Vrásky? Možná za to může maso! Jaký vliv mají živočišné proteiny na naše stárnutí? A vyměnili byste dvacet let za maso a varlata?
Co jsou to vrásky?
Že je to hloupá otázka a všichni to víme? Jasně, všichni tušíme, že vrásky jsou nějaké prohlubeniny v pleti. Rozdíl mezi lesklým chrtem a pomačkaným šarpejem. Následek mračení. Nebo smíchu. Důkaz stáří.
Kůže je největším orgánem našeho těla a stejně jako všechno ostatní, i ona postupem času doznává nějakých změn. A nejen proto, že se blížíme jistému věku. Za vráskami může stát třeba i genetický faktor (díky, mami a tati!), kouření nebo přehnané opalování.
Kůže je velmi pružná, a tak se přizpůsobuje naší mimice, mluvě nebo třeba tomu, že se rozplácneme na polštáři. Vstaneme, trochu se rozkoukáme a dobrý, žádný doživotní defekt z neestetického spánku nehrozí. No jo, jenomže časem kůže začne ztrácet pružnost a na hodně exponovaných místech prostě zůstane, laicky řečeno, roztažená a krabatí se.
Proto všechny ty reklamy na kolagen, kyselinu hyaluronovou a další zázraky. Ony to totiž nejsou zázraky, ale prostá logická řešení. Hydratujeme a doplňujeme to, co nám proces snižování flexibility pozastaví či doplní povislou kůži. Dalším krokem je pak třeba návštěva estetické chirurgie.
Životní styl
Sluníčko už jsme letmo zmínili a je tedy jasné, že si můžeme pomoct zdravým životním stylem. Velké změny váhy, vystavování se záření, nedostatek vitamínů a další nepovedené kroky jdou vráskám vstříc. Překvapivě jsou tu ale i věci, které děláme záměrně. Myslíme si, že jsou nám ku prospěchu. A ony nám zatím působí stárnutí. Jak to?
Co je carnivore dieta
Na mysli mám dietu, která je postavena na živočišných bílkovinách. Maso, maso, maso. Pokud si chcete přečíst víc, psali jsme o tom tady.
Firma Novos Labs se nad tématem stárnutí a carnivore diety, respektive velkého příjmu živočišných bílkovin zamyslela a přišla se zajímavými pointy. Konkrétně kromě toho, že lidé většinou věří, že při dietě pro sebe dělají to nejlepší, a ne vždy tomu tak je, jde například o následující – ve zkratce:
Zóny dlouhověkosti
Nikde na světě prý neexistuje zóna dlouhověkých masožravců. Tím je myšleno lidí, kteří se živí hlavně masem a kteří by se dožívali signifikantně vyššího věku než ostatní.
Zóny s delším dožitím se prý jmenují „modré“ – Blue zones a vyznačují se tím, že jejich obyvatelé umírají později. Společného tyto zóny mají to, že v nich lidé naopak jedí méně produktů ze zvířat. Jako příklady Novos uvádí Okinawu, Sardinii, ostrov Ikaria nebo Adventisty sedmého dne, kteří žijí v Kalifornii. Přestože je jistě ve hře spousta jiných faktorů dlouhověkosti, snížený příjem živočišných bílkovin nejde přehlédnout.
Co na to vědci
Novos uvádí, že většina studií se shoduje na tom, že nejzdravější je jíst více potravin, které jsou rostlinného původu. Přestože existují výzkumy, které tvrdí, že nejlepší je jíst hlavně maso, je jich méně. A tak pokud jedete na kvantitu, carnivore propadá. A kvalitativně by se do toho asi laik pouštět neměl. Nejlepší bude pracovat se svým tělem pod dohledem odborníka. Pokud vás přesto zajímá, co jsme se dočetli dál, pak jsou tu další zajímavosti:
Akumulace proteinů
Jednou z příčin stárnutí je dle Novosu i akumulování proteinů vně i uvnitř buněk. Toto hromadění pak může mít prý za následek třeba i Alzheimerovu chorobu, problémy se srdcem, krevním tlakem a tak dále. Nebudeme vás zatěžovat vědeckými termíny, to si můžete dohledat. Hlavním poselstvím tohoto odstavce je, že vysoce proteinová dieta může stárnutí přímo vydláždit cestičku.
Testosteron
Že čím víc, tím líp? Jasně, testosteron je spojen s chlapáctvím a silou, ale podle Novos Labs ti, jimž v těle koluje hodně testosteronu, stárnou rychleji. Prý i pokusná zvířata, kterým je vpravován do těla testosteron navíc, rychleji zestárnou a umírají. Pokud samci vpravili „ženské“ hormony, žil naopak déle. Detaily uvádět nebudeme, protože testy na zvířatech fakt nejsou nic hezkého.
Pokud se na problematiku testosteronu podíváme více z hlediska lechtivého, tak je nám líto, ale ti, kdo přišli o varlata, a tedy neprodukují laicky řečeno sex hormony, prý v průměru žijí o 14 až 19 let déle. Že to zní jako strašně moc velký rozdíl?
Podle CNN je to skutečně tak. Výzkum 81 eunuchů v období mezi čtrnáctým a dvacátým stoletím podle nich měl ukázat, že se dožili průměrného věku 70 let. To bylo signifikantně víc než ostatní muži se stejným socio-ekonomickým statusem (ve stejné době), kteří tehdy většinou nedošli ani k padesátce.
Miska vah: varlata, nebo dvacet let navíc? Hm? Co vy na to?
Co tedy máme jíst, abychom stárli pomalu?
To se nedozvíte v tomto článku. Je mi líto. Je vysoce nezodpovědné veřejně prozhlašovat nějaký typ diety za univerzálně vhodný pro všechny. Notabene se slibem, že díky němu budete žít do stovky. To by byla podobně dobrá rada jako vzkázat mužům, aby se dali pro dlouhověkost vykastrovat. To, prosím vás, nedělejte, a už vůbec ne proto, že jste se to někde dočetli.