Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: LUSH, se svolením

Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!

Každou chvilku se dozvídáme o nějakém převratném objevu, který pomůže snad na všechno od mastné pleti po stres. Existuje řada preparátů, produktů a všemožných směsí v tekutém, tuhém nebo třeba i pěnovém provedení. A je to matoucí. Je toho tolik a těžko pochopit každé složení. Jedno ale známe všichni: sůl. Ta mořská je pro naše tělo při zevním použití malým blahodárným zázrakem. A funguje na mnoho neduhů. Třeba právě i na tu mastnotu nebo nervíky.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
23. 6. 2023

Uvelebte se a dýchejte.

Kdo by nemiloval odpočinek ve vyhřáté vaně s trochou voňavé soli, která příjemně zvláční pokožku, a ještě za sebou zanechá dojem klidu a projevené sebelásky. Péče o sebe samotného je klíčová, pokud jde jak o zdraví fyzické, tak psychické. Takže není divu, že se hlavní hrdinové romantických filmů často uchylují k uklidňujícímu rituálu v koupelně. Příjemné osvětlení, hřejivé objetí vody a nádech, výdech…

Když se řekne „sůl v kosmetice“, co vás napadne? Sypký přípravek do lázně? Správně, ale ono je toho mnohem víc! Pojďte se nechat inspirovat!

Odkud pochází sůl?

To je hodně široká otázka a my si ji pěkně omezíme na sůl využívanou v kosmetice. A aby to bylo ještě snazší, inspirujeme se u značky LUSH, která je pro své kosmetické produkty na bázi soli známá.

Ve výrobcích, jako je peeling na tělo a obličej Ocean SaltRub Rub Rub, Lush používá vzácnou, ručně sbíranou mořskou sůl, kterou získává přímo od místních obchodníků v Portugalsku. To je nejen efektivní, ale i etické, protože tento způsob sběru, který obchodníci dědí z generace na generaci, pomáhá chránit přírodní stanoviště, jako je například portugalský komplex solných pánví Samouco v ústí řeky Tejo. Tento důležitý biotop tak i nadále může být domovem a úkrytem pro mnoho ryb a ptáků. A taky tu roste na 400 druhů rostlin. Vše je naštěstí udržováno v rovnováze a lidská ruka zatím nestihla tuto nádheru zničit.

Ale dost bylo úvodu, přejdeme rovnou k jádru pudla, protože výčet využití soli v kosmetice opravdu není krátký. Že už jste napjati? Tak pojďme na to!

Peeling

Že něco takového neprovozujete a zní to bolavě? Ne, peeling opravdu nezahrnuje škrabku na brambory a nejedná se o žádnou invazivní proceduru. Naopak se můžete pohýčkat a užít si příjemné „škrabkání“, které pokožce uleví. Přípravky na peeling určené se jemně třou o povrch jak těla, tak obličeje. Doporučuje se to dělat jednou týdně a napřed je potřeba ošetřované místo namočit.  

Výhody: Krystalky soli odstraňují odumřelé kožní buňky a pleť zanechávají svěží a zářivou. A to nejen, že vypadá dobře, také zmizí i nepříjemná oloupaná místečka. A to třeba na obličeji jistě ocení ti, kdo používají dekorativní kosmetiku a make-up se jim do těchto krizových partií zanáší.

Tipy: Hlavně si nedřete kuchyňskou sůl o čelo. Zkuste spíš jemnou sůl doplněnou pečujícími složkami jako zvláčňující avokádové máslo, kokosový olej nebo glycerin. A existují i varianty výhradně na tělo, které se dají použít i na mytí vlasů!

<Path> Holení jako byznys aneb Proč se z hladkého těla stal moderní trendZdroj: health.com, theguardian.com

Čištění pleti

Viděli jste Trosečníka z roku 2000 s Tomem Hanksem? Vzpomínáte si, jak ho urputně bolel hnisavý váček pod zubem? A všimli jste si, čím ranku ošetřoval? Ano, kromě jiného si ústa vyplachoval slanou mořskou vodou. A to byl sakra dobrý nápad, protože sůl má antimikrobiální vlastnosti.

Výhody: Zánětlivá místečka (akné) se díky soli pročistí a mohou se lépe hojit! Současně se může snížit tvorba nových.

Tipy: Víte, co je čistící roláda? Jedná se o produkt, u něhož stačí uždíbnout jen maličkou část, smíchat ji s trochou vody a jemňoučké čistítko je na světě! Obsahuje kromě soli i mořské řasy a kalamín, což je takový malý zázrak v boji proti mastnotě, a tedy i akné. No a pro klasiky je tu i verze běžného tuhého mýdla v krásném barevném provedení.

Pryč s leskem a póry!

Kdy jste byli naposledy na pláži? Cákání se v moři s sebou nese i jednu na první pohled nepříjemnost – totiž vysušování vlasů a kůže. Kůže pak pije hydratační krém všemi doušky tak akčně, že někdy dokonce pálí, jakmile se jí dotkne uklidňující emulze. Ale stejně jako oheň – i sůl, pokud je zvládnuta dobře, může být skvělým pomocníkem.

Výhody: Stahující účinek soli pomáhá zmatňovat pleť a mírně stahovat póry.

Tipy redakce

A co ty vlasy?

O vlasech jsem se zmínila v předchozím odstavci. A stejně jako je to s pletí, i tady lze sůl využít naopak ve prospěch věci.

Výhody: Mastící se, mdlé a zplihlé vlasy? Díky soli můžete svým vlasům dodat na objemu! Co se dá někdy taky trochu přehnat na pláži, je v kontrolovaném prostředí se správně vyváženým produktem tip top!

Tipy: S obsahem mořské soli existují nejen šampony (třeba ještě s mořskou řasou nebo s wasabi), ale i třeba kondicionéry nebo spreje pro vlasový styling.

Žádné plýtvání!

Kosmetika má řadu výhod, ale je potřeba s ní zacházet s ohledem na upozornění na obalu. To většinou důrazně doporučuje vypotřebovat balení do určitého termínu od otevření. To proto, že i kosmetika podléhá zkáze, a pokud používáme prošlé produkty, v lepším případě mohou pouze ztratit svoje vlastnosti. V tom horším nám klidně i způsobit nějaké problémy.

Výhody: Sůl, když se použije náležité množství, může sloužit jako přírodní konzervant a pomáhat udržet složení produktů déle čerstvé! Takže taková koupelová sůl určitě neprojde za pár týdnů a můžete se cachtat skoro až do aleluja!

Zdroj: LUSH.com, IG: @lushcr

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop