Na sucho nebo na mokro? A k čemu se hodí kamenec? Expert na pánskou péči Michal Byrtus prozradí svoje triky pro dokonalé oholení
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Luxusní holení/se svolením

Na sucho nebo na mokro? A k čemu se hodí kamenec? Expert na pánskou péči Michal Byrtus prozradí svoje triky pro dokonalé oholení

Rychle ráno před prací nebo večer jako rituál, kdy si vyhradíte čas pro sebe? Ať už je holení otravnou povinností nebo oblíbenou součástí péče o pokožku, vždy je potřeba dodržet několik základních pravidel, aby výsledkem byla hladce oholená tvář nebo perfektně upravené vousy. Víte, jak se správně holit? Máte doma kamenec? Dokonalým oholením provede krok za krokem Michal Byrtus z Luxusního holení.
Kateřina Kučerová Autor
27. 3. 2025

Jak se správně holit?

Správné holení začíná dobrou přípravou pokožky a vousů. Ideální je holit se po sprše nebo alespoň omýt obličej teplou vodou. Teplo a vlhko změkčí vousy a otevře póry, takže holení půjde snáze. Nikdy se klasickým holicím strojkem neholte na sucho.

Já doporučuji vždy použít kvalitní krém nebo mýdlo na holení, abyste vytvořili vrstvu, která pomáhá strojku lépe „klouzat“ po pokožce a chrání tak kůži před pořezáním a podrážděním. Určitě se vyplatí investovat i do štětky na holení, která pomůže vytvořit bohatou pěnu a vousy nadzvedne od pokožky.

Důležité je také holit se ostrou čepelí – tupá žiletka vousy spíše tahá a dráždí kůži. Samotné holení provádějte ve směru růstu vousů, alespoň při prvním oholení dané oblasti. Při holení netlačte příliš na strojek; nechte ostří, ať odvádí svou práci lehkým klouzavým pohybem.

Jednou rukou si můžete kůži v místě holení napnout, aby byl povrch co nejrovnější. Holte pomalými, krátkými tahy a žiletku průběžně oplachujte v teplé vodě, aby na ní nezasychaly zbytky vousů a pěny. Pokud potřebujete oholit místo více dohladka, znovu naneste pěnu a můžete zkusit druhý tah napříč směru růstu, ale pouze pokud vaše pokožka není příliš citlivá. Nezapomeňte, že holení chce svůj čas – nespěchejte a dopřejte si tenhle malý ranní nebo večerní rituál v klidu.

Tipy redakce

Jaké použít přípravky, abychom předešli podráždění pokožky?

Klíčem k minimalizaci podráždění je volba správných přípravků před, během i po holení. V první řadě je dobré pleť před samotným holením umýt. Čistá pokožka bez mastnoty a nečistot umožní hladší skluz žiletky a sníží riziko zanícení.

Mužům s citlivou pokožkou doporučuji používat olej před holením – pár kapek oleje změkčí vousy a vytvoří ochranný film, který ještě zlepší skluz holicího strojku. Během holení pak používejte kvalitní pěnu, gel či krém na holení (ideálně pro citlivou pleť nebo s hydratačními složkami).

Vyhněte se laciným přípravkům s vysokým obsahem alkoholu; alkohol totiž pokožku vysušuje a může způsobit pálení či zarudnutí. Naopak produkty s obsahem aloe vera, glycerinu, bambuckého másla pomáhají vousy změkčit a pokožku udržet vláčnou. Používáním kvalitních přípravků můžete výrazně snížit riziko začervenání, pálení nebo pupínků.

Jak o pokožku pečovat po holení?

Po holení je pokožka citlivá a zaslouží si uklidnění a regeneraci. Nejprve obličej opláchněte studenou vodou – tím uzavřete póry, stáhnete pokožku a zároveň smyjete zbytky pěny či gelu. Studená voda také pomůže zastavit drobné krvácení, pokud jste se někde lehce řízli.

Pak tvář jemně osušte čistým ručníkem. Ale netřete ji agresivně ani ji nedrhněte – oholená kůže se dá lehce podráždit, protože holením odstraňujete i vrchní vrstvu odumřelých kožních buněk. Poté aplikujte vhodný přípravek po holení. Muži s odolnější pletí mohou sáhnout po klasické vodě po holení, která obsahuje alkohol a kůži vydezinfikuje. Pokud ale pociťujete pálení nebo máte sušší nebo citlivější pleť, tak je lepší volbou balzám po holení.

Já doporučuji balzámy nebo krémy, které neobsahují tolik alkoholu, nebo jsou zcela bez něj, a místo agresivního dezinfekčního účinku spíše hydratují a zklidňují. Obsahují často výtažky z aloe vera, heřmánku, panthenol nebo vitamín E – tyto látky pomohou pokožku po holení regenerovat a zmírnit zarudnutí. Balzám vetřete lehce do pokožky krouživými pohyby a nechte vstřebat.

<Path> Po mase bez masa a cigaretách bez tabáku roste trend „nealko alkoholu“. Z požitků se postupně stávají společenské neduhyZdroj:

Je pro pokožku lepší holení na mokro nebo na sucho?

Volba mezi mokrým a suchým holením záleží na preferencích každého muže, ale z hlediska pokožky má každá metoda své výhody i nevýhody. Díky holení na mokro (s použitím vody, krému/mýdla na holení a žiletky) dosáhnete hladšího a důkladnějšího oholení. Vousy jsou změkčené vodou a pěnou, takže je lze oholit opravdu těsně u pokožky, a mnoho mužů si tento tradiční rituál pochvaluje i proto, že při něm dochází k jemnému peelingu a pocit hladké tváře vydrží déle. Pokud se mokré holení provádí správně, nemusí pokožku nadměrně dráždit. Naopak může být velmi komfortní.

Holení na sucho obvykle znamená použití elektrického holicího strojku. Elektrický strojek holí bez přímého kontaktu ostří s pokožkou, takže riziko říznutí je v podstatě na nule. Suché holení je taky podstatně rychlejší, takže je vhodnější např. ráno na rychlo před prací. Na druhou stranu elektrický strojek obvykle neoholí tak dohladka jako ostrá žiletka při mokrém holení – může zanechat lehounké strniště, a u některých mužů může způsobovat zarudnutí kvůli tření hlavice o kůži. Když jsem viděl vous oholený elektrickým strojkem pod mikroskopem, tak to spíše vousy trhá a způsobuje to třepení vousu. Pro některé muže ale suché holení bývá snesitelnější, pokud mají citlivou pokožku.

Michal Byrtus z Luxusního holení doporučuje především používat kvalitní kosmetiku
Foto: Luxusní holení/se svolením

Jak se liší kosmetická výbava pro muže, kteří preferují hladce oholenou pokožku a ty, kteří pečují o vousy?

Pro hladce oholenou pokožku se neobejdete bez kvalitního přípravku na holení – ať už preferujete pěnu, krém nebo tradiční holicí mýdlo, vždy by měl zajišťovat dobrý skluz strojku a hydrataci. Dále je nutností balzám nebo voda po holení pro ošetření pleti po oholení (balzám je šetrnější a hydratační, voda po holení zase klasicky dezinfikuje). Hodit se může také olej před holením pro změkčení vousů, zejména pokud máte tvrdé vousy nebo citlivou pleť.

Mnoho mužů řeší zarůstající vousy, a tady pomáhá peeling. Doporučuji ho používat jednou až dvakrát týdně. Odstraní odumřelé kožní buňky a uvolní cestu pro rostoucí vousy, což pomáhá předcházet pupínkům. A nakonec nesmím zapomenout na hydratační krém, protože holení pleť vysušuje a pravidelná hydratace pomůže udržet ji zdravou a pružnou.

Kdo nosí vousy, měl by je pravidelně mýt šamponem nebo mýdlem na vousy. Klasické šampony na vlasy nejsou vhodné, protože mohou vousy i pokožku pod nimi vysušovat. Po umytí doporučuji nanést olej na vousy. Změkčí vousy, dodá jim hydrataci a zároveň se postará i o pokožku, která pod vousy často trpí na suchost a svědění.

Muži s delšími vousy ocení balzám na vousy, který pomůže vousy zkrotit, dodat jim výživu a udržet požadovaný tvar. Pokud si někdo pěstuje knír, existují i speciální vosky na knír, které ho udrží upravený po celý den. A samozřejmostí by měl být i hřeben nebo kartáč na vousy, protože právě pravidelné pročesávání pomáhá rovnoměrně roznášet olej či balzám a vousy vypadají zdravě a upraveně.

Jaké přípravky doporučíte mužům s citlivou pokožkou?

Pro muže s citlivou pletí je naprostým základem uklidňující balzám po holení bez alkoholu. Pokud vás po holení často pálí tvář nebo se tvoří zarudlé pupínky, právě kvalitní balzám dokáže dělat divy. Hledejte takový, který obsahuje zklidňující složky jako je aloe vera, heřmánek, hamamelis (vilín) nebo panthenol. Po oholení balzám jemně vmasírujte do kůže – okamžitě uleví od pálení, hydratuje a podpoří hojení drobných ranek. Na rozdíl od tradiční vody po holení s alkoholem pleť nedráždí ani nevysušuje.

Citlivou pleť rozhodně po holení nedrážděte přípravkem s obsahem alkoholu, raději sáhněte po uklidňujícím balzámu bez alkoholu
Foto: Luxusní holení/se svolením

A co dělat při pořezání?

Mým tajným tipem – a doslova starým barber trikem – je kamenec. Jde o minerální kamínek síran hlinitodraselný, který vypadá jako hladká kostka soli. Po holení se navlhčí a přetře po oholené pokožce.

Kamenec okamžitě zatáhne póry a drobné ranky, takže zastaví krvácení z malých říznutí. Zároveň působí antisepticky, dezinfikuje a lehce stahuje pokožku, takže předchází podráždění. Možná trochu štípe, ale jen chvilku – výsledkem je klidná pleť bez pupínků. Po použití stačí opláchnout vodou a odložit.

Kamenec používali už naše dědečkové místo vody po holení a dodnes na něj nedají dopustit tradiční holiči. Je to nenápadný, levný a přitom velmi účinný pomocník. Takže za mě must-have, pokud se holíte žiletkou. Navíc má kamenec jeden bonus - dá se využít i jako přírodní deodorant v nouzi – omezuje pocení a neutralizuje pach, takže se vám v koupelně určitě neztratí.

Zdroj: luxusni-holeni.cz

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser

E-Shop