Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: LUSH, se svolením

Mastné čelo, pupínky, zplihlé vlasy nebo třeba stres? Osolte si to! Doslova!

Každou chvilku se dozvídáme o nějakém převratném objevu, který pomůže snad na všechno od mastné pleti po stres. Existuje řada preparátů, produktů a všemožných směsí v tekutém, tuhém nebo třeba i pěnovém provedení. A je to matoucí. Je toho tolik a těžko pochopit každé složení. Jedno ale známe všichni: sůl. Ta mořská je pro naše tělo při zevním použití malým blahodárným zázrakem. A funguje na mnoho neduhů. Třeba právě i na tu mastnotu nebo nervíky.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
23. 6. 2023

Uvelebte se a dýchejte.

Kdo by nemiloval odpočinek ve vyhřáté vaně s trochou voňavé soli, která příjemně zvláční pokožku, a ještě za sebou zanechá dojem klidu a projevené sebelásky. Péče o sebe samotného je klíčová, pokud jde jak o zdraví fyzické, tak psychické. Takže není divu, že se hlavní hrdinové romantických filmů často uchylují k uklidňujícímu rituálu v koupelně. Příjemné osvětlení, hřejivé objetí vody a nádech, výdech…

Když se řekne „sůl v kosmetice“, co vás napadne? Sypký přípravek do lázně? Správně, ale ono je toho mnohem víc! Pojďte se nechat inspirovat!

Odkud pochází sůl?

To je hodně široká otázka a my si ji pěkně omezíme na sůl využívanou v kosmetice. A aby to bylo ještě snazší, inspirujeme se u značky LUSH, která je pro své kosmetické produkty na bázi soli známá.

Ve výrobcích, jako je peeling na tělo a obličej Ocean SaltRub Rub Rub, Lush používá vzácnou, ručně sbíranou mořskou sůl, kterou získává přímo od místních obchodníků v Portugalsku. To je nejen efektivní, ale i etické, protože tento způsob sběru, který obchodníci dědí z generace na generaci, pomáhá chránit přírodní stanoviště, jako je například portugalský komplex solných pánví Samouco v ústí řeky Tejo. Tento důležitý biotop tak i nadále může být domovem a úkrytem pro mnoho ryb a ptáků. A taky tu roste na 400 druhů rostlin. Vše je naštěstí udržováno v rovnováze a lidská ruka zatím nestihla tuto nádheru zničit.

Ale dost bylo úvodu, přejdeme rovnou k jádru pudla, protože výčet využití soli v kosmetice opravdu není krátký. Že už jste napjati? Tak pojďme na to!

Peeling

Že něco takového neprovozujete a zní to bolavě? Ne, peeling opravdu nezahrnuje škrabku na brambory a nejedná se o žádnou invazivní proceduru. Naopak se můžete pohýčkat a užít si příjemné „škrabkání“, které pokožce uleví. Přípravky na peeling určené se jemně třou o povrch jak těla, tak obličeje. Doporučuje se to dělat jednou týdně a napřed je potřeba ošetřované místo namočit.  

Výhody: Krystalky soli odstraňují odumřelé kožní buňky a pleť zanechávají svěží a zářivou. A to nejen, že vypadá dobře, také zmizí i nepříjemná oloupaná místečka. A to třeba na obličeji jistě ocení ti, kdo používají dekorativní kosmetiku a make-up se jim do těchto krizových partií zanáší.

Tipy: Hlavně si nedřete kuchyňskou sůl o čelo. Zkuste spíš jemnou sůl doplněnou pečujícími složkami jako zvláčňující avokádové máslo, kokosový olej nebo glycerin. A existují i varianty výhradně na tělo, které se dají použít i na mytí vlasů!

<Path> Barbora Hranoš z Lush: Díky Charity Pot s námi každý může bojovat za lepší světZdroj: Barbora Hranoš

Čištění pleti

Viděli jste Trosečníka z roku 2000 s Tomem Hanksem? Vzpomínáte si, jak ho urputně bolel hnisavý váček pod zubem? A všimli jste si, čím ranku ošetřoval? Ano, kromě jiného si ústa vyplachoval slanou mořskou vodou. A to byl sakra dobrý nápad, protože sůl má antimikrobiální vlastnosti.

Výhody: Zánětlivá místečka (akné) se díky soli pročistí a mohou se lépe hojit! Současně se může snížit tvorba nových.

Tipy: Víte, co je čistící roláda? Jedná se o produkt, u něhož stačí uždíbnout jen maličkou část, smíchat ji s trochou vody a jemňoučké čistítko je na světě! Obsahuje kromě soli i mořské řasy a kalamín, což je takový malý zázrak v boji proti mastnotě, a tedy i akné. No a pro klasiky je tu i verze běžného tuhého mýdla v krásném barevném provedení.

Pryč s leskem a póry!

Kdy jste byli naposledy na pláži? Cákání se v moři s sebou nese i jednu na první pohled nepříjemnost – totiž vysušování vlasů a kůže. Kůže pak pije hydratační krém všemi doušky tak akčně, že někdy dokonce pálí, jakmile se jí dotkne uklidňující emulze. Ale stejně jako oheň – i sůl, pokud je zvládnuta dobře, může být skvělým pomocníkem.

Výhody: Stahující účinek soli pomáhá zmatňovat pleť a mírně stahovat póry.

Tipy redakce

A co ty vlasy?

O vlasech jsem se zmínila v předchozím odstavci. A stejně jako je to s pletí, i tady lze sůl využít naopak ve prospěch věci.

Výhody: Mastící se, mdlé a zplihlé vlasy? Díky soli můžete svým vlasům dodat na objemu! Co se dá někdy taky trochu přehnat na pláži, je v kontrolovaném prostředí se správně vyváženým produktem tip top!

Tipy: S obsahem mořské soli existují nejen šampony (třeba ještě s mořskou řasou nebo s wasabi), ale i třeba kondicionéry nebo spreje pro vlasový styling.

Žádné plýtvání!

Kosmetika má řadu výhod, ale je potřeba s ní zacházet s ohledem na upozornění na obalu. To většinou důrazně doporučuje vypotřebovat balení do určitého termínu od otevření. To proto, že i kosmetika podléhá zkáze, a pokud používáme prošlé produkty, v lepším případě mohou pouze ztratit svoje vlastnosti. V tom horším nám klidně i způsobit nějaké problémy.

Výhody: Sůl, když se použije náležité množství, může sloužit jako přírodní konzervant a pomáhat udržet složení produktů déle čerstvé! Takže taková koupelová sůl určitě neprojde za pár týdnů a můžete se cachtat skoro až do aleluja!

Zdroj: LUSH.com, IG: @lushcr

Populární
články

Na LGBT+ zaměstnance dopadá nejen diskriminace, ale i nemístné vtipy a poznámky.
AKTUALITY

Nefér jednání, urážky i zábrany dojít si na WC. Bezmála půlka LGBT+ lidí zažívá diskriminaci v práci, Česko si vede lépe než EU27

Autor: Veronika Košťálková
„Čtyři otcovy děti byly po kriminálech. Tenkrát jsem se za všechny strašně styděl,“ říká učitel a trojnásobný tatínek Lukáš
LIDÉ

„Čtyři otcovy děti byly po kriminálech. Tenkrát jsem se za všechny strašně styděl,“ říká učitel a trojnásobný tatínek Lukáš

Autor: Irena Piloušková
Kudy kam?
LUXURY TRAVEL

Karlovarský výletní průvodce pro lenochy s tipem, jak nezabloudit u Bludné a objevit „filmovou lokalitu“

Autor: Redakce
Mladí konzervativci z MotorGenu se obouvají do LGBT+ „propagandy“ už ve svém zakládacím manifestu
AKTUALITY

Na českou scénu přijíždí MotorGen: mladí odpůrci LGBT+ osvěty. Při náboru dělí nováčky do tří kategorií: muž, žena a psychická porucha

Autor: Veronika Košťálková
Recyklační obchody jsou stále oblíbenější, a tak už prvek něčeho nového a neviděného k propagaci dávno nestačí
TRENDY

Udržitelnost v praxi: Navštívili jsme obchod, kde použité věci či květiny mají druhou šanci. Výhodně je zde koupíte i odložíte

Autor: Michal Černý
Potřebují děti bojovat s kruhy pod očima?
TĚLO & MYSL

„Maminko, kup mi make-up a krém proti vráskám,“ dožadují se již 11leté děti. Nový trend je důsledek toho, jak odmítáme stárnutí

Autor: Mirka Dobešová
„Muž, do kterého jsem se zamiloval, byl manipulátor závislý na antidepresivech,“ vzpomíná učitel Lukáš na období coming outu
LIDÉ

„Muž, do kterého jsem se zamiloval, byl manipulátor závislý na antidepresivech,“ vzpomíná učitel Lukáš na období coming outu

Autor: Irena Piloušková
Ojmjakon je nádherné místo, ale pro většinu Evropanů dlouhodobě neobyvatelné
CESTOVÁNÍ

Ojmjakon: Vesnice, kde kvůli extrémním mrazům nefungují mobilní telefony. Zkušenost s ní mají i Češi

Autor: Michal Černý
Jaké jsou ty nejskrytější ženské sexuální fantazie? Na to částečně odpovídá nejnovější literární počin herečky a spisovatelky Gillian Anderson
KULTURA

Hvězda seriálu Akta X Gillian Anderson vydala knihu o ženských sexuálních fantaziích. Popsala v ní i svůj vysněný příběh

Autor: Michal Černý
Jednou z možných příčin zívání může být snaha těla vás opět nakopnout k výkonu
TĚLO & MYSL

Zívání je nakažlivé pro většinu lidí, jen psychopati tomuto reflexu umí odolat. Co za tím vězí?

Autor: Redakce

E-Shop