
Zdravé opalování je dnes trendy a v kurzu jsou hlavně krémy. Solária zažívají útlum
Teď, babo, raď. A že by se nějaká babská rada někdy opravdu hodila.
Takže jak to s tím opalováním vlastně je? Dnes už i řada lékařů dermatologů opalování schvaluje. Ale i tato kratochvíle musí mít určitá pravidla. Nesmíte ze sebe udělat sladké brownie. Je třeba dodržovat mnoho zásad. A pokud jste ochotni to podstoupit, tak potom budiž světlo.
Pro začátek jen lehký exkurz do vědy. Uvědomme si, jak vzniká na lidském těle opálení. Kůže obsahuje látku zvanou melanin, který je produkovaný pigmentovými buňkami. Ano, poprvé se setkáváme se slovem pigment, který všichni znáte. Tento melanin vlivem UV záření ze slunečních paprsků mění barvu naší kůže. Velmi jednoduše řečeno. Zbytek nechme opravdovým odborníkům.
Zjistěte si svůj fofotyp, pak se opalujte
Je to naprosto kruciální otázka, protože podle toho, jaký jste fototyp, se bude odvíjet délka vašeho pobytu na slunci. Asi nebude překvapením, že údajně nejlepší a nejzdravější variantou je přírodní opálení, v nejlepším případě podpořené užíváním betakarotenu. Pak stačí kvalitně hydratovat a je to vyřešené.
Samozřejmě nemůžete na sluníčku zůstat šest hodin. Představa, že vylezu na slunce a za jedno odpoledne si nadělám hnědou barvu do zásoby, se na stupnici omylu od jedné do deseti pohybuje někde od milionu výš. Proto se pro ty, kteří to myslí s opálením vážně, doporučují kratší pobyty, které se dají postupně zvyšovat. Znovu je to závislé od toho, jaký jste fototyp. Začínat se dá klidně na 15 minutách denně. Navíc je určitě moudré vyhýbat se nejostřejšímu slunci. Klidně se můžete opalovat až okolo čtvrté hodiny odpoledne. Pokud přece jen toužíte po skutečné letní výhni, tak si ji užijte jen pár minut. Fakt není cool tam být déle.
Velmi důležité je vše podpořit vitamíny a dalšími doplňky. Lékaři například doporučují během letní sezóny užívat vitamíny C a E. Vhodné je i užívání resveratrolu, který brání poškození kůže slunečním zářením a dokáže opravit škody zářením způsobené. Dalším vhodným doplňkem je užívání kolagenu, ten zase pomáhá proti stárnutí pokožky.
Opalování bez sluníčka? Teď letí samoopalováky
Nanést, rozetřít, vmasírovat a hydratovat. To jsou asi nejčastější pokyny při užívání samoopalovacích krémů. Ty totiž zažívají naprostý boom. Není snad celebrity, která by na svém Instagramu nepropagovala alespoň jednu značku samoopalovacích krémů. Jejich požadavek? Musí to být 100 % přírodní. Přes to nejede vlak.
Nicméně nenechme se mýlit tím, že by cena měla určovat kvalitu produktu. Dnes už najdete velmi kvalitní samoopalovací krémy i v běžných drogeriích. Naprosto zásadní je zjistit si složení, abyste si na sebe nenamazali něco, co kolem kvalitních látek ani neprošlo.
I nanášení samoopalovacích krémů má ovšem svá jasná pravidla. Mělo by být rovnoměrné a doporučuje se ho vícekrát opakovat. Jen pro pořádek. Ono totiž vyplácání půl tuny samoopalovacího krému najednou v očekávání hnědého zázraku přinese spíše flekaté zklamání. A co je ještě horší? Vy s tím pak budete muset mezi lidi, na tohle se totiž u lékařů omluvenky nepíšou. Snad jen psychiatr by na to našel nějakou kličku.
Je třeba si ještě připomenout, že samotné samoopalovací krémy nezajišťují ochranu pokožky před slunečním zářením. Proto by bylo dobré jejich nanášení spojit i s nanášením jiného produktu s ochranným faktorem.
Nástřiky jsou fajn, ale vzpomeňme si na Rosse z Přátel
Máte dvakrát čtyřku? Ne, mám osmičku. Ano, pokud budete opatrnější než známý hrdina jednoho z nejúspěšnějších sitcomů všech dob, tak můžete zachovat chladnou hlavu. Přeci jen zpívat Black or white je super, ale co je moc, to je moc.
Samoopalovací nástřik vydrží zhruba 7–10 dní v závislosti na vaší péči. Výhodou určitě je, že si v salónu můžete určit stupeň opálení. Plus na rozdíl od solárií zde nedochází k popálení kůže, což je určitě velký benefit.
Je ovšem důležité se na proceduru náležitě připravit, na což vás upozorní každý lepší salón. Velmi důležitá je taktéž následná hydratace pokožky tělovým krémem nebo mlékem. Oleje se moc nedoporučují, protože zkracují dobu, po kterou je nástřik aktivní. Laicky řečeno, opálení se vám smyje rychleji.
Soláriím pomalu zvoní hrana
Obecně se dnes velmi užívá termín zdravé opalování. No, s tím si solárium úplně nenotuje. Proto se doporučuje jen jako doplněk jednou za čas s využitím doporučené kosmetiky přímo od vašeho solária.
Bohužel pro majitele solárií je stále větší rozruch kolem toho, že se v „pecích“ ničí pokožka. Není to zdravé. Lidé to přehánějí a zadělávají si na zdravotní problémy. S tím se v dnešní době velmi špatně bojuje. Proto je znovu dobré připomenout, že solárium je nejlepší využívat jen jako lehký doplněk.
Obecně je důležité, pokud jde o opalování, používat zdravý rozum. Selský rozum. Nehrát si na hrdinu. Používat ochranné prostředky. Být soudný sám k sobě. Protože když nejste opalovací typ, tak prostě na sluníčko nelezte. Holt vám Bůh nadělil jinde než v pigmentu. Poslouchejme tedy své tělo, lékaře a nenechme se zlákat tím čertíkem, který nám sedí na rameni. To rameno nám totiž spálí.
Zdroj: incacollage.cz, skincareliberec.cz, devini.cz