Máte akné? A mohu ho vidět? Pokud na něj nic nefunguje, nevzdávejte to! Vlastní zkušenost radí vydržet a nenechat se odbýt!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Máte akné? A mohu ho vidět? Pokud na něj nic nefunguje, nevzdávejte to! Vlastní zkušenost radí vydržet a nenechat se odbýt!

Akné trápí mnoho lidí a dávno už se ví, že nejde jenom o záležitost dospívání. Někteří mají pocit, že se od akné prostě propracují rovnou ke stařeckým skvrnám a nic „mezi tím“, žádné období pleti jako z reklamy na krém nepřijde. Že to není fér? No jasně, že není. Pokud o svou pleť pečujete, a stejně se ne a ne dohrabat k alespoň uspokojivému výsledku, je to na palici! A tak se možná zkuste zamyslet, zda se ptáte na správnou otázku.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
7. 6. 2023

Většina těch, kdo bojují s pupínky, si říká, jak se jich asi zbavit. To je nejzákladnější otázka, která otevírá naše prohlížeče, nahání nás do lékáren, k lékařům, kosmetičkám nebo kamarádkám, které mají „zaručený návod“, jak na to. Už jste taky ve stádiu, kdy zkoušíte dokonce i rady z TikToku od noname středoškolačky ze západní části Virginie? Tak to pro vás máme špatnou zprávu: Jste oficiálně zoufalí. Akné vás dovedlo do míst, odkud byste se měli urychleně vrátit.

Proč?

Protože pokud budete následovat náhodné rady ode zdi ke zdi a ze všech koutů, potenciálně si spíše ublížíte. Pleť má každý jinak citlivou a ti, kdo zápasí s akné, teď jistě přikyvují, že mají někdy pocit, že stačí i jarní vánek, kapka nezvyklé kosmetiky, malé leknutí nebo prostě erupce na Slunci a bum! Další ložisko je tu. Na čele, bradě, tvářích nebo i na jiných částech těla, než je obličej. Zatraceně, copak to nikdy neskončí?!

Moje zkušenost s akné

K akné se zapáleně vyjadřuji proto, že s ním mám celkem velký „beef“, jak by dneska řekli „mladí“. Ti, kdo mají věk na to, aby měli pupínky, ale často měli pleť čistší než já na prahu třicítky.

Ono to přejde. Počkej pár let. To je věkem. Bude líp. Takhle začaly rady, když mi bylo asi třináct. Později se přidalo: Zkus antikoncepci. Nesahej si na obličej. Přemýšlelas o tom, jak se hezky namalovat? Co takhle sport? Nejez sladké! Na vysoké škole už bylo zakázáno snad všechno. Mléko, pálivé věci, sůl, málo spánku, málo pohybu, moc pocení, málo vitamínu D, moc sluníčka… Vyberte si, cokoli je libo.

Nepomohlo nic. Šuplík plný medikamentů, krémů, masek, dokonce jsem pořídila i drahé světýlko, které mi mělo zabíjet bakterie pod vrstvami. A výsledek… ehm. Prázdná peněženka a nervy nadranc. Jak říká moje kamarádka: „Z tři dé dvě dé neuděláš, takže jsem se přestala snažit to schovávat a zvykla jsem si.“ Zahodila korektor, který jí tvořil na obličeji hnědé krátery, a žije s akné dál – ve třiatřiceti. Smířená, že to tak bude navždy. Já ovšem tolik odvahy neměla a snažila jsem se dál.

Moje řešení

Zkrátím to. V září mi bude třicet a relativně čistou pleť mám teď asi tři čtvrtě roku. Díky asi osmé lékařce, kterou jsem navštívila. Prostě mi sedl jeden krém z tisíců. Pro mě to bylo Epiduo, které mi ovšem v první fázi téměř vyžralo obličej a tři měsíce jsem chodila s prakticky chemickými popáleninami. Co už. Byla jsem zoufalá a stálo mi to za to.

Nicméně svůj postup bych nikomu nikdy nedoporučila, a to proto, že všichni nemáme stejné akné. Především jsou jiné jeho příčiny. To je otázka, kterou je potřeba si položit jako první. Proč se to děje? A až potom hledat, jak tomu zamezit.

Moje akné bylo spojením hormonů a extrémně citlivé pleti, která nesnese prakticky nic. Jsem bílá jako stěna, spálím se i na jaře, jakákoli nezvyklá chemie mi vyvolá jak akné, tak atopák, zarudnutí a ideálně i modřiny. Tak to prostě je. Musela jsem se časem smířit s tím, že ze mě nikdy Pocahontas nebude, a prostě si na dovču kupuju padesátku krém. Budu světlá, budu si muset dávat pozor, ale jedno jsem přijmout odmítla: pupínky. To na mě bylo moc.

Jelikož moje akné bylo z velké části hormonální, na nějakou dobu mi pomohla antikoncepce, kterou jsem ale dlouhodobě brát nechtěla. Takže šach mat. Zdálo se to neřešitelné, ovšem jak se ukazuje, řešení najít lze, jen je potřeba vydržet, zkoušet, a především se radit s odborníky. Proto nic, co tu napíšu, neberte jako návod sami pro sebe. Snad jen jediné dvě věci. Zaprvé: Běžte k lékaři. A nejen k jednomu, když první nepomůže. Nevzdávejte to. A zadruhé: Nenechte si přechytrale radit od někoho, kdo má pleť jako panenka a neví, čím si procházíte.

<Path> Lidé s úzkostmi a depresemi našli novou „terapii“ – sledují make-up tutoriály. Dle odborníků ale podobná praxe prospěje každémuZdroj:

Jaké mohou být příčiny akné?

Oni ti radílkové měli v něčem pravdu. Jsou tací, kterým pomůže prostě více cvičit a zdravěji jíst. Tělo se vzpamatuje z nějakého svého trápení a odmění vás i zdravějším vzhledem. Tak to je první možnost.

Co takové alergie? Jasně. I to se může stát. Nesedí vám laktóza, nový prací prášek nebo prach? Důkaz vám lehce může vyrašit i ve formě akné.

Pak jsou tu hormony. To je velká slast. Nejen pro ty, kdo dospívají a tělo se jim bouří, ale i pro ty, kteří prožívají stres či jakoukoli jinou příčinu disbalance – své jistě vědí i ti, kdo měsíc co měsíc bojují s PMS. Do hry mohou vstoupit i nemoci nebo jejich řešení – takové kortikoidy, které lidé dostávají na širokou škálu problémů, jsou v tomhle naprosto „špičkové“ a dokáží vás obsypat pupínky snad od hlavy k patě.

Když jsme u těch nemocí, nejde jen o choroby, které ovlivňují hormony. Máte chřipku? Bum, vaše tělo se možná neubrání nějakému tomu pupínkovému bujení. A ani to není všechno. Příčin je prostě nespočet. Vzpomeňme na roušky a jejich následky kolem úst. A co taková přecitlivělost na úplně cokoli poté, co jsme si nabořili imunitu všemi těmi opatřeními kvůli covidu?

Tipy redakce

Jedinečnost těla

Je to stokrát ohrané pravidlo, ale ke svému tělu se nemůžeme chovat univerzálně stejně jako někdo jiný. Nejde to. Příčina problémů může být zjevná a jednoduše řešitelná, ale taky komplikovaná, kombinovaná a pěkně urputná. Podstatné je se za to netrestat.

Je snadné padnout do sebekritiky. Sebevědomí se pupínků často bojí. Je to na něj silné kafe. Avšak nezkoušejte náhodně vysazovat lepek, nepůjčujte si krém na předpis od pratety ani nemlaťte hlavou o zeď kvůli kostičce čokolády. Zoufalé kroky napomohou tak maximálně stresu, který může akné ještě zhoršit.

A co s tím teda mám sakra dělat?

Dočetli jste až sem a jste frustrovaní, že jste nedostali návod, co se svým akné? Základem všeho je především spokojenost. Bez ohledu na akné. Běžte ven, bavte se, smějte a fungujte v souladu s potřebami svého těla. Možná to pomůže. A pokud ne, pak:

-        Netrestejte se, protože možná skutečně bez lékaře nic nenaděláte a NEMŮŽETE ZA TO, CO SE VÁM DĚJE!

-        Cítíte se hrozně? Pusťte si videa s příběhy lidí, kteří se akné zbavili. Ujistěte sami sebe, že to půjde, byť to bude chtít trochu času.

-        Zkoušejte, ale ne všechno. Nekupujte si každou kravinu. Je to drahé a zbytečné.

-        Rýpat, nebo nerýpat? Jasně že nerýpat. A když už rýpat, tak aspoň čistým náčiním a umytýma rukama.

-        Lékař je nejlepší volbou. Nechte si udělat testy, zda vám v těle něco nechybí nebo nepřebývá, nechte se prostudovat od krve přes životní styl až po psychiku.

-        Nepomohl první, druhý ani třetí doktor? Stává se. Mám stejnou zkušenost. Běžte za dalším. Hlavně to nenechte být.

Zdroj: mayoclinic.org, hayahlaboratories.com, redakce

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop