Máte akné? A mohu ho vidět? Pokud na něj nic nefunguje, nevzdávejte to! Vlastní zkušenost radí vydržet a nenechat se odbýt!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Máte akné? A mohu ho vidět? Pokud na něj nic nefunguje, nevzdávejte to! Vlastní zkušenost radí vydržet a nenechat se odbýt!

Akné trápí mnoho lidí a dávno už se ví, že nejde jenom o záležitost dospívání. Někteří mají pocit, že se od akné prostě propracují rovnou ke stařeckým skvrnám a nic „mezi tím“, žádné období pleti jako z reklamy na krém nepřijde. Že to není fér? No jasně, že není. Pokud o svou pleť pečujete, a stejně se ne a ne dohrabat k alespoň uspokojivému výsledku, je to na palici! A tak se možná zkuste zamyslet, zda se ptáte na správnou otázku.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
7. 6. 2023

Většina těch, kdo bojují s pupínky, si říká, jak se jich asi zbavit. To je nejzákladnější otázka, která otevírá naše prohlížeče, nahání nás do lékáren, k lékařům, kosmetičkám nebo kamarádkám, které mají „zaručený návod“, jak na to. Už jste taky ve stádiu, kdy zkoušíte dokonce i rady z TikToku od noname středoškolačky ze západní části Virginie? Tak to pro vás máme špatnou zprávu: Jste oficiálně zoufalí. Akné vás dovedlo do míst, odkud byste se měli urychleně vrátit.

Proč?

Protože pokud budete následovat náhodné rady ode zdi ke zdi a ze všech koutů, potenciálně si spíše ublížíte. Pleť má každý jinak citlivou a ti, kdo zápasí s akné, teď jistě přikyvují, že mají někdy pocit, že stačí i jarní vánek, kapka nezvyklé kosmetiky, malé leknutí nebo prostě erupce na Slunci a bum! Další ložisko je tu. Na čele, bradě, tvářích nebo i na jiných částech těla, než je obličej. Zatraceně, copak to nikdy neskončí?!

Moje zkušenost s akné

K akné se zapáleně vyjadřuji proto, že s ním mám celkem velký „beef“, jak by dneska řekli „mladí“. Ti, kdo mají věk na to, aby měli pupínky, ale často měli pleť čistší než já na prahu třicítky.

Ono to přejde. Počkej pár let. To je věkem. Bude líp. Takhle začaly rady, když mi bylo asi třináct. Později se přidalo: Zkus antikoncepci. Nesahej si na obličej. Přemýšlelas o tom, jak se hezky namalovat? Co takhle sport? Nejez sladké! Na vysoké škole už bylo zakázáno snad všechno. Mléko, pálivé věci, sůl, málo spánku, málo pohybu, moc pocení, málo vitamínu D, moc sluníčka… Vyberte si, cokoli je libo.

Nepomohlo nic. Šuplík plný medikamentů, krémů, masek, dokonce jsem pořídila i drahé světýlko, které mi mělo zabíjet bakterie pod vrstvami. A výsledek… ehm. Prázdná peněženka a nervy nadranc. Jak říká moje kamarádka: „Z tři dé dvě dé neuděláš, takže jsem se přestala snažit to schovávat a zvykla jsem si.“ Zahodila korektor, který jí tvořil na obličeji hnědé krátery, a žije s akné dál – ve třiatřiceti. Smířená, že to tak bude navždy. Já ovšem tolik odvahy neměla a snažila jsem se dál.

Moje řešení

Zkrátím to. V září mi bude třicet a relativně čistou pleť mám teď asi tři čtvrtě roku. Díky asi osmé lékařce, kterou jsem navštívila. Prostě mi sedl jeden krém z tisíců. Pro mě to bylo Epiduo, které mi ovšem v první fázi téměř vyžralo obličej a tři měsíce jsem chodila s prakticky chemickými popáleninami. Co už. Byla jsem zoufalá a stálo mi to za to.

Nicméně svůj postup bych nikomu nikdy nedoporučila, a to proto, že všichni nemáme stejné akné. Především jsou jiné jeho příčiny. To je otázka, kterou je potřeba si položit jako první. Proč se to děje? A až potom hledat, jak tomu zamezit.

Moje akné bylo spojením hormonů a extrémně citlivé pleti, která nesnese prakticky nic. Jsem bílá jako stěna, spálím se i na jaře, jakákoli nezvyklá chemie mi vyvolá jak akné, tak atopák, zarudnutí a ideálně i modřiny. Tak to prostě je. Musela jsem se časem smířit s tím, že ze mě nikdy Pocahontas nebude, a prostě si na dovču kupuju padesátku krém. Budu světlá, budu si muset dávat pozor, ale jedno jsem přijmout odmítla: pupínky. To na mě bylo moc.

Jelikož moje akné bylo z velké části hormonální, na nějakou dobu mi pomohla antikoncepce, kterou jsem ale dlouhodobě brát nechtěla. Takže šach mat. Zdálo se to neřešitelné, ovšem jak se ukazuje, řešení najít lze, jen je potřeba vydržet, zkoušet, a především se radit s odborníky. Proto nic, co tu napíšu, neberte jako návod sami pro sebe. Snad jen jediné dvě věci. Zaprvé: Běžte k lékaři. A nejen k jednomu, když první nepomůže. Nevzdávejte to. A zadruhé: Nenechte si přechytrale radit od někoho, kdo má pleť jako panenka a neví, čím si procházíte.

<Path> Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaciZdroj: Sora Yu, BULLDOTS, YouTube kanál BULLDOTS SMP, IG: @ bulldots_smp_official, bulldots.cz

Jaké mohou být příčiny akné?

Oni ti radílkové měli v něčem pravdu. Jsou tací, kterým pomůže prostě více cvičit a zdravěji jíst. Tělo se vzpamatuje z nějakého svého trápení a odmění vás i zdravějším vzhledem. Tak to je první možnost.

Co takové alergie? Jasně. I to se může stát. Nesedí vám laktóza, nový prací prášek nebo prach? Důkaz vám lehce může vyrašit i ve formě akné.

Pak jsou tu hormony. To je velká slast. Nejen pro ty, kdo dospívají a tělo se jim bouří, ale i pro ty, kteří prožívají stres či jakoukoli jinou příčinu disbalance – své jistě vědí i ti, kdo měsíc co měsíc bojují s PMS. Do hry mohou vstoupit i nemoci nebo jejich řešení – takové kortikoidy, které lidé dostávají na širokou škálu problémů, jsou v tomhle naprosto „špičkové“ a dokáží vás obsypat pupínky snad od hlavy k patě.

Když jsme u těch nemocí, nejde jen o choroby, které ovlivňují hormony. Máte chřipku? Bum, vaše tělo se možná neubrání nějakému tomu pupínkovému bujení. A ani to není všechno. Příčin je prostě nespočet. Vzpomeňme na roušky a jejich následky kolem úst. A co taková přecitlivělost na úplně cokoli poté, co jsme si nabořili imunitu všemi těmi opatřeními kvůli covidu?

Tipy redakce

Jedinečnost těla

Je to stokrát ohrané pravidlo, ale ke svému tělu se nemůžeme chovat univerzálně stejně jako někdo jiný. Nejde to. Příčina problémů může být zjevná a jednoduše řešitelná, ale taky komplikovaná, kombinovaná a pěkně urputná. Podstatné je se za to netrestat.

Je snadné padnout do sebekritiky. Sebevědomí se pupínků často bojí. Je to na něj silné kafe. Avšak nezkoušejte náhodně vysazovat lepek, nepůjčujte si krém na předpis od pratety ani nemlaťte hlavou o zeď kvůli kostičce čokolády. Zoufalé kroky napomohou tak maximálně stresu, který může akné ještě zhoršit.

A co s tím teda mám sakra dělat?

Dočetli jste až sem a jste frustrovaní, že jste nedostali návod, co se svým akné? Základem všeho je především spokojenost. Bez ohledu na akné. Běžte ven, bavte se, smějte a fungujte v souladu s potřebami svého těla. Možná to pomůže. A pokud ne, pak:

-        Netrestejte se, protože možná skutečně bez lékaře nic nenaděláte a NEMŮŽETE ZA TO, CO SE VÁM DĚJE!

-        Cítíte se hrozně? Pusťte si videa s příběhy lidí, kteří se akné zbavili. Ujistěte sami sebe, že to půjde, byť to bude chtít trochu času.

-        Zkoušejte, ale ne všechno. Nekupujte si každou kravinu. Je to drahé a zbytečné.

-        Rýpat, nebo nerýpat? Jasně že nerýpat. A když už rýpat, tak aspoň čistým náčiním a umytýma rukama.

-        Lékař je nejlepší volbou. Nechte si udělat testy, zda vám v těle něco nechybí nebo nepřebývá, nechte se prostudovat od krve přes životní styl až po psychiku.

-        Nepomohl první, druhý ani třetí doktor? Stává se. Mám stejnou zkušenost. Běžte za dalším. Hlavně to nenechte být.

Zdroj: mayoclinic.org, hayahlaboratories.com, redakce

Populární
články

Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

Pět nejúspěšnějších modelů dnešního Česka a Slovenska: Filipa Hrivňáka určitě znáte, Oliver Průcha může být novinkou

Autor: Rozálie Růžičková
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop