Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: LUSH, se svolením

Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!

Každou chvilku se dozvídáme o nějakém převratném objevu, který pomůže snad na všechno od mastné pleti po stres. Existuje řada preparátů, produktů a všemožných směsí v tekutém, tuhém nebo třeba i pěnovém provedení. A je to matoucí. Je toho tolik a těžko pochopit každé složení. Jedno ale známe všichni: sůl. Ta mořská je pro naše tělo při zevním použití malým blahodárným zázrakem. A funguje na mnoho neduhů. Třeba právě i na tu mastnotu nebo nervíky.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
23. 6. 2023

Uvelebte se a dýchejte.

Kdo by nemiloval odpočinek ve vyhřáté vaně s trochou voňavé soli, která příjemně zvláční pokožku, a ještě za sebou zanechá dojem klidu a projevené sebelásky. Péče o sebe samotného je klíčová, pokud jde jak o zdraví fyzické, tak psychické. Takže není divu, že se hlavní hrdinové romantických filmů často uchylují k uklidňujícímu rituálu v koupelně. Příjemné osvětlení, hřejivé objetí vody a nádech, výdech…

Když se řekne „sůl v kosmetice“, co vás napadne? Sypký přípravek do lázně? Správně, ale ono je toho mnohem víc! Pojďte se nechat inspirovat!

Odkud pochází sůl?

To je hodně široká otázka a my si ji pěkně omezíme na sůl využívanou v kosmetice. A aby to bylo ještě snazší, inspirujeme se u značky LUSH, která je pro své kosmetické produkty na bázi soli známá.

Ve výrobcích, jako je peeling na tělo a obličej Ocean SaltRub Rub Rub, Lush používá vzácnou, ručně sbíranou mořskou sůl, kterou získává přímo od místních obchodníků v Portugalsku. To je nejen efektivní, ale i etické, protože tento způsob sběru, který obchodníci dědí z generace na generaci, pomáhá chránit přírodní stanoviště, jako je například portugalský komplex solných pánví Samouco v ústí řeky Tejo. Tento důležitý biotop tak i nadále může být domovem a úkrytem pro mnoho ryb a ptáků. A taky tu roste na 400 druhů rostlin. Vše je naštěstí udržováno v rovnováze a lidská ruka zatím nestihla tuto nádheru zničit.

Ale dost bylo úvodu, přejdeme rovnou k jádru pudla, protože výčet využití soli v kosmetice opravdu není krátký. Že už jste napjati? Tak pojďme na to!

Peeling

Že něco takového neprovozujete a zní to bolavě? Ne, peeling opravdu nezahrnuje škrabku na brambory a nejedná se o žádnou invazivní proceduru. Naopak se můžete pohýčkat a užít si příjemné „škrabkání“, které pokožce uleví. Přípravky na peeling určené se jemně třou o povrch jak těla, tak obličeje. Doporučuje se to dělat jednou týdně a napřed je potřeba ošetřované místo namočit.  

Výhody: Krystalky soli odstraňují odumřelé kožní buňky a pleť zanechávají svěží a zářivou. A to nejen, že vypadá dobře, také zmizí i nepříjemná oloupaná místečka. A to třeba na obličeji jistě ocení ti, kdo používají dekorativní kosmetiku a make-up se jim do těchto krizových partií zanáší.

Tipy: Hlavně si nedřete kuchyňskou sůl o čelo. Zkuste spíš jemnou sůl doplněnou pečujícími složkami jako zvláčňující avokádové máslo, kokosový olej nebo glycerin. A existují i varianty výhradně na tělo, které se dají použít i na mytí vlasů!

<Path> „Nevypadám jako holka z katalogu se spodním prádlem, a stejně mám své tělo ráda,“ vzkazuje fanouškům RihannaZdroj: Vogue, Men's Health

Čištění pleti

Viděli jste Trosečníka z roku 2000 s Tomem Hanksem? Vzpomínáte si, jak ho urputně bolel hnisavý váček pod zubem? A všimli jste si, čím ranku ošetřoval? Ano, kromě jiného si ústa vyplachoval slanou mořskou vodou. A to byl sakra dobrý nápad, protože sůl má antimikrobiální vlastnosti.

Výhody: Zánětlivá místečka (akné) se díky soli pročistí a mohou se lépe hojit! Současně se může snížit tvorba nových.

Tipy: Víte, co je čistící roláda? Jedná se o produkt, u něhož stačí uždíbnout jen maličkou část, smíchat ji s trochou vody a jemňoučké čistítko je na světě! Obsahuje kromě soli i mořské řasy a kalamín, což je takový malý zázrak v boji proti mastnotě, a tedy i akné. No a pro klasiky je tu i verze běžného tuhého mýdla v krásném barevném provedení.

Pryč s leskem a póry!

Kdy jste byli naposledy na pláži? Cákání se v moři s sebou nese i jednu na první pohled nepříjemnost – totiž vysušování vlasů a kůže. Kůže pak pije hydratační krém všemi doušky tak akčně, že někdy dokonce pálí, jakmile se jí dotkne uklidňující emulze. Ale stejně jako oheň – i sůl, pokud je zvládnuta dobře, může být skvělým pomocníkem.

Výhody: Stahující účinek soli pomáhá zmatňovat pleť a mírně stahovat póry.

Tipy redakce

A co ty vlasy?

O vlasech jsem se zmínila v předchozím odstavci. A stejně jako je to s pletí, i tady lze sůl využít naopak ve prospěch věci.

Výhody: Mastící se, mdlé a zplihlé vlasy? Díky soli můžete svým vlasům dodat na objemu! Co se dá někdy taky trochu přehnat na pláži, je v kontrolovaném prostředí se správně vyváženým produktem tip top!

Tipy: S obsahem mořské soli existují nejen šampony (třeba ještě s mořskou řasou nebo s wasabi), ale i třeba kondicionéry nebo spreje pro vlasový styling.

Žádné plýtvání!

Kosmetika má řadu výhod, ale je potřeba s ní zacházet s ohledem na upozornění na obalu. To většinou důrazně doporučuje vypotřebovat balení do určitého termínu od otevření. To proto, že i kosmetika podléhá zkáze, a pokud používáme prošlé produkty, v lepším případě mohou pouze ztratit svoje vlastnosti. V tom horším nám klidně i způsobit nějaké problémy.

Výhody: Sůl, když se použije náležité množství, může sloužit jako přírodní konzervant a pomáhat udržet složení produktů déle čerstvé! Takže taková koupelová sůl určitě neprojde za pár týdnů a můžete se cachtat skoro až do aleluja!

Zdroj: LUSH.com, IG: @lushcr

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop