika Košťálková
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser
Volba papeže je symbolem i signálem. Komu bude nový pontifik naslouchat?
AKTUALITY

Nový papež, staré postoje? Lev XIV. vzbuzuje obavy queer katolíků

Autor: Šimon Hauser
Stárnutí mozku neprobíhá lineárně – pomyslným bodem zlomu jsou 44. narozeniny
TĚLO & MYSL

Od jakého věku začne váš mozek rychleji stárnout? ⁠Vědci odhalili „kritické okno“, kdy je nejvyšší čas na prevenci

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop