Rozhovor se stylistou Filipem Vaňkem: „Šetřílkům říkám mentální socky. Chudý hloupý muž nemá šanci nikoho zaujmout!“
Rozhovor
Zdroj: Filip Vaněk, se svolením
<Path>

Rozhovor se stylistou Filipem Vaňkem: „Šetřílkům říkám mentální socky. Chudý hloupý muž nemá šanci nikoho zaujmout!“

Filip Vaněk je uznávanou osobností v módním světě. Patří k nejvyhledávanějším a nejznámějším českým stylistům – oblékal a obléká i mnoho známých tváří. A tak jsem se jej nemohla nezeptat na to, jak podle jeho odborného oka vypadá takový dokonale oblečený muž. Anebo prostě a jednoduše „perfektní chlap“ obecně…
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
19. 7. 2023

Vnímání standardů mužské krásy se v čase hodně mění. Máte pocit, že muži někdy skutečně dosahovali očekávání společnosti, nebo je dokonale krásný muž mýtus?

Myslím si, že dokonale krásný muž rozhodně není mýtus a byť se v současné době některé skupiny zoufale snaží skrze sociální média nebo díky „sra*kám“ na Netflixu a podobných platformách podsouvat, že jinakost (škaredost) je v kurzu, není tomu tak. Vždy ti dokonale krásní získají více ať už ve formě pozornosti médií a obecenstva nebo v podobě mnohem lepšího života – čímž myslím různé příležitosti.

Jaký standard vnímáte, že je u nás nastaven nyní? Co v naší společnosti znamená perfektní muž co do vzhledu těla a co do chování?

Nedokážu mluvit za celou naši společnost, ale můžu vám říct svůj osobní názor – a víme, že veřejnost většinou mými názory potěšena není. Já si myslím, že český muž je dacan, buran. Prostě muž bez vychování, většinou škaredý, kvůli tomu, že se o sebe nestará a jak se obléká. Většinou je to také škrt bez jakékoli úrovně. Jsou samozřejmě výjimky, ale těch je opravdu málo. Hovořím tak z vlastní zkušenosti. Pozoruji okolí a muže napříč naší republikou a sociálními vrstvami.

Pro mě perfektní muž znamená, že musí samozřejmě splňovat moje estetické standardy, zároveň musí být vzdělaný a mít vyspělou sociální inteligenci. Musí mít dobrou postavu a sebekázeň. Nesmí být škrt, spořílek – já takovým lidem říkám „mentální socky“. Musí se dobře oblékat a mít velmi úspěšný byznys. Říkám to narovinu. Je to celkový balíček toho, aby mne dokázal muž zaujmout.

Když procházíte českými ulicemi, máte pocit, že se muži umějí oblékat?

To opravdu nemám. Spíš trpím a často i bohatí muži vypadají naprosto komicky.

Jaké oblékání se dnes od muže na úrovni očekává? Říká se, že dnešní doba je více uvolněná, že se nesoudíme za oblečení tak moc, jako dřív. Ale je to pravda? Opravdu mají muži v oblékání více volnosti a pronásleduje je méně kritických pohledů než dříve?

Samozřejmě, že vždy lidi soudíme podle oblečení, a to je stejné u mužů i žen. V dnešní vysoké módě mají muži opravdu více volnosti, než měli dříve, ale i tak je hranice mezi stylem a nevkusem často velmi tenká a laik ji těžce rozezná. Nižší sociální vrstvy u nás opravdu nechápou, jak se lidé – hlavně ti z módního světa – v zahraničí oblékají. Každopádně klasicky dobře oblečený muž má na rozdíl od žen tu výhodu, že nepůsobí trapně. Prostě je to stále IN. A tím „klasicky dobře“ myslím jako třeba muže, které vídáme například v Itálii.

<Path> „Ženy tlačí čas. Gayové si víc vybírají,“ říká muž, který marně hledá partnera. Problém podle něj není v něm ani v systémuZdroj: Anonymní zdroj, redakce

Myslíte si, že jsou jiná měřítka na heterosexuály a na gaye?

Nemyslím si to. Měřítka nároků na muže podle mě ovlivňuje spíš než sexuální orientace prostředí a sociální vrstva.

Obecně samozřejmě gayové o sebe víc pečují, dbají na svůj zevnějšek, ale že by byli obecně lépe vypadající, to není pravidlem.

Otázka na tělo stylistovi: Je pravidlem, že dražší oblečení = vždy lepší oblečení?

Ano, tak to opravdu je vždy bylo a vždy bude…

Pokud se podíváte do minulosti, je nějaké období, které je vám co do ideálů o mužské kráse bližší než dnešní pojetí? O standardech mužské krásy jsme pro inspiraci psali například zde.

Já se ze zásady nikam neohlížím a žiju teď a tady. Proto mě zajímá jak a v čem žiju, ne co jak bylo kdysi. Pro mě to musí být kombinace všeho – velmi dobrého zevnějšku včetně určitého zpomalení stárnutí. S velmi úspěšnou kariérou souvisí velká moc, a ta je na muži vždycky sexy. S tím souvisí i ta výše zmíněná sociální inteligence. Víte, já už za svůj život viděl spousty krásných mužů, kteří ale byli hloupí a mentální socky. Žijí přízemní životy a nikdy nic nedokázali. Časem zestárnou a bude po všem.

Tipy redakce

Existuje nějaký kousek oblečení, který můžete s čistým svědomím říct, že sluší každému muži?

Samozřejmě je to klasicky dokonalý a luxusní smoking! Nebo skvělé džíny a bílé triko. Pro muže je to v zásadě velmi jednoduché.

Čeho si na muži všimnete jako první? Co vás zaujme a podle čeho si řeknete, že tento muž má například styl, vkus, stará se o sebe…?

Vždy jsou to ruce: jak vypadají, jak jsou udržované, jaké na nich muž má hodinky…

Pokud potkám muže, co má na ruce Hublot, je to pro mne vykřičník, ale pokud potkám muže, co má na velmi dobře upravené ruce na zápěstí například hodinky Tank od Cartier nebo klasické Rolex či Patek Phillippe, je to pro mne signál, že se jedná o muže na úrovni s vkusem, stylem a určitého postavení, aby mne zajímal buď jako obchodní partner nebo jako potenciální životní partner (dokud jsem byl svobodný).

Někteří říkají, že krása je hlavně o vnitřku – duši. Souhlasíte s tím?

Samozřejmě, je to tak. Můžete být krásný, dobře oblečený, bohatý a úspěšný, ale pokud jste uvnitř pokřivený, je to zase nakonec vidět. Narovinu ale říkám, že uvnitř krásný muž, který je ale zároveň hloupý a chudý, rovněž nemá šanci nikoho zaujmout.

Myslíte si, že sám naplňujete nějaký standard mužské krásy, jak jej vnímáme v naší společnosti? Jak těžké je pro muže hodnotit sám sebe v rámci nějakých sociálních očekávání?

Na to vám nedokážu odpovědět. Já se snažím žít tak, abych hlavně naplnil svá očekávání a abych nikoho, na kom mi záleží, nezklamal. Klidně upravuji, co je upravit potřeba jak na mém zevnějšku, tak na mé povaze – tak, aby život se mnou byl pro mé nejbližší co nejkrásnější.

Zdroj: Filip Vaněk, LUI, redakce

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop