Jak přestat kouřit či zhubnout? „V hypnóze lze pracovat s nežádoucími návyky, jež nedokážeme vědomě odbourat,“ vysvětluje hypnoterapeut
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Jak přestat kouřit či zhubnout? „V hypnóze lze pracovat s nežádoucími návyky, jež nedokážeme vědomě odbourat,“ vysvětluje hypnoterapeut

Stres je strašák, který je běžnou součástí našeho života a kterému se občas nedokáže ubránit snad nikdo. Negativně se podepisuje na naší psychice i zdravotním stavu, a tak spolu s tím, jak odborníci upozorňují na jeho škodlivost, roste nabídka zaručených i méně zaručených receptů, jak se ho zbavit, nebo alespoň jeho prožívání zmírnit. Jednou z možností, které slibují efektivní úlevu od stresu a tedy i cestu k dosažení vnitřní rovnováhy, je hypnóza. Jak funguje a co od návštěvy hypnoterapeuta čekat?
Kateřina Kučerová Autor
16. 4. 2025

Nemusíte na hypnózu věřit, aby na vás působila. Pracuje totiž s podvědomím

Přicházíte do ordinace hypnoterapeuta, kde si leháte na gauč a za monotónního odříkávání „víčka se vám klíží, jsou těžší a těžší…“ usínáte. Když se probudíte, o ničem, co se dělo, nevíte. A je jedno, jestli jste křičeli vzteky, prozradili kód k trezoru, kde máte uložené milionové dědictví, nebo popisovali, jak jste se stali obětí zločinu… Přesně takhle vypadají filmové scény věnované hypnóze. I kvůli nim má většina z nás značně zkreslené představy, jak hypnóza vypadá a jak ji vlastně můžeme využít v náš prospěch.

Hypnóza je specifický stav mysli, který v lehké formě zažívá každý. Například když řídíme auto a jsme zcela ponořeni do myšlenek na něco jiného a najednou si všimneme, že jsme o pár kilometrů dál, aniž bychom si cestu pamatovali. Výzkumy potvrdily, že při hypnóze se člověk nachází ve změněném stavu vědomí. Dokáže se odpoutat od vnější reality a prožívat dvojí vnímání: jednak se plně soustředit na určitou myšlenku a zároveň se třeba vracet ve vzpomínkách.

Tipy redakce

„Hypnoterapie působí přímo na podvědomí, způsobuje zklidnění a celkové uvolnění. Tudíž snižuje stres jak vnitřní, tak vnější. V hypnóze pracujeme s nežádoucími návyky, které si uvědomujeme, ale nedokážeme je vědomou myslí odbourat,“ vysvětluje Jan Šverma, předseda Českého spolku hypnoterapeutů. Podvědomí nerozlišuje, co je pro nás dobré a co špatné, funguje automaticky na základě prožitých událostí. A díky tomu s ním hypnoterapeut může pracovat.

A tak je nabídka hypnoterapeutů opravdu široká. Kromě úlevy od stresu a zklidnění lze prý hypnózu využít při odvykání kouření, hubnutí, poruchách spánku nebo překonávání nejrůznějších fobií. Jan Šverma doporučuje pečlivě vybírat, komu se svěříte do péče. Vždy by se mělo jednat o certifikovaného hypnoterapeuta a měly by mezi vámi fungovat vzájemné sympatie. A jak hypnoterapie probíhá?

„Během prvního sezení rozebereme to, co klienta trápí, jaký má problém, nebo co chce ve svém životě změnit ve svůj prospěch. Dále si vysvětlíme, co je hypnoterapie a jak funguje, neboť kolem hypnózy existuje mnoho předsudků a mýtů, a domluvíme se na dalším postupu. V místnosti nazvané hypnotárium si klient udělá maximální pohodlí, jak je mu příjemné, v uvolněném stavu nastavím podvědomí, aby začalo pracovat v jeho prospěch a zvyklo si na můj hlas, tím zjistím i klientovu hypnobilitu. Na další sezení připravím konkrétní hypnotické návrhy pro podvědomí (sugesce), ušité klientovi na míru tak, aby na něj měly co nejsilnější vliv,“ popisuje Šverma.

<Path> Sedíme v práci, sedíme doma. Sezení přitom lidskému zdraví škodí podle odborníků víc než kouřeníZdroj: latimes.com, huffpost.com, joanvernikos.com, ualberta.ca, timesofindia.indiatimes.com, telegraph.co.uk, washingtonpost.com, forbes.com, news.harvard.edu, sciencedirect.com, verywellfit.com

Bude to skutečně fungovat? A co když se neprobudím?

Hypnoterapie je podle Švermy vhodná pro každého. V rukou kvalifikovaného terapeuta jde o bezpečnou metodu, která s sebou nenese žádná rizika. Obavy, že se nemusíte probudit, jsou jedním z mýtů, které hypnoterapeuté vyvracejí. „Přesně to už jsem slyšel mnohokrát. Tak lidem říkám: Vy nespíte, jste v hlubokém stavu uvolnění. Je to změněný stav vědomí. Je to příjemný, blažený stav. Za celou dobu, co praktikuji, jsem nikdy neměl klienta, kterému by to bylo nepříjemné. Naopak. Většina říká: Mně se tak moc nechtělo zpátky!“, dodává Šverma.

Psycholožka Iva Hadj Mousa ale varuje: „Hypnóza rozhodně není pro každého. Citlivější lidé nebo lidé s bohatou fantazií mohou být náchylnější k hlubšímu ponoření do hypnózy, což může v některých případech vést k disociativním stavům. Také ti, kdo mají úzkostné poruchy, mohou na hypnózu reagovat různými způsoby. U některých může tato metoda vyvolat nepříjemné pocity ztráty kontroly. To může být problematické zejména pro osoby s úzkostnými poruchami, které mohou na hypnózu reagovat nepředvídatelně – u některých přinese úlevu, u jiných naopak vyvolá nekomfortní pocity.“ I Iva Hadj Moussa proto doporučuje vybírat pouze zkušené odborníky, kteří dokážou odhalit, zda by podstoupení hypnózy nebylo spíše ke škodě než k užitku.

Jednou podstoupím hypnózu a zbavím se stresu nebo přestanu kouřit?

Může to být skutečně tak jednoduché? Podstoupíme jednu hypnoterapii a stres je pryč, případně některý ze zlozvyků, strachů nebo obav? „Hypnóza je vědecky podložená metoda a v posledních letech je stále oblíbenější metodou i doplňkem psychoterapie, ať už z důvodu šetrnosti, či rychlostí výsledků,“ popisuje Jan Šverma. Dodává, že hypnóza skutečně pomáhá s celou řadou potíží, jako je stres, poruchy spánku, osobní i pracovní vyhoření, závislosti, nevhodné návyky, nebo problémy ve vztazích. To ale neznamená, že se na ni můžeme zcela spolehnout a věřit, že vše vyřeší.

„Hypnózu bych spíše doporučila vnímat jako doplněk k terapii. Může být užitečnou cestou, jak uvolnit stres a dosáhnout vnitřní rovnováhy, ale nepokládám ji za spásné řešení všech potíží. Je to prostředek k hluboké relaxaci, pomáhá pracovat s podvědomými vzorci chování. Pokud se člověk potýká s hlubšími emočními nebo psychickými obtížemi, je důležité zaměřit se i na práci s příčinami těchto stavů, nikoliv pouze na odstranění jejich projevů,“ shrnuje Iva Hadj Moussa.

Takže ano, hypnóza opravdu může být jedním z prostředků, jak dosáhnout vytoužené vnitřní rovnováhy, ale rozhodně ne jediným. Zájem o hypnózu v posledních letech stoupá. Hektická a nejistá doba je totiž čím dál větší psychickou zátěží a Jan Šverma upozorňuje, že obzvlášť ohroženou skupinou jsou mladí lidé do třiceti let.

Zdroj: Jan Šverma, Iva Hadj Moussa, my.clevelandclinic.org, ceskyspolekhypnoterapeutu.cz, lecivahypnoza.cz, mayoclinic.org

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop