Potřebujete ulevit od stresu? Čelte duševnímu napětí třemi „ezo“ technikami, které vás postaví pevně na nohy
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Potřebujete ulevit od stresu? Čelte duševnímu napětí třemi „ezo“ technikami, které vás postaví pevně na nohy

Funíte jako lokomotiva ve snaze vydýchat schůzku se šéfem, ale ono to pořád nepomáhá? Zkuste se stresu postavit s novými zbraněmi – „ezo“ postupy a technikami, které vás uklidní a přivedou zpět do přítomnosti.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
26. 4. 2025

Všudypřítomný stres

Stres je přirozenou součástí života. Naše tělo se mu umí bránit a umí ho zpracovat. Když je ho ale moc, nebo je chronický, může se to negativně podepisovat na celkovém zdraví, nehledě na akutní nepříjemné pocity, které ze stresových situací plynou. Nejlepším bojem proti stresu je vyvážený životní styl obsahující dostatek odpočinku a aktivit, které baví a jsou příjemné. Někdy ale prostor vypnout nemáme. V takových situacích je dobré znát techniky, které pomohou akutní nápor stresu zvládnout.

Mezi nejoblíbenější techniky patří dechová cvičení. Není se čemu divit, 5 minut krabicového nebo cyklického dýchání denně dokáže divy, ale někdy už máte funění a zadržování dechu plné zuby. Nebo plíce. A hledáte metodu, která by vám možnosti zvládat stres rozšířila. Tady jsou tři méně známé a poněkud „ezoterické“ postupy, jimiž můžete proti stresu bojovat.

Tipy redakce

1. Uzemněte se

Uzemnění (anglicky grounding) je hojně využívaná metoda při zvládání stresu, úzkostných nebo panických atak. Nejčastěji jde o postupy, jak se pomocí smyslových vjemů vrátit do přítomnosti a zakotvit se v ní, aby mysl neutíkala k potenciálním černým scénářům. Doporučuje se třeba držet kousek ledu a vnímat jeho chlad, ohmatávat předměty kolem sebe nebo se zaměřit na chuť nějakého jídla či nápoje.

Uzemnění ale můžete vzít i mnohem doslovněji, což je podstatou lehce komického cvičení, které doporučuje newyorský Reiki mistr Boshko Boskovic. Postavte se oběma nohama na zem a začněte se lehce pohupovat. Dýchejte. Přeneste pozornost na levou a potom na pravou nohu a plně vnímejte zem pod chodidly. Plně se nohama opřete do země a vrťte a roztahujte prsty.

Vnímejte, jaký je to pocit. Cítíte kontakt s pevnou zemí? Sahá ona k vám nebo vy k ní? Představte si, že vypouštíte kořeny, které vás se zemí pevně spojují. Jste ukotvení, nic vás nemůže porazit a vytrhnout.

2. Vnímejte svou kůži

Toto cvičení vychází z vědomí, že kůže je náš největší smyslový orgán a také hranice, která nás drží pohromadě. Kůže nás odděluje od okolí a vymezuje naši samostatnost. Když se spojíte se svou kůží a zaměříte se na ni, pomůže vám to si uvědomit, že jste oddělení od okolí, bezpečně uzavření a celiství. Nerozpadáte se, všechno je pohromadě.

Začněte se dotýkat odhalených částí svého těla – uší, rukou, krku, kotníků… kdekoliv je vám to pohodlné. Zaměřte svou pozornost na kontakt oblečení se svou kůží. Jemně si stiskněte kolena nebo stehna, dotýkejte se nártů a nezapomeňte ani na obličej nebo temeno hlavy. Vnímejte fyzický dotek a uzavřenost svého těla. Ve stresových situacích se soustřeďte na to, že vaše kůže je hranicí mezi vámi a zbytkem světa.

<Path> „Zadek z oceli“ byl v 90. letech fitness fenomén. Dodnes ale toto cvičení nemá konkurenci. Zkuste jej s mistrem „zadkologie“Zdroj: eatthis.com, slate.com, adn.com, originalbunsofsteeldvd.com, betterbuttchallenge.com

3. Setřepte to

„Shake it off!“ zpívá Taylor Swift a má pravdu. Třepání (se) je jednoduché, zábavné a přitom efektivní cvičení, jak se zbavit stresu. Prostě ho setřepete. Třepací cvičení bezpečně využívají vrozený mechanismus, který deaktivuje svalové napětí a tím zklidňuje nervový systém. Jde o metodu, které se také někdy říká Tension and Trauma Release Exercise (TRE, cvičení pro uvolnění napětí a traumatu) a vychází s poznatku, že stres, trauma a napětí je nejen psychický, ale také fyzický stav.

Podobné cvičení můžete dělat i sami. Příjemné je s rytmickou hudbou, ale lze ho provádět i v tichu. Začněte třást jednou rukou, potom druhou, zapojte celou první paži a potom i druhou paži. Pokračujte krouživým pohybem rameny a pomalu přejděte k jemnému třepání krkem a hlavou. Rozhýbejte levý a potom pravý bok, protřepávejte kolena a nohy. Vytřepejte stres z levé dolní končetiny a pak zvedněte pravou a vyklepejte napětí i z ní. Podle potřeby celé cvičení opakujte.

Zdroj: Giphy

Možná si budete připadat hloupě a dětinsky, možná trochu trapně. Zkuste ten pocit obrátit a říct si, že je to veselé si trochu poskakovat. Nikdo samozřejmě neříká, že musíte třepací cviky dělat před kolegy v kanceláři. Zařadit je můžete třeba až po návratu domů ze stresujícího dne, nebo když vás rozruší nepříjemná novinka nebo zpráva v televizi či na internetu.

Zdroj: healthline.com, letshealnyc.com, traumaprevention.com, queerforty.com, LUI.cz

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop