
Až 280 tisíc životů Čechů by do roku 2060 mohla ušetřit strategie nahrazení cigaret nikotinovými alternativami
Kouříme příliš, zejména Češky
Nejsou to právě lichotivá čísla: v České republice kouří více než 33 % mužů a 26 % žen, což nás zařazuje mezi země s vysokým podílem kuřáků a v případě kuřaček je to bohužel jeden z vůbec nejvyšších podílů. Cigarety tak stojí za zhruba 18 tisíci předčasnými úmrtími ročně. Kouření je klíčovým faktorem vzniku ischemické choroby srdeční, chronické obstrukční plicní nemoci nebo mrtvice. Ženy v Česku umírají dvakrát častěji na rakovinu plic než na obávanou rakovinu prsu.
Ačkoli počet kuřáků klesá, stále ne dost rychle. Je tak jasné, že ani protikuřácká kampaň v podobě varování na cigaretových krabičkách, ani zvyšování cen cigaret nepřináší takové výsledky, jaké by byly s ohledem na zdraví Čechů a Češek potřeba. Na začátku roku se spotřební daň u cigaret, doutníků a tabáku určeného ke kouření zvýšila o 5 %, kuřáci tak za jednu krabičku cigaret zaplatí nejméně 140 korun a v dalších letech to bude ještě víc. Ani to ale mnohé neodradí.
Východiskem by podle studie Global Health Consults mohla být důsledná podpora strategie snižování škod způsobených tabákem neboli Tobacco Harm Reduction (THR).
Nikotin ano, ale v alternativní formě
Strategie THR se zaměřuje na nahrazení klasických cigaret alternativami, které umožňují uživatelům nadále přijímat nikotin, ale bez vystavení se smrtelným toxinům obsaženým v tabákovém kouři. Jinými slovy, kuřáci o nikotin nepřijdou, jen ho přijímají méně škodlivými způsoby: například pomocí nikotinových sáčků, elektronických cigaret nebo v zahřívaném tabáku. Právě nikotinové alternativy jsou stále vyhledávanějším způsobem při odvykání kouření. Představují méně rizikový způsob přijímání nikotinu a mohou být účinným pomocníkem na cestě k úplnému zbavení se závislosti na nikotinu.
Nikotinové alternativy mohou ušetřit tisíce životů
Nikotinové alternativy si získávají u Čechů stále větší oblibu a to podporuje optimistické odhady studie: pokud by se strategii THR podařilo zcela implementovat, mohlo by to v České republice zachránit do roku 2060 až 280 tisíc životů. Nejde navíc o přehnaný odhad, nikotinové alternativy jsou totiž při odvykání kouření velmi efektivní. Benefitů, které kuřáci pocítí, je totiž hned celá řada: nikotinové alternativy nebarví prsty ani zuby, nezapáchají, například nikotinové sáčky lze používat kdykoli a kdekoli a nelze opomenout ani nižší finanční náročnost. Podle studie Global Health Consults může být vapování (tedy užívání elektronické cigarety) při odvykání kouření téměř dvakrát účinnější než klasická nikotinová substituční terapie.
THR je cestou k prevenci i snižování škod
Strategie THR není žádnou novinkou, a to ani v České republice. Základní principy jsou totiž implementované v Národní strategii prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019-2027. Ačkoli se pomalu blížíme ke konci vymezeného období, stále zůstáváme pouze u těch základů. Česká legislativa strategii THR podporuje nižším daňovým zatížením nikotinových alternativ: elektronické cigarety a nikotinové sáčky jsou od loňska také zatíženy spotřební daní, která u náplní do e-cigaret tvoří 5 Kč/ml a 0,8 Kč/g u nikotinových sáčků. Přestože v následujících dvou letech daň ještě poroste, stále bude daňové zatížení nikotinových alternativ nižší než u klasických cigaret. Například náplně do zahřívaných tabákových zařízení, jako je glo, jsou i při nových cenách o desítky korun levnější než klasické cigarety. Kuřák, který přejde na zahřívaný tabák, tak může ušetřit až 10 tisíc korun ročně.
Jenže jen finanční zvýhodnění nestačí. S vyšší podporou ze strany vlády, ale třeba i nezávislých vědeckých a spotřebitelských organizací nebo lékařů by se mohlo dosáhnout lepších výsledků. Pro důkaz se můžeme vydat například do Japonska nebo Švédska. Tam se díky důsledné podpoře kroků vedoucích k tzv. „smoke-free“ společnosti podařilo snížit podíl kuřáků na méně než 5 %.