Vrásky? Možná za to může maso! Jaký vliv mají živočišné proteiny na naše stárnutí? A vyměnili byste dvacet let za maso a varlata?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Vrásky? Možná za to může maso! Jaký vliv mají živočišné proteiny na naše stárnutí? A vyměnili byste dvacet let za maso a varlata?

Trápí vás unavená pleť, prohlubující se rýhy tam, kde kdysi byla pružná pokožka, a bojíte se, že jste už dospěli do věku, kdy to bude jedině horší? Vrásky trápí kdekoho. Přestože jsou spojovány se starostmi i radostmi, mnoho lidí se pídí především po tom, jak se jich zbavit, nikoli jak se sžít s myšlenkou, že mají v tváři vepsané zkušenosti. My jsme zapátrali, jak je na tom vliv živočišných bílkovin. Jíte maso? Pak zpozorněte…
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
3. 7. 2023

Co jsou to vrásky?

Že je to hloupá otázka a všichni to víme? Jasně, všichni tušíme, že vrásky jsou nějaké prohlubeniny v pleti. Rozdíl mezi lesklým chrtem a pomačkaným šarpejem. Následek mračení. Nebo smíchu. Důkaz stáří.

Kůže je největším orgánem našeho těla a stejně jako všechno ostatní, i ona postupem času doznává nějakých změn. A nejen proto, že se blížíme jistému věku. Za vráskami může stát třeba i genetický faktor (díky, mami a tati!), kouření nebo přehnané opalování.

Kůže je velmi pružná, a tak se přizpůsobuje naší mimice, mluvě nebo třeba tomu, že se rozplácneme na polštáři. Vstaneme, trochu se rozkoukáme a dobrý, žádný doživotní defekt z neestetického spánku nehrozí. No jo, jenomže časem kůže začne ztrácet pružnost a na hodně exponovaných místech prostě zůstane, laicky řečeno, roztažená a krabatí se.

Proto všechny ty reklamy na kolagen, kyselinu hyaluronovou a další zázraky. Ony to totiž nejsou zázraky, ale prostá logická řešení. Hydratujeme a doplňujeme to, co nám proces snižování flexibility pozastaví či doplní povislou kůži. Dalším krokem je pak třeba  návštěva estetické chirurgie.

Životní styl

Sluníčko už jsme letmo zmínili a je tedy jasné, že si můžeme pomoct zdravým životním stylem. Velké změny váhy, vystavování se záření, nedostatek vitamínů a další nepovedené kroky jdou vráskám vstříc. Překvapivě jsou tu ale i věci, které děláme záměrně. Myslíme si, že jsou nám ku prospěchu. A ony nám zatím působí stárnutí. Jak to?

Co je carnivore dieta

Na mysli mám dietu, která je postavena na živočišných bílkovinách. Maso, maso, maso. Pokud si chcete přečíst víc, psali jsme o tom tady.

Firma Novos Labs se nad tématem stárnutí a carnivore diety, respektive velkého příjmu živočišných bílkovin zamyslela a přišla se zajímavými pointy. Konkrétně kromě toho, že lidé většinou věří, že při dietě pro sebe dělají to nejlepší, a ne vždy tomu tak je, jde například o následující – ve zkratce:

Zóny dlouhověkosti

Nikde na světě prý neexistuje zóna dlouhověkých masožravců. Tím je myšleno lidí, kteří se živí hlavně masem a kteří by se dožívali signifikantně vyššího věku než ostatní.

Zóny s delším dožitím se prý jmenují „modré“ – Blue zones a vyznačují se tím, že jejich obyvatelé umírají později. Společného tyto zóny mají to, že v nich lidé naopak jedí méně produktů ze zvířat. Jako příklady Novos uvádí Okinawu, Sardinii, ostrov Ikaria nebo Adventisty sedmého dne, kteří žijí v Kalifornii. Přestože je jistě ve hře spousta jiných faktorů dlouhověkosti, snížený příjem živočišných bílkovin nejde přehlédnout.

Co na to vědci

Novos uvádí, že většina studií se shoduje na tom, že nejzdravější je jíst více potravin, které jsou rostlinného původu. Přestože existují výzkumy, které tvrdí, že nejlepší je jíst hlavně maso, je jich méně. A tak pokud jedete na kvantitu, carnivore propadá. A kvalitativně by se do toho asi laik pouštět neměl. Nejlepší bude pracovat se svým tělem pod dohledem odborníka. Pokud vás přesto zajímá, co jsme se dočetli dál, pak jsou tu další zajímavosti:

Akumulace proteinů

Jednou z příčin stárnutí je dle Novosu i akumulování proteinů vně i uvnitř buněk. Toto hromadění pak může mít prý za následek třeba i Alzheimerovu chorobu, problémy se srdcem, krevním tlakem a tak dále. Nebudeme vás zatěžovat vědeckými termíny, to si můžete dohledat. Hlavním poselstvím tohoto odstavce je, že vysoce proteinová dieta může stárnutí přímo vydláždit cestičku.

Testosteron

Že čím víc, tím líp? Jasně, testosteron je spojen s chlapáctvím a silou, ale podle Novos Labs ti, jimž v těle koluje hodně testosteronu, stárnou rychleji. Prý i pokusná zvířata, kterým je vpravován do těla testosteron navíc, rychleji zestárnou a umírají. Pokud samci vpravili „ženské“ hormony, žil naopak déle. Detaily uvádět nebudeme, protože testy na zvířatech fakt nejsou nic hezkého.

Pokud se na problematiku testosteronu podíváme více z hlediska lechtivého, tak je nám líto, ale ti, kdo přišli o varlata, a tedy neprodukují laicky řečeno sex hormony, prý v průměru žijí o 14 až 19 let déle. Že to zní jako strašně moc velký rozdíl?

Podle CNN je to skutečně tak. Výzkum 81 eunuchů v období mezi čtrnáctým a dvacátým stoletím podle nich měl ukázat, že se dožili průměrného věku 70 let. To bylo signifikantně víc než ostatní muži se stejným socio-ekonomickým statusem (ve stejné době), kteří tehdy většinou nedošli ani k padesátce.

Miska vah: varlata, nebo dvacet let navíc? Hm? Co vy na to?

Co tedy máme jíst, abychom stárli pomalu?

To se nedozvíte v tomto článku. Je mi líto. Je vysoce nezodpovědné veřejně prozhlašovat nějaký typ diety za univerzálně vhodný pro všechny. Notabene se slibem, že díky němu budete žít do stovky. To by byla podobně dobrá rada jako vzkázat mužům, aby se dali pro dlouhověkost vykastrovat. To, prosím vás, nedělejte, a už vůbec ne proto, že jste se to někde dočetli.

Zdroj: healthline.com, mountsinai.org, edition.cnn.com, lui.cz, novoslabs.com, mayoclinic.org,

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop