Vyzrajte na akné: S pupínky a boláky je třeba bojovat na všech frontách. Kromě kosmetiky pomáhá i spánek nebo správná dieta
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Vyzrajte na akné: S pupínky a boláky je třeba bojovat na všech frontách. Kromě kosmetiky pomáhá i spánek nebo správná dieta

Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob. Jde o chronický zánět mazových žláz a nevybírá si pohlaví ani věk. V době, která je zaměřená na zevnějšek, mohou mít viditelné nedokonalosti kůže výrazný negativní vliv na psychiku. Nehledě na to, že pupínky a vřídky jsou často bolestivé a komplikují další život. Péči o pleť a boj s akné bychom proto neměli podceňovat. Naštěstí toho pro sebe můžete udělat hodně.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
1. 8. 2023

Akné je zánět mazové žlázy – miniaturních „orgánů“ kterých máme v kůži spousty a které, když správně fungují, produkují maz, který kůži chrání před vysycháním a praskáním. Někdy se ale mazová žláza zanítí.

Zánět nevzniká sám od sebe, ale podílí se na něm řada faktorů: zvýšené množství a změna kvality kožního mazu, ucpání vývodu mazové žlázy nebo změny ve složení kožního mikrobiomu (kůži přirozené a prospěšné bakterie). A roli hraje i genetika.

Pozor na stres a špatné potraviny

„Mezi spouštěče onemocnění patří znečištěné životní prostředí, klima nebo nevhodná komedogenní kosmetika,“ říká MUDr. Jana Teplanová. Kromě vnějších faktorů mají vliv ale i životní styl a vnitřní faktory – nadmíra stresu, nedostatek spánku, hormonální nerovnováha. Zatímco hormony hrají velkou roli například v pubertě, nevyhovující spánek a vysoká hladina stresu jsou problémy, kterým čelí mnoho dospělých.

Akné může spouštět také mechanické dráždění kůže a některé typy léků. „U některých pacientů spouští akné také konzumace potravin s vysokých glykemickým indexem či mléčných výrobků,“ dokončuje výčet doktorka Teplanová. Pokud tedy bojujete s aknózní pletí, měli byste sledovat také jídelníček. Vysoký glykemický index mají potraviny plné sacharidů, například pečivo a sladkosti. Když vám prudce vzroste hladina krevního cukru, vede to v těle k zánětům a také větší produkci kožního mazu. A to oboje způsobuje akné.

Problematické je také kravské mléko. Ačkoliv se vědci neshodnou, proč u někoho způsobuje akné, statistické studie jeho vliv na zhoršený stav pokožky potvrzují. Sýry a jogurty jsou ale podle vědců neškodné.

Léčba na všech frontách

Protože je akné zánět mazových žláz, může se vyskytovat všude tam, kde je na těle těchto žláz hodně. Typicky v obličeji, ale také na ramenou nebo na zádech. „Rozvoji viditelného akné předchází fáze prvotních mikroskopických kožních změn, tzv. mikrokomedonu,“ vysvětluje Teplanová. Další jsou pak typické bílé a černé tečky, zanícené pupínky a v těžších případech hnisavé vřídky a bolestivé hrboly. To už bystě měli hledat lékaře. „Léčba středně těžkých a těžkých forem akné by měla probíhat vždy pod kontrolou dermatologa.“

Léčba akné je často dlouhodobá a kombinuje různé metody. U těžkých forem akné se uplatňují i vnitřně užívané léky (antibiotika, léky regulující činnost mazových žláz a u žen i hormonální terapie), méně vážné projevy se ošetřují lokálními přípravky.

<Path> LUI radí: Čtenář se nám svěřil s problémem, my známe odpověď. Svět je zachráněn!Zdroj:

Účinnými látkami v takových přípravcích jsou například retinoidy, antibiotika, zinek, benzoylperoxid nebo kyselina azealová. K dispozici je ale i kosmetika s přírodními účinnými látkami, například řada Cleanance od dermatologických laboratoří Eau Thermale Avène. Ta obsahuje patentovanou přírodní aktivní látku ComedoclastinTM.

ComedoclastinTM je čistě přírodní extrakt ze semen ostropestřce mariánského. Snižuje produkci mazu a působní už na úrovni mikrokomedonu. Předchází tak dalším nezánětlivým i zánětlivým změnám.

Čistota půl zdraví

A o akné to platí dvojnásob. „Základem léčby je důsledné čištění pleti, které je často opomíjené,“ upozorňuje Teplanová. „Pleť bychom měli omývat dvakrát denně, ideálně vlažnou vodou. Samozřejmostí je omytí pokožky po cvičení či zpocení. Důslednost je nezbytná především u večerní rutiny, kdy je nutné odstranit make-up, nečistoty, pot a odumřelé buňky a připravit pleť na noční regeneraci.  Možný je i princip dvojího čištění.  Nikdy by však nemělo dojít k přesušení či pnutí pokožky.“

Zdroj: Giphy

Nejsou proto vhodné přípravky s mýdlem nebo různé sprchové gely a šampony. Naopak vhodná je micelární voda nebo čistící gel, které najdete v řadě Cleanance. Na očištěnou pleť potom aplikujeme další kosmetiku jako například pečující krémy.

Pro intenzivnější boj s akné je v tomto kroku možné použít Ceanance Comedomed, koncentrovaný přípravek s ComedoclastinemTM. Určený je pro mírné až středně těžké akné a také jako pokračování po systémové léčbě retionidy. Funguje je hned – už po první týdnu používání je viditelné zlepšení. Navíc má i klinicky prokázaný efekt proti budoucímu vzniku projevů akné.

Nezapomeňte na hydrataci a ochranu

Ačkoliv je aknózní pleť mastná, je často také dehydratovaná. Můžete mít sice tendenci používat v boji proti akné přípravky, které pleť vysušují, je to ale chyba. Na suchou pleť totiž tělo reaguje tím, že zvýší produkci kožního mazu, což ovšem akné ještě zhorší. Pleť byste naopak měli dostatečně hydratovat.

Tipy redakce

Přípravek Cleanance Comedomed obsahuje 60 % termální vody Avène, která pleť zjemňuje, zklidňuje a nedráždí. Je možné ho používat dvakrát denně, a to i v kombinaci s jinými přípravky na léčbu akné (nikoliv však se systémově podávanými retinoidy).

Nakonec byste neměli zapomenout ani na ochranu před UV zářením. Z řady Avène lze doporučit Cleanance sluneční ochranu SPF 50+ určenou pro mastnou pleť s nedokonalostmi. Nejen, že nezpůsobuje akné, ale díky účinné látce Monolaurin reguluje produkci kožního mazu.

Zdroj: MUDr. Jana Teplanová, American Academy of Dermatology, venira.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop