Zbaví vás botox vrásek? Možná, má to ovšem řadu „ALE“. „Botox není zázračná žehlička,“ upozorňuje dermatoložka. Co tedy od zákroku čekat?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Zbaví vás botox vrásek? Možná, má to ovšem řadu „ALE“. „Botox není zázračná žehlička,“ upozorňuje dermatoložka. Co tedy od zákroku čekat?

Co se vám jako první vybaví při vyslovení termínu „botox“? Podezřele hladké čelo a vyhlazená pleť? Nepřirozeně umělá a nepohyblivá tvář? Celebrity, které kompletně ztratily mimiku? To vše může být pravda. Botox je sice v estetické medicíně velmi populární, zázraky od něj ale čekat nelze. Nač se tedy připravit, pokud se rozhodnete vyzkoušet „pleťové omlazení“?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
23. 6. 2023

Kde se vzal, tu se vzal…

Aplikace botoxu a zájem o mladistvou tvář jsou sice víceméně dílem moderní doby, faktem ale je, že příběh objevení botoxu má poměrně dlouhou historii, která ovšem rozhodně nezapočala v kosmetickém průmyslu. Botulotoxin byl totiž v 19. století odhalen jako příčina otravy jídlem. V první polovině 20. století pak látka začala být užívána k léčbě šilhavosti. Účinky, jichž dnes využívá kosmetický průmysl, byly objeveny až v 90. letech minulého století, a to vlastně náhodou.

V roce 1987 lékařka Jean Carruthers užila botox k léčbě tzv. blefarospasmu (cukání očí) a pacientka následně přišla s tím, že po aplikaci „léku“ u sebe pozoruje jeho vliv na redukci vrásek. Dr. Carruthers pak se svým manželem dermatologem pět let účinky botoxu zkoumala a v roce 1992 společně publikovali na toto téma první výzkum. O dekádu později byl botox schválen ke kosmetickému užití v USA i Velké Británii. Od počátku uvedení botoxu na (kosmetický) trh jeho popularita raketově vzrostla, a to v řádech stovek procent. Dnes je tedy jeho aplikace nejčastějším kosmetickým nechirurgickým zákrokem, který lidé podstupují.

Jak je to s bezpečností?

„Botulotoxin je nejjedovatější neurotoxin, takže může být život ohrožující,“ vysvětluje dr. Glyn Estebanez, která se věnuje estetické chirurgii. Dodává však, že je-li látka podávána v malých dávkách – jako jsou ty, které jsou aplikovány právě v rámci kosmetického průmyslu –, je její aplikace považována za extrémně bezpečnou. Hlavní rizika spojená s aplikací botoxu (a dalších injekcí proti vráskám) nespočívají v samotné podávané aktivní látce, ale ve způsobu její aplikace, pokud ji provádí osoba, jež není dostatečně zkušená nebo kvalifikovaná. „Anatomie obličeje je extrémně složitá a ty nejlepší léčebné plány musí brát v úvahu veškeré drobné nuance jednotlivých obličejů. Pokud botox není aplikován na správné místo nebo správným způsobem, mohou nastat komplikace, jako je infekce, problémy se zrakem, problémy s dýcháním, dočasná asymetrie obličeje, pokles víček či obočí,“ shrnuje Estebanez. Dodává ale, že takové komplikace jsou velmi vzácné, jestliže aplikaci botoxu provádí zkušený odborník.

Co byste měli vědět předem?

V prvé řadě, pokud vkládáte do botoxu naděje na to, že vám z tváře zcela „vymaže vrásky“, tak si buďte jistí, že je to omyl. Díky pár injekcím skutečně vaše pleť zázračně neomládne. Botox je totiž spíš preventivní než přímo omlazující. Způsobí jakési „zmrazení“ obličejových svalů, čímž zabrání jejich stažení způsobem, jenž prohlubuje ve tváři drobné linky a vrásky. „Žádné drobné linky ve tváři a ani vrásky, které jsou v klidové fázi patrné, botoxem nezmizí. Botox není žádná žehlička,“ vysvětluje tak lékařská, kosmetická a chirurgická dermatoložka dr. Estee Williams. Co z toho plyne? Že v zájmu zachování mladistvé pleti má botox smysl tehdy, když je člověku kolem dvaceti a plánuje tuto proceduru podstupovat pravidelně. Jako prevence vzniku vrásek totiž botox funguje dobře, zatímco k jejich odstranění de facto není určen.

Tipy redakce

Pokud se ale bojíte „robotí tváře“, tedy situace, kdy právě kvůli „zmrazení obličeje“ nebudete schopní mimicky vyjadřovat emoce, máme jednu skvělou zprávu. Ono vám to prospěje! Podle jednoho z odborných výzkumů se totiž lidem, kteří podstoupili botox a nemohli se mračit, progresivně snížila špatná nálada…

Zdroj: Giphy

Věčné mládí každopádně po botoxu nechtějte. Když už se člověk na tuto proceduru vypraví, nezřídka čeká nejen, že zázračně omládne (omyl č. 1), ale také, že výsledek vydrží prakticky napořád (omyl č. 2). „Průměrná doba trvání působení botoxu v oblasti mezi obočím, na čele a také okolo očí se pohybuje kolem tří až čtyř měsíců,“ shrnuje dr. Williams. A to v těch lepších případech. Existují totiž faktory, které mohou způsobit, že botox ztratí účinnost ještě dříve.

<Path> Zbaví vás botox vrásek? Možná, má to ovšem řadu „ALE“. „Botox není zázračná žehlička,“ upozorňuje dermatoložka. Co tedy od zákroku čekat?Zdroj: theaestheticguide.com, edition.cnn.com, blog.gitnux.com, womenshealthmag.com, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Na druhou stranu, botox je pro běžného smrtelníka rozhodně finančně dostupnější než nákladné zákroky plastických chirurgů. A možná byste byli sami překvapeni tím, kolik lidí ve vašem okolí na botox chodí (jen se tím veřejně nechlubí). Rozhodně se tedy nejedná o výstřelek určený výhradně celebritám – a máte-li pocit, že by vám botox mohl pomoci cítit se lépe, není nic snazšího, než to prostě vyzkoušet. Pokud totiž vaše očekávání nebudou naplněna, stačí jediné – za další tři měsíce místo návštěvy estetické kliniky vyrazit třeba na wellness.

Zdroj: theaestheticguide.com, edition.cnn.com, blog.gitnux.com, womenshealthmag.com, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop