Kalokagathia aneb ideál harmonie těla a duše pro 21. století: Staňte se moderními polobohy i mistry kritického myšlení snadno a rychle
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Kalokagathia aneb ideál harmonie těla a duše pro 21. století: Staňte se moderními polobohy i mistry kritického myšlení snadno a rychle

V dnešní době se čím dále více lidí snaží ve svém životě hledat různé typy rovnováhy. Rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. Rovnováhu ve stravování. V pohybu. Ale třeba i ve vztazích. Některým se to daří více, jiným méně – a pominout nelze ani ty, kteří zabřednou do aktuálních trendů a třeba propadnou naplňování ideálu (fyzické) krásy. V takovém případě je pak rozhodně namístě ohlédnout se do dávné historie a třeba se alespoň trošku inspirovat starořeckou kulturou. I ta usilovala v jistém slova smyslu o rovnovážný stav. Ten zahrnoval nejen „tělesnou krásu“, ale i „krásu duševní“, kdy ideálem byl koncept označovaný jako tzv. kalokagathia.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
22. 4. 2025

Wellness po starořecku

I když kalokagathia, tedy řecký termín, jenž spojuje slova kalós (krásný) a agathos (dobrý), může mít celou řadu výkladů a mnohým se může zdát jednoduše „překonaný“ (protože starověk se nás přece již netýká…), opak je pravdou. Pokud bychom o kalokagathii měli hovořit v moderní terminologii, do jisté míry bychom mohli užít i populární slovo wellness. A ačkoliv vůči kalokagathii samozřejmě existuje perspektivou dnešního společenského uspořádání řada výhrad (od úzké vazby na militarismus až po poskytnutí rámce pro vyloučení určitých skupin – a zejména žen – ze společnosti apod.), minimálně v základu může být princip kalokagathie i dnes poměrně inspirativní.

1. level: Trénujte tělo a buďte jako spartští válečníci

Odhlédneme-li od všech širokých významů kalokagathie a zaměříme se „jen“ na rovinu, s níž je v moderní historii tento koncept dominantně spojován, šlo by o sport a tělesnou výchovu. Ostatně, jedná se o klíčový aspekt novodobé olympijské myšlenky v souladu s její formulací Pierrem de Coubertinem. Stejně tak kalokagathia položila klíčový základ sokolskému hnutí. Dnes ale zdaleka nemusíte být olympioniky ani sokoly, abyste se starořeckému ideálu přiblížili. A vlastně ani nemusíte být kulturisty či profesionálními sportovci.

Pro začátek úplně postačí, když si najdete ve svém denním režimu čas na pohyb, který vás bude bavit a bude vám přinášet radost (už to je samo o sobě jistým „balancováním“ mezi tím, co dělat musíte a co dělat chcete). Mohou to být svižné procházky, tanec, box… Fantazii se meze nekladou. Hlavní je prostě se hýbat, jelikož i tělo si zaslouží naši pozornost. Nemluvě o tom, že díky pohybu člověk nejen lépe vypadá, ale také se lépe cítí.

2. level: Trénujte mysl a staňte se mistry kritického myšlení

Mentální zdatnost je další klíčovou součástí kalokagathie. Tento princip podtrhuje důležitost kultivace intelektuální a emoční inteligence, což se zejména v dnešní době, kdy jsme zahlceni nespočtem informací, jeví jako nadmíru užitečné. Kritické myšlení je v podstatě maják intelektuální zdatnosti. Jedná se o schopnost analyzovat, vyhodnocovat a propojovat informace – a na základě utvořeného uceleného obrázku pak činit smysluplná rozhodnutí a efektivně řešit problémy. A jelikož jedním ze základních kamenů kritického myšlení je zvědavost, neusněte na vavřínech a zkuste si vyhledávat nové zajímavé informační podněty.

Zdroj: Giphy

Čtěte. Vzdělávejte se. Diskutujte. Ptejte se „proč?“, „jak?“ a nejen „co?“… Ve starém Řecku se lidé dokonce scházeli na tzv. symposiích, kde nejenže společně pili, ale také diskutovali o životě. Vzájemně se motivovali, inspirovali a podporovali. Jak na to dnes? Sejděte se s přáteli třeba u večeře nebo na víně a namísto sledování dění na mobilu si spolu povídejte. I tak lze tříbit svou schopnost diskutovat a argumentovat. Silná a pohotová mysl a schopnost kriticky hodnotit informace valící se ze všech stran jsou přitom těmi nejlepšími zbraněmi proti manipulacím a fake news, kterými dnes zejména sociální sítě, ale i online média doslova přetékají.

<Path> Kritické myšlení zvládnou všichni, ale jen mistři ho umí systematicky rozvíjet. Naučte se ho zlepšovat a poradíte si s obtížným rozhodováním i falešnými zprávamiZdroj: forbes.com, skillsyouneed.com, indeed.com, hbr.org

3. Level: Zapracujte na duševní pohodě a „ukliďte“ si v hlavě

Úklid nutně nemusí být spojen jen s poléváním domácnosti čisticími prostředky či s vysavačem. Ale v ryze obrazné rovině právě tyto „nástroje“ mohu přijít vhod pro roztřídění chaotických myšlenek, které vám na pohodě a klidu rozhodně nepřidají. Protože i spiritualita a klidná mysl mají v rámci kalokagathie své pevné místo. Můžete meditovat, nebo si jen prostě dopřát chvilku klidu, kdy se budete soustředit jen na sebe sama. Ruku v ruce s tím jde i klid od informačního chaosu – bez vyzvánění telefonu, čtení mailů a všudypřítomných notifikací. Nic z toho vám klid rozhodně nepřinese.

Tipy redakce

Naprostým základem je ale dobrý spánek, který každému zajistí lepší náladu i výkon (ovšem pro dobrý spánek je vlastně třeba vše výše řečené). A aby po kvalitním spánku následoval také kvalitní den, měli byste mít i své „proč“, tedy konkrétně „proč vstát z postele“. Pokud by vám hledání „smyslu života“ ale znělo až příliš filozoficky, bohatě postačí, když se čas od času zamyslíte nad tím, zda vás to, co děláte, naplňuje – a zda například není čas na změnu…

Ačkoliv život v dnešním světě může být náročný a chaotický, právě rovnováha, resp. její nalezení ve všech myslitelných aspektech, je de facto i klíčem k tomu, jak prakticky naplnit onen starořecký ideál. Ideál o harmonii těla a duše (a to i v kontextu ryze morálním tak, abyste se nemuseli ráno stydět podívat se na sebe do zrcadla), který je mnohem více nadčasový, než by se na první pohled mohlo zdát.  

Zdroj: is.muni.cz, ioa.org.gr, radiozurnal.rozhlas.cz, medium.com, metmuseum.org, verywellmind.com, greatergood.berkeley.edu

Populární
články

E-Shop