Jak žít v době deepfake? Už filozof David Hume říkal, že světem kráčíme ošáleni vlastními smysly
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Jak žít v době deepfake? Už filozof David Hume říkal, že světem kráčíme ošáleni vlastními smysly

Ještě před pár generacemi se velcí myslitelé dohadovali, zda poznávání světa probíhá pomocí abstraktního myšlení, nebo smyslů. Skotský filozof David Hume stál na straně empirismu, ale skepticky tvrdil, že vědění vycházející ze smyslové zkušenosti může být pomýlené. Smysly nás totiž mohou klamat. Co by asi řekl na dnešní deepfake videa nebo AI zpívající hlasem Michaela Jacksona?
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
10. 3. 2025

Naše znalost světa stojí na velmi nejisté zkušenosti

Hume se domníval, že lidská mysl je prázdná tabule, na niž se postupně zapisují dojmy získávané skrze smysly. Nepřicházíme tedy na svět vybaveni žádnými vrozenými idejemi nebo absolutní pravdou.

Jako skeptik byl přesvědčen, že naše poznání světa je omezené a velmi nejisté. Mnohé naše předpoklady nejsou logicky zdůvodnitelné a místo z rozumu vycházejí ze zvyku a zkušenosti. Například upustíme-li hrnek s kávou, očekáváme, že spadne na zem. Nestavíme přitom na logických důkazech o gravitaci, ale na prostém faktu, že jsme již mnohokrát viděli, jak se přesně tohle stalo. Podobně očekáváme, že zítra vyjde slunce, protože dosud přece každý den vyšlo. Nemáme ale žádnou záruku či logický důkaz, že se tak skutečně stane i zítra.

Hume zpochybnil i existenci nějakého stabilního „já“. Naše nitro podle něj netvoří žádná trvalá entita, je to pouze proud proměňujících se vjemů, myšlenek a emocí. Jen protože naše vzpomínky a zkušenosti na sebe plynule navazují, máme pocit, že jsme stále toutéž osobou v čase.

Můžeme se tedy vůbec na něco spolehnout?

Smysly nejsou zaručený zdroj pravdy, tvrdí David Hume. S tím dnešní člověk nebude mít problém nesouhlasit. Ale pokud se na ně nemůžeme spolehnout, znamená to, že vlastně nikdy nepoznáme skutečnou podobu světa? Žijeme tedy v nekonečném bludu?

Pro klid duše by nám mělo stačit uvědomění si, že máme k dispozici jen vlastní dojmy a představy bez jistoty, zda a nakolik odpovídají realitě. Sice nemůžeme s jistotou dokázat, že svět funguje tak, jak si myslíme – ale naše zajeté zvyky a zkušenost nám umožňují v něm žít.

<Path> Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"Zdroj: David Andrlíček, Redakce

David Hume v roce 2025

Právě díky skeptickému přístupu jsou Humeovy myšlenky překvapivě aktuální v dnešním světě. V době umělé inteligence generující realistické obrazy, manipulativní rétoriky a dezinformací šířených na sociálních sítích bychom víc než kdy jindy měli jeho přístup aplikovat v praxi. Vždyť současná deepfake videa jsou učebnicovým příkladem zpochybnění samotné důvěryhodnosti našich smyslů.

Tipy redakce

Humeova filozofie nás nabádá, abychom slepě nevěřili všem informacím, které se k nám dostanou, protože naše smysly (a dnes i technologie, které jsou jejich rozšířením) mohou být snadno oklamány. Namísto spoléhání na jednu absolutní pravdu bychom měli vnímat svět kriticky, opírat se o dosavadní zkušenost a pečlivě zvažovat, co přijímáme jako skutečnost. V éře digitálních iluzí se právě důraz na zvyk a zkušenost stává klíčem k orientaci v zahlcené realitě.

Užívej dne takového, jaký je

Pokud si nemůžeme být jistí ničím jiným než vlastními dojmy, můžeme Humea číst i jako povzbuzení ve stylu carpe diem – užívej dne. Když nelze s jistotou poznat podstatu reality, nemá smysl hledat absolutní pravdu, ale spíše se soustředit na to, co právě prožíváme. Vědomě a autenticky.

Hume nepopíral význam racionality, ale zdůrazňoval, že naše rozhodování a jednání jsou založeny právě na emocích, zvyku a zkušenostech. Ani morálka nestojí na rozumu, ale na citech. Proč hledat nedosažitelné objektivní jistoty, když se můžeme zaměřit na přítomný okamžik, který můžeme vnímat a který nám přináší radost a dává smysl?

Takže, až si budete zítra kupovat ranní kávu s sebou, možná si položíte otázku: chutná káva doopravdy tak, jak chutná mně? Nebo ji každý v této kavárně vnímá jinak a jenom se shodujeme na společné iluzi? Hume by možná jen pokrčil rameny a s úsměvem dodal: důležité je, že vám příjemně nakopne den.

Zdroj: Wikipedia.org, Pojednání o lidské přirozenosti, Distance.cz, využita byla také AI ChatGPT

Populární
články

Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Buranské a nevkusné? Záleží na úhlu pohledu...
STYL

Z „módního pekla“ na výsluní: (Bílé) ponožky do sandálů prý patří a historie to potvrzuje

Autor: Mirka Dobešová
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Umělci začínají otevřeně kritizovat, že pod pódiem pravidelně vidí statický „les“ mobilních telefonů
TRENDY

„Děláte si srandu?!“ Umělci vytýkají generaci Z, že je mizerné publikum. Bude nutné zakázat mobily na koncertech?

Autor: Veronika Košťálková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová
Observatoře na Roque de Los Muchachos
CESTOVÁNÍ

Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky

Autor: Mirka Dobešová
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop