Pouze krémy vaši krásu nespasí. Zdravá pokožka vyžaduje, abyste o ni pečovali zvenku i zevnitř. Jaké látky vaší kůži nejvíce prospívají?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Pouze krémy vaši krásu nespasí. Zdravá pokožka vyžaduje, abyste o ni pečovali zvenku i zevnitř. Jaké látky vaší kůži nejvíce prospívají?

Chcete vypadat krásně a mladistvě co nejdelší dobu? Pak byste měli přemýšlet nejen nad tím, jak o svou pleť pečujete zvenku, ale také nad tím, co jí dopřáváte zevnitř. Stejně jako celé vaše zdraví, i zdraví vaší pokožky začíná u výživy. Pomůžou správné potraviny i speciálně vyvinuté doplňky stravy.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
13. 7. 2023

Stejně jako celý organismus i pokožka potřebuje tu správnou výživu. Jen ji mazat krémy ovšem nestačí, protože kůže neroste zvenku, ale zevnitř. To, co potřebuje nejvíce, je dostatek živin přijímaných ústy.

Vaší pleti je poměrně jedno, kolik sníte nebo nesníte vlákniny, mnohem více ji zajímají živiny, vitamíny a minerály. Potřebujete tak denně aspoň 5 porcí ovoce a zeleniny. Obojí obsahuje totiž antioxidanty, které vaši kůži chrání před volnými radikály. Těm je tělo vystaveno prakticky neustále – vliv má znečištění, sluneční záření, a třeba i kouření.

Potraviny pro zdravou pleť

Pro normální vývoj kožních buněk je důležitý beta-karoten, který se nachází v oranžové zelenině, jako jsou mrkve, batáty nebo dýně, a lutein, který najdete například v kapustě a špenátu. Zásadní je také všem dobře známý vitamín C v těsném závěsu s vitamínem E. Zatímco „céčko“ je ve velkém množství v citrusech, borůvkách, jahodách nebo brokolici, na „éčko“ jsou bohatá slunečnicová a dýňová semínka, avokádo a vlašské ořechy či mandle.

Ořechy jsou také zdrojem selenu, dalšího silného antioxidantu. Velké množství ho mají třeba para ořechy. Stačí tři denně. Ze zásadních stopových prvků je třeba zmínit ještě zinek, který podporuje normální funkci mazových žláz. To zní sice hnusně, ale pro zdravou kůži je jejich správná funkce nezbytná. Potravinami bohatými na zinek jsou například mořské plody, libové červené maso nebo ryby.

Ryb byste vůbec měli jíst hodně, protože obsahují pro kůži nezbytné zdravé tuky, které ji udržují plnou a pružnou. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku mají navíc protizánětlivé účinky a mohou zmírňovat ekzém nebo lupénku. Až tedy budete přemýšlet, co si dát k obědu, zapojte do úvahy i nově nabyté informace o potravinách zdravých pro pleť.

Doplňky pro zdravou pleť

Udržet si jídelníček, který všechny tyto prvky obsahuje, není ovšem jednoduché. Moderní lidi tak vymysleli skvělou věc – doplňky stravy, které pohlídají, že má vaše tělo dostatek všech potřebných látek. Věděli jste ale, že existují i doplňky vyvinuté speciálně pro zdraví vaší pokožky?

Místo jednotlivých tablet, která každá dělá něco, je nejpraktičtější sáhnout po pokročilých doplňcích s kombinovaným složením, jako má například Collagen +11 od značky ANNA BRANDEJS. Dodává nejen kolagen, který pleť začíná ztrácet už po 20. roce života, ale obsahuje 11 dalších bioaktivních látek.

Kolagen je látka pro zdravou kůži nezbytná. Udržuje ji pevnou, pružnou a hydratovanou. Čistý mořský kolagen typu I obsažený v tabletách ANNA BRANDEJS oddaluje proces stárnutí, a dokonce pomáhá odstranit již vzniklé nedostatky. Už po dvou týdnech se u účastníků klinické studie o 23 % zlepšila hydratace pleti a o 9 % se jim zredukovaly vrásky. Po 60 dnech užívání se jim vrásky zredukovaly dokonce o 15 %.

<Path> TEST LUI: levné vs. drahé gely a pěny na holení! Jaké si vedou lépe a má smysl utrácet za ně více než 200 Kč?Zdroj:

I krémy mají své místo

Mohlo by se zdát, že nádhernou kůži budete mít už jen tím, že budete dobře jíst. Vnější péče je ovšem také velmi důležitá. Tím nejmenším, co pro svou pokožku můžete udělat, je pravidelně ji čistit a také ji důkladně chránit. Čištění by ovšem mělo být šetrné. Obyčejná voda je fajn, ale není dostatečně účinná, mýdlo nebo podobné produkty jsou naopak agresivní a kůži poškozují. Raději sáhněte po šetrném čisticím gelu nebo micelární vodě.

Pokud jde o ochranu, nejdůležitější je ta před sluncem. UV záření totiž kůži ničí a dochází k tzv. photoagingu, tedy světelnému stárnutí. Jde o nevratné poškození kůže, které se projevuje ztrátou elasticity, pigmentovými skvrnami, hrubostí, popraskanými žilkami nebo zčervenáním a nerovnoměrným odstínem. Pokud se těmto projevům chcete vyhnout, musíte se před sluncem chránit.

Jedna z možností je strávit zbytek života v uzavřených prostorách, druhá možnost je používat přípravky s UV filtrem. Ovšem nejen, když se jdete opalovat, ale neustále. I běžné denní světlo totiž obsahuje škodlivou ultrafialovou složku. Součástí vaší každodenní rutiny by tak měl být krém s ochranným faktorem.

Největší službu vám udělá kosmetika, která kombinuje ochranu s další péčí, místo běžného „opalováku“ tak sáhněte po denním krému. Ty totiž pomáhají pokožku také hydratovat a její hydrataci udržet a podle svého složení mohou obsahovat rovněž ochranu např. před znečištěním z ovzduší.

Zdroj: Giphy

Kůži krmte přes noc

Zatímco denní krémy jsou většinou lehké a součástí jejich funkce je ochrana před škodlivými vlivy okolí, noční krémy plní především funkci výživnou a ošetřující. Ve spánku se tělo přirozeně regeneruje, je tak chytré tuto dobu využít k tomu, abychom podpořili také obnovu kůže.

Tipy redakce

Zcela novým trendem v pečující kosmetice je kombinace anti-age látek s prebiotiky a probiotiky. Takto vyvinuté přípravky optimalizují kožní mikrobiom, neviditelný ochranný štít pokožky tvořený miliardami přátelských bakterií, a pomáhají tak dalším účinným látkám dosahovat maximálního blahodárného efektu. Prebiotika jsou živiny pro tyto hodné a nezbytné bakterie, probiotika pak kultury bakterií, které mají stejnou funkci, ale tělu je dodáváme uměle. Obojí se ovšem stará o rovnováhu, která je pro zdraví pleti nezbytná.

U nás dostupným přípravkem tohoto typu je například noční omlazující hydratační krém Ultimate Age Defying od ANNY BRANDEJS. Kromě pre- a probiotik obsahuje také látky podporující tvorbu ceramidů, přirozených molekul tuků, které brání vysychání pokožky, nebo extrakt z propolisu, který po 28 dnech redukuje jemné i hluboké vrásky až o 24 %.

Zdroj: ANNA BRANDEJS, bbcgoodfood.com, healthline.com, yalemedicine.org, notino.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop