24/7 online, ve střehu a na nervy? Zkroťte WhatsApp a nedávejte mu prostor, jak vás zahlcovat pracovními úkoly
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

24/7 online, ve střehu a na nervy? Zkroťte WhatsApp a nedávejte mu prostor, jak vás zahlcovat pracovními úkoly

Znáte to. Je pátek odpoledne, celý týden jste se na něj těšili, ale telefon ne a ne zmlknout. Vrčí, pípá, třese se na to, až otevřete další ze série otázek, zadání či jiných brouků, čekajících, až se vám na víkend usídlí v hlavě. „Otevřu to až v pondělí,“ přísaháte si marně, zatímco jedním okem už nahlížíte do obsahu sdělení. A je to tu. Další páteční večer se stává pracovním a další víkend bude plný toho „stokrát nic, které umořilo vola“. „Jenom odepíšu. Jenom si to projdu. Jenom zareaguju…“ Všimli jste si, že je to horší od doby, co se nám do pracovních telefonů usídlily apky jako WhatsApp?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
12. 4. 2025

Starý dobrý e-mail

„Kdy se vůbec z e-mailu stal spíš konzervativní pracovní nástroj?“ říkáte si možná, když si vzpomenete, že tomu není tak dávno, co se všechno řešilo papírově a ti pokrokovější zvedali i drátové telefony připevněné ke stolu. Stolu, který v jasnou dobu opustili a bylo vymalováno. Kdo se nestihl dovolat v pracovní době, měl smůlu. Kdo žádal o jakoukoli součinnost v dopise, rovnou věděl, že to pár dní potrvá a neměl ani tendence něco hned po pár hodinách urgovat. Čas byly peníze i kdysi, avšak všechno bylo tak nějak… na dýl.

Máte pracovní mail? A mohu ho vidět?

Pokud i vám přistává jeden mail za druhým, jistě jste si velmi oblíbili škatulky jako „Spam“, anebo i ty méně zřejmé, které si v hlavě nastavujeme jako „Vyřeším později“ či přímočaře „Hodlám přehlédnout“. Maily se do pracovních rutin nejen bílých límečků zavrtaly už tak hluboko, že se nad nimi nikdo ani nepozastaví. Často zahlcující schránka tu prostě je. A jednou za čas je potřeba k ní sednout a nějak ten zmatek rozprášit.

Neustále online

Ačkoli jsou lidé nezřídka svým mailem stresováni, panuje zde předpoklad, že v této své schránce neležíme neustále. „Možná to ještě nečetl, nebyl u počítače a nestihl to,“ říkáte si, když vám někdo pár hodin nebo i dní neodpověděl. Ale jsme takto chápaví i na jiných platformách? No, přiznejme si, že moc ne. A stejně tak nejsou ostatní chápaví k nám. Ahoj, milý WhatsAppe.

Ano, je to WhatsApp a jemu podobné aplikace, na kterých se čím dál častěji rojí pracovní diskuze. A nejen ty kreativní. Je tu nějaký úkol? Kritika? Prosba? Šup s tím do rychlé zprávy, tu si přeci příjemce přečte hned. Je to rychlejší, než kostnaté řešení po mailu…

A to je problém. Ti, kdo jsou stresování neustálým pípáním, vibracemi a neodbytnými připomínkami, jistě vědí, jaké to je, když zasednou k obědu a vše, co cítí, není chuť svíčkové, ale pachuť upomínek a pocitu, že je toho ještě mnoho, co je potřeba okamžitě vyřešit. Zatracená práce, říkáte si možná. Ale ono to není tak úplně o práci, jako o platformě, na kterou lidé spoléhají a jejíž možnosti nyní berou jako bič na příjemce i sami na sebe. Také se takhle trápíte? A proč?

Jsi online? Odepiš!

Taky je vám blbé neodepsat, když je jasné, že jste online? Notabene šéfovi či všetečné kolegyni? Ono to totiž tak trochu blbé je. Zřejmost, s jakou zprávu ignorujete, může být pro člověka na druhé straně nervy drásající a je jedno, jestli čeká na odpověď, zda s ním půjdete na rande nebo na excelovou tabulku. A ono to nekončí. Odpovíte jednou, dvakrát, třikrát… a máte pocit, že si odbydete nutné. Ale ejhle, ono to pípá dál!

Ono se to nezblázní

Kolik je tu skutečně kardiochirurgů, jimž jde o vteřiny? A ti, kdo jimi skutečně jsou, se nejspíš ušklíbají nad představou, že by se jejich SOS situace měly řešit po WhatsAppu. Tak to taky nedělejte.

Nebo jo, ALE…!

Ale nastavte si WhatsApp správně. Pro duševní hygienu jsou osobní prostor a čas na soukromí nesmírně důležitými faktory, které nás udržují ve spokojenosti a paradoxně i ve větší efektivitě. Odpočinuté tělo i mozek jednoduše fungují lépe. Na to jsou výzkumy a poradí vám to nejen doktor a psycholog, ale i kdejaký hlubokomyslný milionkrát přesdílený citát, který všichni lajkují, ale málo kdo se podle něj skutečně důsledně řídí.

Tipy redakce

Jít s dobou znamená nejen používat technologie…

…, ale i s nimi správně nakládat. A tím správně není myšleno nějaká direktiva, kterou vás tu budeme učit. Jde o to, abyste se cítili dobře. Tak jednoduché to je. A k tomu je někdy zapotřebí, aby klient neviděl, že si celé odpoledne s někým píšete na WhatsAppu, zatímco jeho urgenci o dokončení rozpočtu vesele ignorujete. V jeho představě se chechtáte nad jeho trpělivostí, zatímco doopravdy visíte na mobilu s maminkou a pláčete, jak moc jste vycucaní. To přeci není dobře.

Je WhatsApp nový e-mail?

Tenhle článek nemá ani v nejmenším za lubem pomluvit WhatsApp. Naopak. Je fajn mít při sobě platformu, díky které lze velmi svižně komunikovat. Ale zároveň je skvělé pochopit všechny funkce, díky kterým ona svižnost někdy na povel zamrzne, aby si její uživatel zchladil nerva a našel čas vypít si v klidu čaj či zajít s rodinou do zoo bez pocitů neustálého tlaku. WhatsApp se totiž pro mnohé skutečně stal mladším bráchou mailu, kde se řeší všechno. Na rozdíl od mailu však zásadně chybí benefit pochopení, že ne vždy je nutno být připraven na značkách.

<Path> Pocit plnosti bez jídla? Zdravé hubnutí beze snahy? Jak dobře doopravdy funguje zázrak jménem psylliumZdroj: healthyhildegard.com, healthline.com, drugs.com, szu.cz, drpopov.cz, YouTube kanál Heme Review

Jak na nové nastavení?

Kromě profilovky toho lze i na WhatsAppu nastavit opravdu hodně. A přesto to mnoho lidí buď neví nebo nevyužívá, ačkoli by si následné výhody moc rádi užili. Můžete například:

-        vypnout ostatním možnost vidět, kdy jste byli naposledy online;

-        i jmenovitě vybrat, komu tuto informaci nechcete sdělovat;

-        zvážit, komu se ukáže vaše profilovka;

-        promyslet, komu se zobrazí profilové informace nebo

-        vybrat, kdo uvidí aktualizaci vašeho stavu.

A to není všechno. Znáte ten pocit, kdy omylem otevřete něčí zprávu? A najednou se cítíte povinni mu odepsat, protože „Zobrazeno“ je dneska ekvivalentem vyslání tam, kam slunce nesvítí? Na WhatsAppu si přitom můžete nastavit, kdo neuvidí, zda si jeho zprávy čtete. Nikdy tak nevyšlete ono hrubiánské Zobrazeno, které už vyvolalo mnoho nejen soukromých hádek, a k řešení zprávy se můžete elegantně přesunout, až na to budete mít čas i psychickou sílu.

Největší zlo světa aneb Skupinové chaty

Taky vás to štve? Někdo vytvoří skupinu a začne spam. Řeší se nesmysly, které vám vůbec nic nedávají, jen vás ruší upozornění. Horší je to v situaci, kdy navíc musíte tuto záplavu prozkoumávat, protože se vás teoreticky týká jedna informace ze sta, a ta, pokud ji nezachytíte, vám způsobí menší pracovní apokalypsu. Bože, skupinové chaty jsou to nejhorší po povinných seznamovacích rituálech s kartičkami se jmény a zálibami, bijí se do hlavy mnozí. A nelze s nimi nesoucítit. Co jim lze poradit, je personalizované nastavení zákazu přidávání do hromadných chatů. Lawyered!

Zdroj: Redakce/autorský text, faq.whatsapp.com, greatergood.berkeley.edu

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop