Vyzrajte na akné: S pupínky a boláky je třeba bojovat na všech frontách. Kromě kosmetiky pomáhá i spánek nebo správná dieta
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Vyzrajte na akné: S pupínky a boláky je třeba bojovat na všech frontách. Kromě kosmetiky pomáhá i spánek nebo správná dieta

Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob. Jde o chronický zánět mazových žláz a nevybírá si pohlaví ani věk. V době, která je zaměřená na zevnějšek, mohou mít viditelné nedokonalosti kůže výrazný negativní vliv na psychiku. Nehledě na to, že pupínky a vřídky jsou často bolestivé a komplikují další život. Péči o pleť a boj s akné bychom proto neměli podceňovat. Naštěstí toho pro sebe můžete udělat hodně.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
1. 8. 2023

Akné je zánět mazové žlázy – miniaturních „orgánů“ kterých máme v kůži spousty a které, když správně fungují, produkují maz, který kůži chrání před vysycháním a praskáním. Někdy se ale mazová žláza zanítí.

Zánět nevzniká sám od sebe, ale podílí se na něm řada faktorů: zvýšené množství a změna kvality kožního mazu, ucpání vývodu mazové žlázy nebo změny ve složení kožního mikrobiomu (kůži přirozené a prospěšné bakterie). A roli hraje i genetika.

Pozor na stres a špatné potraviny

„Mezi spouštěče onemocnění patří znečištěné životní prostředí, klima nebo nevhodná komedogenní kosmetika,“ říká MUDr. Jana Teplanová. Kromě vnějších faktorů mají vliv ale i životní styl a vnitřní faktory – nadmíra stresu, nedostatek spánku, hormonální nerovnováha. Zatímco hormony hrají velkou roli například v pubertě, nevyhovující spánek a vysoká hladina stresu jsou problémy, kterým čelí mnoho dospělých.

Akné může spouštět také mechanické dráždění kůže a některé typy léků. „U některých pacientů spouští akné také konzumace potravin s vysokých glykemickým indexem či mléčných výrobků,“ dokončuje výčet doktorka Teplanová. Pokud tedy bojujete s aknózní pletí, měli byste sledovat také jídelníček. Vysoký glykemický index mají potraviny plné sacharidů, například pečivo a sladkosti. Když vám prudce vzroste hladina krevního cukru, vede to v těle k zánětům a také větší produkci kožního mazu. A to oboje způsobuje akné.

Problematické je také kravské mléko. Ačkoliv se vědci neshodnou, proč u někoho způsobuje akné, statistické studie jeho vliv na zhoršený stav pokožky potvrzují. Sýry a jogurty jsou ale podle vědců neškodné.

Léčba na všech frontách

Protože je akné zánět mazových žláz, může se vyskytovat všude tam, kde je na těle těchto žláz hodně. Typicky v obličeji, ale také na ramenou nebo na zádech. „Rozvoji viditelného akné předchází fáze prvotních mikroskopických kožních změn, tzv. mikrokomedonu,“ vysvětluje Teplanová. Další jsou pak typické bílé a černé tečky, zanícené pupínky a v těžších případech hnisavé vřídky a bolestivé hrboly. To už bystě měli hledat lékaře. „Léčba středně těžkých a těžkých forem akné by měla probíhat vždy pod kontrolou dermatologa.“

Léčba akné je často dlouhodobá a kombinuje různé metody. U těžkých forem akné se uplatňují i vnitřně užívané léky (antibiotika, léky regulující činnost mazových žláz a u žen i hormonální terapie), méně vážné projevy se ošetřují lokálními přípravky.

<Path> Beauty bloger Adrian Brandýs radí, jak se správně starat o svou pokožkuZdroj: Jan Witek

Účinnými látkami v takových přípravcích jsou například retinoidy, antibiotika, zinek, benzoylperoxid nebo kyselina azealová. K dispozici je ale i kosmetika s přírodními účinnými látkami, například řada Cleanance od dermatologických laboratoří Eau Thermale Avène. Ta obsahuje patentovanou přírodní aktivní látku ComedoclastinTM.

ComedoclastinTM je čistě přírodní extrakt ze semen ostropestřce mariánského. Snižuje produkci mazu a působní už na úrovni mikrokomedonu. Předchází tak dalším nezánětlivým i zánětlivým změnám.

Čistota půl zdraví

A o akné to platí dvojnásob. „Základem léčby je důsledné čištění pleti, které je často opomíjené,“ upozorňuje Teplanová. „Pleť bychom měli omývat dvakrát denně, ideálně vlažnou vodou. Samozřejmostí je omytí pokožky po cvičení či zpocení. Důslednost je nezbytná především u večerní rutiny, kdy je nutné odstranit make-up, nečistoty, pot a odumřelé buňky a připravit pleť na noční regeneraci.  Možný je i princip dvojího čištění.  Nikdy by však nemělo dojít k přesušení či pnutí pokožky.“

Zdroj: Giphy

Nejsou proto vhodné přípravky s mýdlem nebo různé sprchové gely a šampony. Naopak vhodná je micelární voda nebo čistící gel, které najdete v řadě Cleanance. Na očištěnou pleť potom aplikujeme další kosmetiku jako například pečující krémy.

Pro intenzivnější boj s akné je v tomto kroku možné použít Ceanance Comedomed, koncentrovaný přípravek s ComedoclastinemTM. Určený je pro mírné až středně těžké akné a také jako pokračování po systémové léčbě retionidy. Funguje je hned – už po první týdnu používání je viditelné zlepšení. Navíc má i klinicky prokázaný efekt proti budoucímu vzniku projevů akné.

Nezapomeňte na hydrataci a ochranu

Ačkoliv je aknózní pleť mastná, je často také dehydratovaná. Můžete mít sice tendenci používat v boji proti akné přípravky, které pleť vysušují, je to ale chyba. Na suchou pleť totiž tělo reaguje tím, že zvýší produkci kožního mazu, což ovšem akné ještě zhorší. Pleť byste naopak měli dostatečně hydratovat.

Tipy redakce

Přípravek Cleanance Comedomed obsahuje 60 % termální vody Avène, která pleť zjemňuje, zklidňuje a nedráždí. Je možné ho používat dvakrát denně, a to i v kombinaci s jinými přípravky na léčbu akné (nikoliv však se systémově podávanými retinoidy).

Nakonec byste neměli zapomenout ani na ochranu před UV zářením. Z řady Avène lze doporučit Cleanance sluneční ochranu SPF 50+ určenou pro mastnou pleť s nedokonalostmi. Nejen, že nezpůsobuje akné, ale díky účinné látce Monolaurin reguluje produkci kožního mazu.

Zdroj: MUDr. Jana Teplanová, American Academy of Dermatology, venira.cz

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser
Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý

E-Shop