Péče o pleť a plastiky nejsou jedinými cestami, jak se „bránit“ stárnutí. Jak jeho projevy zdravě minimalizovat v 6 snadných krocích?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Péče o pleť a plastiky nejsou jedinými cestami, jak se „bránit“ stárnutí. Jak jeho projevy zdravě minimalizovat v 6 snadných krocích?

Boj proti stárnutí se stal pro moderní společnost příznačným. Posedlost věčným mládím může mít řadu podob, stejně jako existuje nespočet způsobů, jak se lidé postupující věk snaží zabrzdit – či spíše jeho projevy různě překrývat. Naprostou klasikou je náležitá péče o pleť, stejně jako podstupování rozličných plastických operací. Ovšem jejich výsledky jsou mnohdy spíše k smíchu (ne-li rovnou k pláči). Jednoduše řečeno, ne každý/á umí přijmout narůstající léta s grácií. Na druhou stranu – rezignace určitě není namístě. Jen by péče o sebe sama měla být mnohem komplexnější a neměla by se zužovat jen a pouze na vzhled jako takový…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
9. 6. 2023

Anti-aging jako modla

Označení „anti-aging“ jako by se stalo moderním zaklínadlem. Bojovat proti věku chce jednoduše každý. Přitom stárnutí je zcela přirozeným procesem, během nějž dochází k nespočtu fyziologických změn, a to nejen těch, které se projevují na vzhledu. Jistě, „problém“ s šedivějícími vlasy má poměrně snadné řešení. Totéž lze říci i o přibývajících vráskách – někdo se spokojí s náležitými kosmetickými produkty, někdo se rovnou vypraví na kliniku estetické medicíny. Ovšem ono „stáří“ znamená mnohem více – třeba snižující se pohyblivost, kognitivní poruchy apod. Má pak „anti-aging“ vůbec smysl?

Samotným procesem stárnutí se již řadu let intenzivně zabývají i biologové. Shoda v tom, proč vlastně lidé stárnou, mezi nimi nepanuje. Zatímco jedna skupina zastává názor, že se jedná o nevyhnutelný biologický proces plynoucí z toho, že buňky jsou naprogramovány k tomu, aby se jejich kondice postupně zhoršovala, druhá skupina tvrdí, že stárnutí je důsledkem působení externích faktorů, potažmo vystavení životnímu prostředí. Kompromisním výsledkem „sporu“ je pak shoda v tom, že stárnutí je komplexní interakcí mezi genetickými faktory a faktory životního stylu. Ať tak, či onak, projevy stárnutí a jeho definitivní vyústění, tedy smrt, zvrátit neumí zatím nikdo.

I když je ale jasné, že stárnutí je nevyhnutelné, docela dobrou zprávou je, že každý může mít poměrně velkou kontrolu nad tím, jak rychle a do jaké míry se u něj projevy stárnutí rozvinou. Rozhodně k tomu ale nepostačí jen sérum s kyselinou hyaluronovou či skalpel plastického chirurga. Jak tedy efektivně čelit známkám stárnutí a také déle a zdravě žít?

Spánek na prvním místě

Možná teď mávnete rukou, že tohle jste už slyšeli tisíckrát. Jistě. Jenže on spánek je opravdu naprosto stěžejní, jelikož během něj dochází k opravě poškozených buněk. To, že se lidé po probuzení cítí odpočatí a plní energie, je vlastně jen další přidanou hodnotou. Ve spánku dochází také k regeneraci svalů, posílení imunitního systému, a dokonce i zpracovávání nových informací. Řada studií navíc uvádí doložené souvislosti mezi spánkem a dlouhověkostí.

Chtěli byste konkrétní čísla? Pokud lidé spí méně než 6 hodin denně, jsou vystaveni také o 12 % vyššímu riziku úmrtí. Ovšem nejen krátký spánek je problém – totéž totiž platí i pro případy, kdy lidé spí více, než by měli. Pokud tedy chcete mít stárnutí pod kontrolou, měli byste spát v průměru klasických 7-9 hodin denně. Že to víte? Vůbec to nezpochybňujeme. Ale daří se vám toto doporučení dodržovat?

Tipy redakce

Zdravé hladiny pohlavních hormonů

Pohlavní hormony řídí v těle celou řadu důležitých procesů, a to jak v případě žen, tak i mužů. Konkrétně mužský hormon testosteron je nedílnou součástí v procesu svalového růstu, ale je klíčovým hráčem i v sexuálních a kognitivních funkcích, a tak de facto předjímá i to, jak bude mužské stárnutí reálně vypadat. S věkem testosteron mužům přirozeně ubývá, ale jeho optimální hladinu je možné podpořit nejen zdravým stravováním, dostatkem spánku či pravidelnou fyzickou aktivitou, ale příp. i různými doplňky stravy.

Silový trénink

Stárnutí prostě není „pro bačkory“. S věkem totiž člověku ubývá svalová hmota – což samozřejmě negativně ovlivňuje schopnost samostatného pohybu, zvyšuje riziko pádu, vznik invalidity a obecně celkového oslabení organismu. Ovšem úbytek svalové hmoty lze docela významně snížit, a dokonce i téměř zvrátit, a to díky silovému tréninku. Díky němu navíc nejenže bude tělo v lepší fyzické kondici, ale dojde i ke zlepšení hladiny glukózy v krvi, snížení rizik vzniku zánětů a posílení zdraví mozku. To vše přitom v součtu ovlivňuje to, jak rychle člověk stárne. Celkově tak lze pravidelným tréninkem snížit riziko úmrtí až o 28 procent.

Zdroj: Giphy

Zdravá strava

O zdravém stravování jste určitě již také přinejmenším slyšeli. A pravdou je, že právě správným stravováním je možné projevy stárnutí mírnit. Bohužel v tomto případě nelze úplně univerzálně říci, jak by „zdravá strava“ měla vypadat, jelikož je třeba přizpůsobit ji individuálním potřebám. Prokázáno např. bylo, že strava vegetariánská a veganská přispívá ke snižování hladin cholesterolu a glukózy v krvi, zatímco konzumace červeného a průmyslově zpracovaného masa naopak může proces stárnutí urychlit. V obecné rovině by ale mělo spíše platit klasické „všeho s mírou“.

Stimulace mozku

Nejen tělo potřebuje trénink. Stárnutí totiž směřuje k poklesu kognitivních funkcí a také zvýšenému riziku vzniku neurodegenerativních onemocnění. Proto je třeba udržovat mozek stále „ve střehu“, ostatně i výzkumy naznačují, že riziko úmrtí se zvyšuje, když člověk kognitivní schopnosti ztrácí. Trénink mozku a paměti je tak základním způsobem, jak proti tomu bojovat – např. prostřednictvím hraní různých her. Výzkumy již dokazují, že pozitivní změny lze pozorovat i po pouhých čtyřech týdnech pravidelného „mozkového tréninku“. Jakou by měl mít podobu? Zkusit můžete např. sudoku, ale i piškvorky, křížovky apod. Efektivní může být ale i změna v rutinních zvycích.

<Path> Devadesátkový účes, který u nás proslavil hokejista Jágr, je zpět. Sestřih zvaný „mullet“ je znovu hitZdroj: theguardian.com, menshairstylestoday.com, vogue.com, pinterest.com

… a konečně péče o pleť

Jistě, i o pleť je namístě pečovat. Ovšem jinak, než byste čekali. I když samozřejmě můžete používat různé kosmetické přípravky k zamezení projevů stárnutí, odborníci se shodují, že klíčová je především ochrana před sluncem. Právě působení slunečních paprsků je jedním z environmentálních faktorů, které mohou stárnutí urychlit. UV záření totiž může způsobit poškození kůže a v důsledku vznik vrásek, tmavých skvrn a také nerovnoměrný tón pleti. Nemluvě o tom, že nadměrné vystavení UV záření může vést i k rakovině kůže. Jak se chránit? Užitím opalovacích krémů s SPF minimálně o hodnotě 30 – a to na denní bázi. Mimochodem, dle jedné z řady studií dospělí, kteří denně po dobu čtyř let používali širokospektrální opalovací krém, nevykazovali žádné zjistitelné zvýšení stárnutí kůže.

Samozřejmě, že pro zpomalení projevů stárnutí je možné dělat celou řadu dalších věcí, předmětem zkoumání je např. i užívání různých doplňků stravy, vitamínů a minerálů. Některé z nich skutečně mohou přispívat třeba ke snížení cholesterolu, krevního tlaku, k regulaci oxidačního stresu či zmírňování bolesti kloubů – což jsou vše zdravotní aspekty, které na stárnutí mohou mít vliv. Univerzální „elixír mládí“ však zatím nikdo neobjevil. I tak je ale v rukou každého jednotlivce, jak přesně bude jeho život s přibývajícími roky vypadat (a také to, jak bude vypadat on sám).

Zdroj: businessinsider.com, mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, verywellhealth.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sleepfoundation.org, webmd.com, my.clevelandclinic.org, agerrtc.washington.edu, hsph.harvard.edu, nap.nationalacademies.org, scripps.org, acpjournals.org, healthline.com

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop