Psychedelika mění rasisty v lidumily a v „ultimátní realitě“ potlačují ego. Jsou tyto látky univerzální cestou ke „světovému míru“?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Psychedelika mění rasisty v lidumily a v „ultimátní realitě“ potlačují ego. Jsou tyto látky univerzální cestou ke „světovému míru“?

Po celá tisíciletí lidé užívali různé přírodní látky k tomu, aby změnili své nálady, vnímání, ale třeba i zkreslili svůj smysl pro realitu. Napříč historií lze naleznout nespočet náboženských a kulturních rituálů, jimž se za využití těchto látek – které dnes označujeme jako psychedelika – oddávali lidé po celém světě. Jak navíc ukazuje dnešní moderní věda, mnohá psychedelika či jejich sloučeniny mohou vést k tak hlubokým prožitkům, že v případě jejich (moderovaného) užití se lze zbavit i těžkých břemen, jako jsou deprese, ale třeba i závislosti. A podle vědců z John Hopkins University mozek může mít po užití psychedelik dokonce pocit, že se připojuje k (vyšší) „ultimátní realitě“…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
2. 4. 2025

Psychedelika napříč věky

Ať už je to směs rostlin označovaná jako ayahuasca, která má hluboké kořeny užití v jihoamerických domorodých kulturách, peyotl, tedy kaktus, jenž obsahuje meskalin a jeho využití je úzce spojováno s domorodými kmenovými rituály původních obyvatel Severní Ameriky, či psylocybin klasicky obsažený v lysohlávkách a užívaný v rámci rituálů vedoucích k dosažení hlubokého duchovního osvícení, látky s psychedelickým účinkem lidé užívali od pradávna. Cíl byl jasný: dojít do stavu změny vnímání, resp. přivést jednotlivce k hlubokému pochopení sebe sama a své existence v celém vesmíru.

Do jisté míry by v souvislosti s užitím psychedelik bylo možné hovořit o duchovním či psychologickém uzdravení skrze nalezení smyslu života a propojení s vyššími entitami či přírodou. Psychedelika totiž mohou poměrně významným způsobem změnit způsob, jak vnímáme čas, prostor i naši identitu. „Existuje řada způsobů, jak můžeme změnit naše vnímání. Zmínit lze třeba meditaci, jógu… Ale psychedelika se ve způsobu působení významně liší. Jako kdybyste srovnávali postupný výstup na vrcholek hory a okamžité katapultování na vrchol. Pak máte zvýšenou schopnost porozumět úrovni složitosti života, o které jste ani nevěděli, že ji máte,“ vysvětluje tak přední světový specialista na psychedelika James Fadiman.

Ultimátní realita jako cesta k lepšímu duševnímu zdraví

Samozřejmě, že v případě užití psychedelik v rámci šamanských rituálů se nikdo příliš nezabýval tím, jak přesně tyto látky na člověka působí. Zajímavé však je, že i když dnes již víme, že sloučeniny jako třeba zmiňovaný psilocybin se vážou na serotoninové receptory v centrálním nervovém systému, neurovědci stále nechápou, co spojuje výsledné halucinace a pocity odlišného vnímání reality s jistým duchovním prožitkem, který někteří dokonce popisují jako „setkání s bohem“ či proniknutí do vyšší „ultimátní reality“.

Tipy redakce

Konkrétně na tuto problematiku se pak zaměřil již zmiňovaný vědecký tým z John Hopkins University, který zároveň zkoumal léčebný efekt těchto prožitků. „Zkušenosti, které lidé popisují jako setkání s bohem, jsou hlášeny po tisíce let a pravděpodobně tvoří základ mnoha světových náboženství. Přestože moderní západní medicína obvykle nepovažuje duchovní či náboženské zkušenosti za jeden z nástrojů v boji proti nemocem, naše zjištění naznačují, že právě tyto prožitky často vedou ke zlepšení duševního zdraví,“ shrnul specialista Roland Griffiths v minulosti dosavadní poznatky. Ne náhodou jsou tedy již některá psychedelika postupně užívána k léčbě přetrvávajících klinických depresí apod.

Zdroj: Giphy

Smrt ega a jednotné vědomí

Poměrně specifickým zážitkem, který je s užitím psychedelik také spojován, je prožitek „smrti ega“, kdy dojde v jistém slova smyslu ke „ztrátě“ osobní identity. Právě smrt ega a s ní související jednota vědomí jsou dvěma klíčovými pojmy, které jsou v mnoha kulturách považovány za hluboce transformativní prožitky úzce související s užitím psychedelik. Dochází totiž k setření hranice mezi jednotlivcem a okolním světem a člověk díky tomu může přestat být svázán svými rolemi, návyky, ale třeba i traumaty – nakonec totiž dochází k závěru, že je „jen“ součástí jednoho velkého celku. Právě díky tomu mohou mnozí následně změnit svůj pohled na život, smysl své existence, ale i vztahy k druhým. A rovnou i jeden příklad za všechny: roce 2023 se součástí vědeckého pokusu na University of Chicago stal vůdce bílé rasistické skupiny, jemuž byla podána látka MDMA. „Tato zkušenost mi pomohla vyřešit můj vysilující osobní problém,“ shrnul po svém psychedelickém zážitku muž, jenž záhy rasistickou ideologii opustil a uvedl, že láska je jediná věc, na které záleží.

V roce 2020 se na problematiku potlačení ega pomocí psychedelik zaměřil i cílený výzkum a skeny mozku prokázaly, že v případě těch, kdo užili psychedelika, je patrné „odvrácení centra ega“, resp. snížení aktivity souvisejícího mozkového centra o 15-30 procent. A byť to možná zní příliš vědecky, stručný výklad je jasný: lidé, kteří užijí psychedelika, právě díky tomu často zažívají vyšší míru propojení s okolním světem a méně pocitu sebe sama či vlastního ega. „Psychedelika nám mohou pomoci sdílet jednotné vědomí,“ tvrdí tak klinický psycholog a spoluzakladatel Centra pro výzkum psychedelik a vědomí William Richards, dle nějž psychedelika lidem zprostředkovávají pocit jednoty přesahující prostor a čas.  

<Path> Cycle in the footsteps of old Baroque masters - the many attractions of the Baroque cycling trails in the Plzeň RegionZdroj:

Jednotné vědomí a láska pro každého?

Nakonec by se tedy mohlo zdát, že psychedelika jsou skvělým „lékem“ na dnešní bolesti. A to nejen v rovině individuální, ale i celospolečenské. Ostatně, bylo by fantastické, kdyby stačilo všem, kdo vyjadřují vůči druhým z jakýchkoliv příčin zlobu či nenávist, podat psychedelika – a oni by záhy prozřeli a všude okolo spatřili jen samou lásku. Bohužel, tak snadné to ale nebude. Ačkoliv psychedelika skutečně mohou pomoci při otevírání uzavřených schránek vědomí a mohou jej efektivně měnit, ne vždy to musí být k lepšímu. Zejména v případě neopatrného užívání mohou být dopady spíš škodlivé – a nezodpovědné užití psychoaktivních látek je již také prokazatelně spojeno s nebezpečným chováním kvůli narušení myšlenkových pochodů. I proto např. Fadiman důsledně nabádá, aby psychedelika byla podávána pod odborným dohledem terapeuta či jiného kompetentního odborníka, který člověku následně pomůže porozumět jeho prožitkům.

Zdroj: popularmechanics.com, bigthink.com, nature.com, hopkinsmedicine.org, apa.org, psychiatry.uchicago.edu, sciencedirect.com, theguardian.com, nida.nih.gov

Populární
články

Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Pornhub každoročně zveřejňuje přehled Pride Insights s daty o sledovanosti queer obsahu.
TRENDY

Kdo vládne gay filmům pro dospělé? Pornhub zveřejnil nejpopulárnější hvězdy roku 2025

Autor: Šimon Hauser
Jack Twist (Jake Gyllenhaal) a Ennis Del Mar (Heath Ledger) v jedné z klíčových scén filmu Brokeback Mountain (2005). Příběh o lásce dvou mužů, která vzniká na izolované pastvině ve Wyomingu, se stal symbolem queer reprezentace na filmovém plátně a změnil způsob, jakým Hollywood vypráví o intimitě, touze a vnitřním zápasu.
KULTURA

Nejslavnější gay romance všech dob znovu v kinech. Zkrocená hora zůstává jedním z největších příběhů queer kinematografie

Autor: Šimon Hauser
Politika podle něj není jen o sloganech, ale o konkrétních opatřeních. „Na rozdíl od jiných stran nabízíme řešení, která opravdu reagují na to, co mladou generaci trápí,“ říká.
LIDÉ

„V patnácti jsem chodil na plesy a politika šla mimo mě. Dnes vedu Mladé Pirátstvo a kandiduju do sněmovny,“ říká Kristián Sušer, trojka jihočeské kandidátky za Piráty

Autor: Šimon Hauser
Monika Pločová ví, jak vypadá závislost zevnitř. Dnes pomáhá lidem najít cestu zpátky k sobě i k životu bez útěků.
LIDÉ

„Při léčbě závislostí je klíčové, aby terapeut uměl odložit vlastní ego,“ říká žena, která závislost poznala na vlastní kůži a dnes lidem pomáhá skrze jedinečný léčebný program

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser

E-Shop