Ráno jinak: Od škrábání jazyka po bosou chůzi aneb 5 snadných rituálů, které vám pomohou začít nový den v klidu a v plné síle
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Ráno jinak: Od škrábání jazyka po bosou chůzi aneb 5 snadných rituálů, které vám pomohou začít nový den v klidu a v plné síle

Pro většinu lidí není ráno tou nejoblíbenější částí dne. Minimálně od pondělí do pátku. Než se člověk pořádně probere ze sna, už mu v hlavě jedou deadliny, cinkají notifikace a v ledničce zase není mléko. Co kdyby ale první minuty dne patřily vám, a ne vašemu telefonu? Jste ochotni zkusit do svého rána začlenit pár minut, které nevěnujete sociálním sítím, kalendáři ani aktuálnímu zpravodajství, ale jen sami sobě? Navrhujeme pět nenápadných ranních rituálů, které nevyžadují moc času a umí příjemně otevřít den.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
9. 4. 2025

Kartáčování nasucho: láskyplné probuzení těla

Osvědčenou ranní činností, o které jste možná dosud nikdy neslyšeli, je kartáčování pokožky těla. Pomalu a příjemně, přírodním kartáčem se středně tvrdými štětinami. Po kůži se jím přejíždí nasucho, ještě před ranní sprchou.

Není to žádný žhavý beauty trend, ale osvědčená metoda, jak nastartovat lymfatický systém, rozproudit krevní oběh, zlepšit texturu kůže a dodat tělu příjemnou dávku energie. Probudí vás to spolehlivěji než espresso, a navíc je to velmi, opravdu velmi příjemné. Vždy je důležité postupovat ve směru k srdci, protože tak tělem proudí i lymfa. Rituál netrvá víc než pár minut, ale jeho účinky pocítíte okamžitě – tělo se prohřeje, kůže zrůžoví a zjemní se vám pokožka i zlepší nálada.

Čištění jazyka: dokonalý detox bez smoothie

I když v noci odpočíváme, naše tělo usilovně pracuje. Regeneruje, třídí, ukládá. A co nezvládne zpracovat, odloží mimo jiné na jazyk. Starodávná ájurvédská praktika nás těchto toxinů, bakterií a zbytků z trávicího systému zbavuje ranním čištěním jazyka. Na tento očistný rituál se nepoužívá zubní kartáček, ale speciální škrabátko, které by ideálně mělo být měděné nebo nerez. Jednoduchá procedura zlepšuje dech, pomáhá trávení a podporuje správné fungování imunitního systému.

Tipy redakce

Ráno většina z nás stráví v koupelně pohledem do zrcadla docela dost času, takže proč nepřidat ještě minutku navíc věnovanou výsostně péči o jazyk. Je to čistě praktická věc, ale zároveň se v tomto ajurvédském rituálu skrývá i něco symbolického: po probuzení si vyčistíme komunikační ústrojí, ze kterého pak po celý den poplynou jen krásná slova. Začínáme den zčerstva, bez nánosu předchozích dní.

Ranní svíčka: světlo, které vás ukotví v novém dni

Svíčky máme spojené spíš s večerní náladou, relaxací, zvolněním tempa. Schválně zkuste, co s vámi plamínek udělá v ranních hodinách. Je to taková zrychlená náhrada meditace. Vůně svíčky a její plamen mají magickou schopnost ukotvit vás v přítomném okamžiku. Posaďte se v tichu a chvíli koukejte do mihotajícího se světýlka. Je to forma vnitřního zastavení, kdy se svíčka stává kotvou v rychlém ranním provozu a připomíná vám, že nový den začíná a jen vy sami si určujete jeho tempo.

Zvolte třeba jen obyčejnou bílou svíčku nebo voňavou podle vašeho vkusu. Sáhněte po citronové nebo pomerančové vůni, která pomůže najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Vyzkoušejte eukalyptus, šalvěj nebo vanilku. Najděte si vlastní ideální setting, ať je první intenzivní zážitek dne příjemný a prožijete ho ještě předtím, než dorazíte do práce.

<Path> Reportáž z Prague Pride 2020Zdroj: Jakub Starý

Vědomé pití kávy: šálek plný mindfulness

Káva k ránu pro většinu z nás neodmyslitelně patří. Ale ruku na srdce, jak ji pijeme? Zkuste místo zhltnutí kelímku cestou do práce věnovat rannímu nápoji plnou pozornost. Proměňte automatický návyk v mikrorituál. Pět minut jen vy a šálek vonící horké kávy. Odložte mobil. Místo mailů sledujte, jak z hladiny nápoje stoupá horká pára. Vnímejte teplotu hrnku, vůni, první doušek. Dovolte si být plně přítomní.

Zdroj: Giphy

Vědomé pití – ať už espressa, matchy, nebo mátového čaje – vám může přinést tolik klidu jako deset minut meditace. A nemusíte přitom sedět na zemi v lotosu. Je to jednoduchý, ale intenzivní způsob, jak se ráno spojit s realitou.

Bosá chůze: spojení se zemí, které prospívá

Běhat po venku bosky? To zní jako vzpomínka na dětství. A možná právě proto tak skvěle funguje. Ranní bosá chůze – ať už po trávě, hlíně, nebo dřevěné podlaze – vám připomene základní spojení s přírodou. Kontakt chodidel se zemí, tzv. „grounding“ nebo earthing, je technika, kterou si oblíbili nejen vyznavači alternativních životních stylů, ale i biohackeři nebo terapeuti. Stačí pár minut bosého kontaktu se zemí a tělo se ladí do klidnějšího režimu. Sníží se kortizol, zlepší nálada. Podle některých studií má grounding pozitivní vliv na spánek i zánětlivé procesy v těle. A navíc je to neuvěřitelně příjemné.

Není potřeba běhat po lese – i když majitelé psů vám potvrdí, že není lepší start dne než procházka probouzející se přírodou. Svou práci odvede, i když vyjdete na pár minut bosí na dvorek, projdete se po terase nebo třeba i jen postojíte na balkoně. Nechte svá chodidla vnímat okolní svět. Připomeňte si tak, že kromě denních povinností a spousty zodpovědnosti máte taky tělo, které to celé nese na bedrech, a proto si zaslouží péči. Takže jak úspěšně vykročit do nového dne? No přece bosky!  

Zasloužíte si hezké ráno

Pokud rána bytostně nesnášíte, je to jen známka toho, že jste zatím neobjevili jejich skutečný potenciál. Představujte si ráno jako otevřené dveře. Je jen na vás, zda do nich vstoupíte vlastním tempem, nebo tam vletíte v chaosu.

Ať už vás z popsaných rituálů oslovil jen jeden, nebo úplně všechny, pamatujte: je to jen možnost, a ne další zdroj stresu, když se vám je nebude dařit dodržovat. Není důležité, jak často si při snídani zapálíte svíčku, nebo že jste včera nestíhali víc než kafe s sebou. Důležité je, že svému ránu začnete věnovat pozornost. Protože jaký je start, taková je pak i celá jízda!

Zdroj: Healthline.com, Sciencedirect.com, Bmcpublichealth.biomedcentral.com, Thewellbeingcollective.com

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop