Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: LUSH, se svolením

Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!

Každou chvilku se dozvídáme o nějakém převratném objevu, který pomůže snad na všechno od mastné pleti po stres. Existuje řada preparátů, produktů a všemožných směsí v tekutém, tuhém nebo třeba i pěnovém provedení. A je to matoucí. Je toho tolik a těžko pochopit každé složení. Jedno ale známe všichni: sůl. Ta mořská je pro naše tělo při zevním použití malým blahodárným zázrakem. A funguje na mnoho neduhů. Třeba právě i na tu mastnotu nebo nervíky.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
23. 6. 2023

Uvelebte se a dýchejte.

Kdo by nemiloval odpočinek ve vyhřáté vaně s trochou voňavé soli, která příjemně zvláční pokožku, a ještě za sebou zanechá dojem klidu a projevené sebelásky. Péče o sebe samotného je klíčová, pokud jde jak o zdraví fyzické, tak psychické. Takže není divu, že se hlavní hrdinové romantických filmů často uchylují k uklidňujícímu rituálu v koupelně. Příjemné osvětlení, hřejivé objetí vody a nádech, výdech…

Když se řekne „sůl v kosmetice“, co vás napadne? Sypký přípravek do lázně? Správně, ale ono je toho mnohem víc! Pojďte se nechat inspirovat!

Odkud pochází sůl?

To je hodně široká otázka a my si ji pěkně omezíme na sůl využívanou v kosmetice. A aby to bylo ještě snazší, inspirujeme se u značky LUSH, která je pro své kosmetické produkty na bázi soli známá.

Ve výrobcích, jako je peeling na tělo a obličej Ocean SaltRub Rub Rub, Lush používá vzácnou, ručně sbíranou mořskou sůl, kterou získává přímo od místních obchodníků v Portugalsku. To je nejen efektivní, ale i etické, protože tento způsob sběru, který obchodníci dědí z generace na generaci, pomáhá chránit přírodní stanoviště, jako je například portugalský komplex solných pánví Samouco v ústí řeky Tejo. Tento důležitý biotop tak i nadále může být domovem a úkrytem pro mnoho ryb a ptáků. A taky tu roste na 400 druhů rostlin. Vše je naštěstí udržováno v rovnováze a lidská ruka zatím nestihla tuto nádheru zničit.

Ale dost bylo úvodu, přejdeme rovnou k jádru pudla, protože výčet využití soli v kosmetice opravdu není krátký. Že už jste napjati? Tak pojďme na to!

Peeling

Že něco takového neprovozujete a zní to bolavě? Ne, peeling opravdu nezahrnuje škrabku na brambory a nejedná se o žádnou invazivní proceduru. Naopak se můžete pohýčkat a užít si příjemné „škrabkání“, které pokožce uleví. Přípravky na peeling určené se jemně třou o povrch jak těla, tak obličeje. Doporučuje se to dělat jednou týdně a napřed je potřeba ošetřované místo namočit.  

Výhody: Krystalky soli odstraňují odumřelé kožní buňky a pleť zanechávají svěží a zářivou. A to nejen, že vypadá dobře, také zmizí i nepříjemná oloupaná místečka. A to třeba na obličeji jistě ocení ti, kdo používají dekorativní kosmetiku a make-up se jim do těchto krizových partií zanáší.

Tipy: Hlavně si nedřete kuchyňskou sůl o čelo. Zkuste spíš jemnou sůl doplněnou pečujícími složkami jako zvláčňující avokádové máslo, kokosový olej nebo glycerin. A existují i varianty výhradně na tělo, které se dají použít i na mytí vlasů!

<Path> „Osciluju někde mezi sebepřijetím, výmluvami a sebetrýzněním,“ říká pětadvacetiletý Matěj, který se trápí na seznamceZdroj: Matěj, redakce

Čištění pleti

Viděli jste Trosečníka z roku 2000 s Tomem Hanksem? Vzpomínáte si, jak ho urputně bolel hnisavý váček pod zubem? A všimli jste si, čím ranku ošetřoval? Ano, kromě jiného si ústa vyplachoval slanou mořskou vodou. A to byl sakra dobrý nápad, protože sůl má antimikrobiální vlastnosti.

Výhody: Zánětlivá místečka (akné) se díky soli pročistí a mohou se lépe hojit! Současně se může snížit tvorba nových.

Tipy: Víte, co je čistící roláda? Jedná se o produkt, u něhož stačí uždíbnout jen maličkou část, smíchat ji s trochou vody a jemňoučké čistítko je na světě! Obsahuje kromě soli i mořské řasy a kalamín, což je takový malý zázrak v boji proti mastnotě, a tedy i akné. No a pro klasiky je tu i verze běžného tuhého mýdla v krásném barevném provedení.

Pryč s leskem a póry!

Kdy jste byli naposledy na pláži? Cákání se v moři s sebou nese i jednu na první pohled nepříjemnost – totiž vysušování vlasů a kůže. Kůže pak pije hydratační krém všemi doušky tak akčně, že někdy dokonce pálí, jakmile se jí dotkne uklidňující emulze. Ale stejně jako oheň – i sůl, pokud je zvládnuta dobře, může být skvělým pomocníkem.

Výhody: Stahující účinek soli pomáhá zmatňovat pleť a mírně stahovat póry.

Tipy redakce

A co ty vlasy?

O vlasech jsem se zmínila v předchozím odstavci. A stejně jako je to s pletí, i tady lze sůl využít naopak ve prospěch věci.

Výhody: Mastící se, mdlé a zplihlé vlasy? Díky soli můžete svým vlasům dodat na objemu! Co se dá někdy taky trochu přehnat na pláži, je v kontrolovaném prostředí se správně vyváženým produktem tip top!

Tipy: S obsahem mořské soli existují nejen šampony (třeba ještě s mořskou řasou nebo s wasabi), ale i třeba kondicionéry nebo spreje pro vlasový styling.

Žádné plýtvání!

Kosmetika má řadu výhod, ale je potřeba s ní zacházet s ohledem na upozornění na obalu. To většinou důrazně doporučuje vypotřebovat balení do určitého termínu od otevření. To proto, že i kosmetika podléhá zkáze, a pokud používáme prošlé produkty, v lepším případě mohou pouze ztratit svoje vlastnosti. V tom horším nám klidně i způsobit nějaké problémy.

Výhody: Sůl, když se použije náležité množství, může sloužit jako přírodní konzervant a pomáhat udržet složení produktů déle čerstvé! Takže taková koupelová sůl určitě neprojde za pár týdnů a můžete se cachtat skoro až do aleluja!

Zdroj: LUSH.com, IG: @lushcr

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop